Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

-808Dni -16Godzin -27Minut -11Sekund

 

 

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Christian Pedersen, CPO w IFS: “Wierzymy w otwarte standardy, bo to dobre dla naszych klientów”

Krzysztof Bogacki
Krzysztof Bogacki
Redaktor naczelny IT Reseller, pasjonat kawy, technologii i podróży.

Powiązane

Podczas IFS Unleashed 2022 miałem okazję porozmawiać z czołowymi postaciami skandynawskiej firmy. Jednym z moich rozmówców był Christian Pedersen, CPO w IFS.

Mój rozmówca to człowiek, który zarządza rozwojem produktu w IFS, więc, dość naturalnie, nasza rozmowa skupiła się na cyklu powstawania oprogramowania. Jako dyrektor odpowiedzialny za całą organizację badań i rozwoju (R&D) oraz portfolio produktów, Christian Pedersen zna ów proces na wylot.

 

 

Krzysztof Bogacki, IT Reseller: Zacznijmy od procesu usprawnień w oprogramowaniu. Skąd IFS wie, jakie usprawnienia i nowe funkcjonalności są rzeczywiście potrzebne klientom? Czy zbieracie ich opinie, a jeśli tak, jak wygląda ów proces? 

Christian Pedersen, IFS: Wykorzystujemy coś, co nazywamy „7 stage Developement” (ang. Rozwój 7-stopniowy). Zaczyna się oczywiście od pomysłu i strategii, a kończy na wsparciu posprzedażowym. Pierwsze stopnie tego procesu polegają na zebraniu danych z rynku, zrozumienie ich oraz trendów, na bazie których powstają. To zestaw danych, w których ważnym punktem jest oczywiście Feedback ze strony klientów. To zresztą bardzo inspirujący przekaz. To w praktyce jest powtarzający się cykl, o którym mówiłem na scenie: Innovate, Inspire, Iterate (ang. Wprowadź innowację, zainspiruj, powtórz). 

 

Czyli, w praktyce jest to niekończący się proces. 

Tak. Przez ten 7-stopniowy model przechodzimy dwa razy do roku. Skąd bierzemy dane? Zawsze jesteśmy blisko naszych klientów, na różne sposoby oczywiście: przez naszych managerów, partnerów biznesowych, wsparcie techniczne, społeczność IFS, w której istnieje zwyczaj informowania o pomysłach na nowe funkcjonalności. 

 

Brzmi trochę jak korzystanie ze społeczności do dużej „burzy mózgów”. 

Dokładnie tak jest. Robimy to dość intensywnie. Jednak, co jest też naszą rolą, sami wychodzimy z pomysłami do klientów. Przykładem może być AR (augumented reality, ang. Rzeczywistość rozszerzona). Świadomość istnienia tej technologii jest powszechna, czego nie można powiedzieć o pomysłach na jej wykorzystanie. NIe przyszliśmy więc do klientów z pytaniem: czy chcecie dodania możliwości AR? Zaproponowaliśmy cały, użyteczny kontekst, który może pomóc im prowadzić ich działania. Jednocześnie zebraliśmy feedback względem zaproponowanego rozwiązania. 

Nigdy nie brakuje pomysłów na to, co moglibyśmy zrobić jeszcze. Dziś mamy takich pomysłów, naszych i klientów, zapewne na jakieś 20 lat pracy. Dlatego kluczowym jest, by wyłowić to, co najcenniejsze i zgodne ze strategią. Sprawdzamy chociażby dla jak wielu klientów nowa funkcjonalność jest przydatna, jaką wprowadza zmianę. Wiele czynników poddajemy przeglądowi, w tym stronę biznesową; jakich nakładów inwestycji wymaga, oraz także to, jak może być dana funkcjonalność monetyzowana. Całość, jeśli przejdzie taki przegląd, a my nadal będziemy zdania, że to jest funkcjonalność, którą chcemy wprowadzić, przechodzi do kolejnego etapu, który nazywamy fazą walidacji. 

W fazie walidacji sięgamy po prawdziwe scenariusze użytkowe, budujemy prototypy, makiety cyfrowe. Celem tej fazy jest realne sprawdzenie tego, jak owa funkcjonalność sprawdzi się w praktyce. Następnie dzielimy się efektami pracy z klientami. 

Gdy mamy zebrane już wszystkie dane, w tym także te ściśle techniczne, cały obraz projektu, wówczas możemy mówić dopiero o umieszczeniu go w tzw. mapie drogowej, planie prac nad funkcjonalnościami. Dopiero w kolejnych fazach zaczyna się rzeczywisty rozwój funkcjonalności. Pozwala nam to upewnić się, że tworzymy rzeczy naprawdę potrzebne naszym klientom. 

 

Czy dzięki temu modelowi rozwoju aplikacji IFS może szybciej rozwijać portfolio narzędzi dla klientów?

Tak, to, że jest to bardzo wydajny model z pewnością nam pomaga w realizacji kolejnych modułów. Obecnie jest ich naprawdę dużo m.in. dlatego, że są realizowane w modelu 7-stopniowym. 

 

 

 

Jakie są dziś kluczowe trendy w oprogramowaniu dla przedsiębiorstw? 

Chmura, z pewnością to jest jeden z wiodących trendów. 

 

To prawda, ale chmura była przez tak długi czas jedynie hasłem, że gdy ją mamy, nie czujemy, by to było realnie coś nowego. Dziś chmura jest właściwie wszędzie. 

To prawda, chmura jest dziś wszędzie i przyjmujemy ją, jako coś oczywistego. Co do trendów… nie. Nie wydaje mi się, żeby dziś było coś, co wniosłoby prawdziwą rewolucję. To bardziej ewolucja na wielu polach. Technologia zawszę będzie się rozwijała, zawsze będzie coś nowego. Jeśli miałbym pokusić się o przewidywania, to sądzę, że kluczowym dla oprogramowania biznesowego będzie każdy punkt przenikania się świata cyfrowego i rzeczywistego. Poniekąd to już się dzieje, przynajmniej się rozpoczyna. Zobaczymy wiele tego przykładów w nadchodzących latach. Póki co, są to technologie rozwijane raczej nie z myślą o biznesie, ale ich biznesowa adaptacja będzie stawała się faktem. 

 

Na przykład jaka? 

Chociażby rzeczy, które pojawiają się ostatnio online, np. z VR/AR…

 

Jak choćby metaverse? 

Tak. Trzeba oczywiście pamiętać, że aktualnie to głównie koncepcja. Jest jednak wiele rzeczy dziejących się już teraz w metaverse: wirtualne fabryki, interaktywne wirtualne zakłady produkcyjne. To już powoli raczkuje. Tzw. Przemysł 5.0 zaczyna powoli wychodzić na światło dzienne. De facto tym właśnie to jest; pogłębioną cyfryzacją. Mówiłem o tym zresztą dziś na scenie; kompletnie zautomatyzowanych przestrzeniach. Jeśli są w pełni zautomatyzowane, to są również wirtualne z natury (tj. mogą mieć kompletne, dokładne odbicie cyfrowe). Mówiłem o tym w kontekście cyfrowego magazynu, w którym półki przemieszczają się obok użytkownika. Oczywiście, potrzebujesz wirtualnej reprezentacji tego, swoistego cyfrowego odbicia. To co jest ważne, to fakt, że dziś to dzieje się jednocześnie; w świecie rzeczywistym i cyfrowym. Ja dałem przykład magazynu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by tak były realizowane inne zadania biznesowe. 

 

 

Jak istotne jest jest podejście do otwartych standardów? Pytam o to, ponieważ w świecie oprogramowania biznesowego nie jesteście oczywiście jedynymi, którzy stawiają na otwarte standardy, ale nie jest to jednak wybór oczywisty. 

Sądzę, że to podejście jest esencjonalne dla IFS. Ostatecznie prowadzi nas do klientów, a ci, wyraźnie chcą, by IFS był mocnym zawodnikiem, “ekosystemem systemów”. Chcą też np. by ich system dla maszyn produkcyjnych współpracował właściwie z planowaniem produkcji czy nawet systemami wentylacji fabryk czy sensorami na półkach w magazynie. Do tego niektórzy mogą np. chcieć by to wszystko pozostawało zgodne z ich starym systemem ERP. I, naszym zdaniem, mają prawo do tego wyboru. Chcemy, by uzyskali jak najlepsze efekty, a nic nie pomoże w połączeniu tak wielu różnych systemów jak otwarte standardy. Wierzymy w otwarte standardy, bo to dobre dla naszych klientów. 

 

Oczywiście, jednak nie korzystanie z tzw. vendor-locka (czyli zamknięciu się w rozwiązaniach jednego producenta i zmuszenie klienta do korzystania wyłącznie z jego systemów) to jest pewnego rodzaju biznesowe ryzyko. 

Wydaje mi się, że ostatecznie klient biznesowy rozumie jakie korzyści płyną z naszego, pro-klienckiego podejścia. To część strategii biznesowej, czegoś większego. 

 

Pełną relację z IFS Unleashed 2022 można przeczytać tutaj: 

[Relacja] IFS Unleashed 2022: globalne wydarzenie zrealizowane z rozmachem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Newsletter

Social media

Najpopularniejsze

Feardemic rozbudowuje portfolio gier, liczy na poszerzenie grona odbiorców.

Feardemic - spółka-córka Bloober Team i wydawca gier z gatunku horror - poszerza swoje portfolio wydawnicze, aby trafić do większej grupy odbiorców, poinformował CEO...

Warszawski Instytut Bankowości/Związek Banków Polskich: 86% Polaków czuje się bezpiecznie, korzystając...

Liderem w obszarze cyberbezpieczeństwa są banki (54%), wyprzedzając tym samym firmy technologiczne (31%) oraz wojsko i policję (30%), wynika z badania "Postawy Polaków wobec...

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które ma zajmować się wyłącznie problemami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Planowane są zmiany ustawy o...

Biuro Informacji Kredytowej: Wartość pożyczek od firm pożyczkowych wzrosła o 119,9%...

Firmy pożyczkowe udzieliły w czerwcu finansowania na kwotę 661 mln zł (wzrost o 119,9% r/r), wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Średnia wartość...

Huawei podczas International Automobile Industry Exhibition w Szanghaju ogłosił rozpoczęcie sprzedaży...

Huawei rusza ze sprzedażą na chińskim rynku pierwszego samochodu z technologią Huawei na pokładzie. Od środy 21 kwietnia, elektryczny samochód SERES SF5 będzie dostępny...

Najnowsze

Apple naprawdę chce, abyś używał fizycznego klucza bezpieczeństwa dla Apple ID

Apple ogłosiło nowe funkcje mające na celu poprawę ochrony cyberbezpieczeństwa dla swoich klientów, zarówno konsumentów, jak i firm, w tym Security Keys, możliwość korzystania...

Wietnam: wielomiliardowe dodatkowe inwestycje planowane przez LG i Samsunga

Jak poinformował we wtorek wietnamski rząd, południowokoreańscy giganci branży elektronicznej, Samsung i LG, planują zainwestować miliardy dolarów w Wietnamie. Informacje te pojawiły się po...

Microsoft Teams w końcu będzie dużo łatwiejszy w użyciu na iPadzie...

Platforma wideokonferencyjna ujawniła, że pracuje nad wprowadzeniem trybu Picture in Picture dla użytkowników iPhone'a i iPada, umożliwiając im wyświetlanie wielu okien jednocześnie na ich...

Lenovo Polska podczas uroczystej gali Lenovo Top Partners Awards 2022, w...

7 grudnia, w eleganckich przestrzeniach warszawskiego Nobu Hotel, Lenovo, największy producent komputerów na świecie, nagrodził swoich czołowych partnerów w Polsce charakterystycznymi, czerwonymi „jedynkami”.  Szkolne skojarzenia...

SK hynix opracowuje najszybszą na świecie serwerową pamięć DRAM

Południowokoreański producent układów scalonych SK hynix ogłosił w czwartek, że opracował najszybszy na świecie moduł pamięci serwerowej. Nowy produkt, DDR5 Multiplexer Combined Ranks Dual In-line...