Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

-201Dni -7Godzin -6Minut -42Sekund

 

 

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

2020 rekordowym rokiem w historii ASBIS, nie tylko zrealizowano prognozę finansową na 2020 rok, ale wypracowano rekordowe w swojej historii wyniki finansowe zarówno za Q4, jak i w całym 2020 roku.

Mariusz Laurisz
Mariusz Laurisz
Z branżą nowych technologii związany od ponad dwóch dekad. Od czterech lat Redaktor Naczelny oraz Wydawca magazynu IT Reseller Polska.

Powiązane

ASBISc Enterprises Plc, wiodący dystrybutor produktów IT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, zrealizował prognozę finansową na 2020 rok i wypracował rekordowe w swojej historii wyniki finansowe zarówno w czwartym kwartale, jak i w całym 2020 roku. Przychody ze sprzedaży w 2020 r. wyniosły blisko 2,4 mld USD w porównaniu do ponad 1,9 mld USD w 2019 roku, co oznacza wzrost o 24%. Zysk netto w tym czasie wzrósł o 140% i wyniósł 36,5 mln USD, w porównaniu do 15,2 mln USD w 2019 r.

 

W samym czwartym kwartale 2020 roku ASBIS wypracował rekordowe kwartalne wyniki finansowe. Przychody w tym okresie wyniosły 865,8 mln USD (wzrost o 30% względem IV kw. 2019 r.), natomiast zysk netto wyniósł 21,4 mln USD, co oznacza wzrost o 167% w odniesieniu do porównywalnego okresu ubiegłego roku.

 

„Miniony rok był inny pod wieloma względami. Był też rokiem, w którym wszyscy zostaliśmy zmuszeni do przeniesienia większości naszych działań do internetu, co początkowo wpłynęło na zwiększone wydatki na sprzęt przeznaczony nie tylko do pracy, ale też nauki czy rozrywki. Uwolniło to też duży popyt na sprzęt IT związany z rozbudową sieci komunikacyjnych, ale też inwestycjami w samą infrastrukturę IT. ASBIS jak zwykle nie zawiódł swoich klientów i potrafił zrealizować zamówienia w określonym terminie. Po raz kolejny dowiedliśmy, że potrafimy efektywnie i elastycznie działać, dopasowując się do panujących okoliczności rynkowych” – powiedział Serhei Kostevitch, Dyrektor Generalny i Przewodniczący Rady Dyrektorów ASBISc Enterprises Plc.

 

Inne ważne wydarzenia w 2020 roku:

 • W 2020 roku największy udział w przychodach Grupy miały kraje byłego ZSRR (54,5-proc. udział) oraz Europy Środkowo-Wschodniej (24,3-proc. udział).
 • Polska zagościła już na stałe wśród 10 krajów o najwyższych przychodach w Grupie, zajmując w całym roku 8. miejsce z przychodami na poziomie blisko 71,2 mln USD (wzrost o 43% względem analogicznego okresu ubiegłego roku).
 • ASBIS zrealizował podwyższoną 23 grudnia 2020 roku prognozę finansową na 2020 r., która zakładała wypracowanie przychodów pomiędzy 2,0 mld USD a 2,2 mld USD oraz zysku netto po opodatkowaniu pomiędzy 32 mln USD a 34 mln USD.
 • Grupa wypłaciła 17 grudnia 2020 r. akcjonariuszom zaliczkę z zysków za 2020 r. w wysokości 0,10 USD na akcję (w sumie 5.550.000 USD).
 • Grupa podpisała nowe umowy o współpracy z firmami, m.in.: Rakuten TV, Kemp Technologies, A10 Networks, Tintri, Bang&Olufsen, NVIDIS, HYPERVSN, MacPaw, TCL, Logitech, DELL.
 • ASBIS kupił 40% udziałów spółki CLEVETURA LLC i wprowadził na rynek unikalną, pierwszą na świecie intuicyjną klawiaturę Click&Touch opartą na opatentowanej technologii Touch on Keys. Obecnie trwa intensywna komercjalizacja projektu.

 

„Rok 2020 był dla nas rekordowy. I to nie tylko na poziomie przychodów, ale również zysków. Zrealizowaliśmy naszą prognozę finansową, która była ustalona na wysokim poziomie. Obecnie nie zwalniamy tempa. Pracujemy już na kolejny dobry rok” – dodał Serhei Kostevitch.

 

SZCZEGÓŁOWE DANE DOTYCZĄCE SPRZEDAŻY

Sprzedaż według regionów

Regiony krajów byłego ZSRR oraz Europy Środkowo-Wschodniej tradycyjnie mają największy udział w przychodach Grupy. Nie zmieniło się to ani w IV kwartale 2020 r., ani w całym 2020 roku. Udział regionu krajów byłego ZSRR w przychodach ASBIS ogółem wzrósł do 54,5% w 2020 roku z 53,5% w 2019 roku.

 

Sprzedaż według krajów

Analiza według krajów potwierdza doskonałe wskaźniki wzrostu, które Grupa była w stanie osiągnąć we wszystkich głównych krajach działalności. Najwyższy wzrost sprzedaży w 2020 roku wypracowała Polska, a największymi czynnikami wzrostu były procesory, dyski SSD oraz moduły pamięci (RAM).

Krajami o najwyższym wzroście sprzedaży w okresie I-IV kw. 2020 r. były:

 • Polska – wzrost o 42,9%
 • Kazachstan – wzrost o 41,9%
 • Zjednoczone Emiraty Arabskie – wzrost o 26,2%
 • Rosja – wzrost o 23,4%
 • Białoruś – wzrost o 18,3%
 • Ukraina – wzrost o 13,4%
 • Czechy – wzrost o 10,5%.

Wzrost sprzedaży krajów byłego ZSRR był generowany głównie przez sprzedaż nowych produktów Apple oraz projekty biznesowe.

“HP zasługuje na to by być liderem rynku w każdej kategorii” – mówi Andrzej Sowiński, prezes HP Inc Polska w pierwszym wydaniu programu “Liderzy Branży” IT Reseller TV.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Newsletter

Social media

Najpopularniejsze

Biuro Informacji Kredytowej: 20% Polaków korzystało lub korzysta z usług chroniących...

Mimo że Polacy mają coraz większą świadomość zagrożeń i skutków kradzieży tożsamości, a 53% respondentów obawia się o bezpieczeństwo danych, z oferty usług zapewniających...

Sprzedaż Carsmile wzrosła o 141% r/r do prawie 2 000 umów...

Carsmile zawarł rekordową liczbę prawie 2 000 umów wynajmu i leasingu samochodów w 2020 r., podała spółka. To wzrost o 141% względem 2019 r.,...

Intel rozbudowuje centrum badawczo-rozwojowe w Gdańsku.

Intel rozpocznie rozbudowę gdańskiego kampusu firmy - największego centrum badawczo- rozwojowego Intel w Unii Europejskiej, podał koncern. Prace ruszą na początku roku, a planowany...

All In! Games: Ponad 500 tys. kopii ‘Ghostrunnera’ sprzedało się do...

Gra "Ghostrunner" na 31 grudnia 2020 r. sprzedała się w 500 tys. kopii, podało All In! Games w oparciu o dane cząstkowe oraz liczbę...

Microsoft i SAP ogłosiły partnerstwo dla rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej.

Microsoft i SAP ogłosiły partnerstwo dla rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej, podał koncern. "Microsoft i SAP łączy długoletnia historia współpracy, która zapewniła wielu klientom sprawną i...

Najnowsze

Samsung próbuje zachęcić użytkowników iPhone’ów do przejścia na Androida w dość...

Samsung ma nadzieję przekonać użytkowników iOS do Androida. Jak? Interaktywną, internetową demonstracją Androida stworzoną specjalnie dla użytkowników iPhone'a. Nie sądzę, by miało to być...

Wiadomo już kto wyprodukuje “samochód elektryczny Huawei”. W środku system operacyjny...

Chiński producent samochodów Arcfox wyprodukuje samochód elektryczny z systemem operacyjnym Harmony i 5G firmy Huawei. Tym samym Huawei nie będzie, jak donosiła część mediów,...

MSI zostaje producentem nośników SSD. Wkrótce niemal całe środowisko pracy można...

Na początku tego roku, na targach CES, firma MSI przedstawiła plany rozpoczęcia oferowania dysków SSD pod swoją nowo wprowadzoną marką Spatinum. Teraz dowiadujemy się...

Elgato wprowadza do oferty Cam Link Pro. Karta do nagrywania z...

Elgato, należąca do Corsair marka, lider w branży rozwiązań dla twórców materiałów cyfrowych, zaprezentował urządzenie Cam Link Pro, czyli wszechstronną kartę PCIe do nagrywania...

Lenovo zaprasza Partnerów Biznesowych na New Product Training 2021. Głównymi tematami...

Globalny lider technologiczny Lenovo zaprasza na tegoroczną edycję spotkania New Product Training skierowaną do partnerów biznesowych firmy. Wydarzenie w całości odbędzie się w formie...