Stabilizacja cen hurtowych i konsolidacja cen ropy naftowej powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w utrzymaniu stabilnych poziomów cen paliw na krajowych stacjach przynajmniej w kolejnym tygodni, wynika z komentarza rynkowego analityków BM Reflex.
Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:
5,72 zł/l to nadal średnia cena benzyny Pb95 na krajowych stacjach paliw i jest to poziom, który nieprzerwanie obserwujemy od końca lipca. Olej napędowy natomiast podrożał w skali tygodnia symboliczny 1 gr/l do średniego poziomu 5,47 zł/l. Średnia cena autogazu z kolei to obecnie 2,8 zł/l co oznacza wzrost o 3 gr/l w skali tygodnia.
Stabilizacja cen hurtowych i konsolidacja cen ropy naftowej powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w utrzymaniu stabilnych poziomów cen paliw na krajowych stacjach przynajmniej w kolejnym tygodniu.
W piątek rano ropa naftowa Brent kosztuje około 72,7 USD/bbl i jest to poziom zbliżony do ubiegłotygodniowego. Chwilowy wzrost zmienności na rynku wywołały informacje z Chin. Władze Chin poinformowały o planach uwolnienia rezerw strategicznych ropy naftowej w celu obniżenia kosztów surowców.
Amerykańska EIA spodziewa się utrzymania średnich cen ropy naftowej Brent w IV kwartale tego roku na poziomie 71 USD/bbl. Zdaniem EIA w sierpniu światowa konsumpcja paliw osiągnęła poziom 98,4 mln bbl/d jednak nadal jest o blisko 4 mln bbl/d niższa w porównaniu z sierpniem 2019. W 2022 roku światowa konsumpcja paliw ma wzrosnąć o 3,6 mln bbl/d do średniego poziomu 101 mln bbl/d.
W dalszym ciągu ograniczenia wydobycia ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej po przejściu huraganu Ida sięgają 1,39 mln bbl/d czyli ponad 76%. Pełne przywrócenie produkcji może potrwać do końca września.
Carefleet: Z wynajmu długoterminowego korzysta obecnie 28,5% mikrofirm i MŚP.