Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

-867Dni -22Godzin -37Minut -20Sekund

 

 

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Cisco prezentuje cztery trendy technologiczne, które zdefiniują 2023 rok

Mariusz Laurisz
Mariusz Laurisz
Z branżą nowych technologii związany od ponad dwóch dekad. Od czterech lat Redaktor Naczelny oraz Wydawca magazynu IT Reseller Polska.

Powiązane

Technologie często działają w tle, dopóki jakieś wydarzenie – naruszenie bezpieczeństwa informacji, awaria centrum danych czy ruch społeczny wykorzystujący narzędzia cyfrowe – nie spowoduje, że trafiają na pierwsze strony gazet.

Wyjście z tego cyklu bywa trudne, a uzyskanie przewagi konkurencyjnej często oznacza duże i przede wszystkim trafne inwestycje. Patrząc na krajobraz kluczowych wydarzeń i trwającej transformacji, eksperci Cisco wskazują na najważniejsze trendy w technologiach, które zmienią układ sił w 2023 roku.

 

Trend 1: nowe punkty na mapie cyberataków

Rosnący popyt na produkty i usługi cyfrowe sprawia, że z roku na rok firmy są coraz bardziej popularnym celem cyberprzestępców. Rośnie liczba informacji o atakach phishingowych, oprogramowaniu ransomware i źle zarządzanych zabezpieczeniach. Zdaniem ekspertów Cisco, w 2023 roku częściej usłyszymy o tym, jak komercyjny wyścig zbrojeń naraża firmowe infrastruktury IT. Wśród nich szczególne zagrożenie dla integralności systemów bezpieczeństwa stanowią projekty z zakresu shadow IT, czyli rozwiązania wdrażane przez poszczególne komórki w firmie. Są też jednak i jasne strony nowych trendów, wśród nich:

 • Wzrost bezpieczeństwa aplikacji i API: deweloperzy otrzymają w swoje ręce lepsze wsparcie narzędziowe, aby przyspieszyć sposób budowania, zabezpieczania i zarządzania nowoczesnymi aplikacjami, które w intuicyjny sposób wzmacniają doświadczenia cyfrowe.
 • Nadejście kryptografii kwantowej: przygotowując się do świata wykorzystującego technologię kwantową, na znaczeniu zyskuje także szyfrowanie za pomocą kwantowej dystrybucji klucza (QKD). Zacznie ono być szeroko rozpowszechniane wraz z modernizacją centrów danych, autonomicznych samochodów i urządzeń konsumenckich, takich jak telefony.

 

Trend 2: ekonomia doświadczeń

Sukces firm zależy obecnie od sposobu, w jaki oferują swoje produkty i usługi poprzez Internet, ponieważ coraz więcej interakcji między firmami a klientami odbywa się online. W 2023 roku “doświadczenie” klienta i użytkownika będzie najgorętszym trendem w biznesie, ponieważ staramy się prowadzić firmy w kierunku lepszych wyników biznesowych w gospodarce cyfrowej.

 • Full-Stack Observability, czyli całościowy wgląd w zachowanie infrastruktury i jej wpływu na wyniki biznesowe: istotnym problemem w monitorowaniu zawsze była zbyt duża ilość danych w porównaniu do zbyt wąskiego kontekstu biznesowego. W 2023 roku korelacja monitorowania aplikacji i widoczności z wynikami biznesowymi będzie wiodącym kierunkiem działań.
 • Rozproszone śledzenie (Traces) i OpenTelemetry: OpenTelemetry stanie się wiodącym standardem open-source dla obserwowalności danych, a rozproszone śledzenie podstawą do oceny kompletnego doświadczenia aplikacji w całym łańcuchu IT (ang. end-to-end).
 • Rozwój natywnych aplikacji działających na krawędzi sieci: na rynku już widać rosnącą adopcję schematów do tworzenia aplikacji działających na brzegu sieci, wyposażonych w nowe interfejsy API do zarządzania danymi, zgodnością i bezpieczeństwem, w połączeniu z nowymi łańcuchami narzędzi wykorzystujących AI i uczenie maszynowe (ang. ML).

 

Trend 3: następna faza inteligentnej łączności i sieci

Inteligentna łączność i sieci pomogą organizacjom przewidywać i reagować na problemy związane z globalnym handlem, zmiany kadrowe i inne nieoczekiwane wydarzenia. Eksperci Cisco podkreślają, że w 2023 roku będziemy świadkami wprowadzenia na rynek przełomowych rozwiązań w zakresie sieci i łączności:

 • Odporne łańcuchy dostaw: nabierają one realnych kształtów dzięki możliwościom rozproszonych ksiąg rachunkowych i wykorzystaniu automatyki IoT w śledzeniu, konserwacji i dostawach. To z kolei otwiera szeroko drzwi dla łańcuchów dostaw o obiegu zamkniętym.
 • Sieci predykcyjne: dzięki ogromnym ilościom danych zbieranych ze źródeł telemetrycznych, firmy uzyskają dostęp do rzeczywistych sieci predykcyjnych za pośrednictwem zintegrowanych, łatwych w użyciu ofert SaaS.
 • Ujednolicenie środowisk multicloud: Branże przyjmują zupełnie nowe modele wykorzystywania wielu chmur obliczeniowych. Eksperci Cisco wskazują na ciągły ruch w kierunku nowych ram dla środowisk multicloud, takich jak chmury suwerenne, chmury o zerowym śladzie węglowym i innych.

 

Trend 4: tworzenie lepszej i bardziej inkluzywnej przyszłości dla całego społeczeństwa

Zaufanie do instytucji i przedsiębiorstw zostało w ostatnich latach wystawione na próbę, co doprowadziło wiele społeczeństw do punktu zwrotnego. Nowy zakres rozwoju technologii szybko zmierza w kierunku ogólnego dobra publicznego – z uwzględnieniem takich priorytetów, jak odpowiedzialność, zrównoważony rozwój, ogólnodostępność i inkluzywność społeczna. Zmiana pokoleniowa z udziałem technologii, której doświadczymy w 2023 roku zadzieje się na płaszczyźnie:

 • Pracy hybrydowej, równości i integracji: kolejna faza pracy hybrydowej rozpoczyna się wraz z nowymi sposobami wzmacniania szerokiego dostępu i integracji poprzez innowacyjne zastosowania AI i innych nowoczesnych technologii.
 • Zmian w kierunku neutralności węglowej: centra danych zostaną przekształcone w sposób, który jeszcze kilka lat temu wydawał się niemożliwy, zwiększając szansę na realizację celów zrównoważonego rozwoju poprzez zarządzanie energią w chmurze, zasilane przez interfejsy API i ponownie wykorzystywany sprzęt.
 • Odpowiedzialna AI – sztuczna inteligencja będzie w sposób nieunikniony wykorzystywana przez nieuczciwe podmioty, szokując opinię publiczną. Dlatego branża IT, rządy, środowiska akademickie i organizacje pozarządowe zjednoczą się w celu dostarczenia uniwersalnych zasad odpowiedzialności dla systemów AI.

 

ASBIS podaje wyniki finansowe za grudzień i cały rok kalendarzowy 2022

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Newsletter

Social media

Najpopularniejsze

Feardemic rozbudowuje portfolio gier, liczy na poszerzenie grona odbiorców.

Feardemic - spółka-córka Bloober Team i wydawca gier z gatunku horror - poszerza swoje portfolio wydawnicze, aby trafić do większej grupy odbiorców, poinformował CEO...

Warszawski Instytut Bankowości/Związek Banków Polskich: 86% Polaków czuje się bezpiecznie, korzystając...

Liderem w obszarze cyberbezpieczeństwa są banki (54%), wyprzedzając tym samym firmy technologiczne (31%) oraz wojsko i policję (30%), wynika z badania "Postawy Polaków wobec...

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które ma zajmować się wyłącznie problemami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Planowane są zmiany ustawy o...

Biuro Informacji Kredytowej: Wartość pożyczek od firm pożyczkowych wzrosła o 119,9%...

Firmy pożyczkowe udzieliły w czerwcu finansowania na kwotę 661 mln zł (wzrost o 119,9% r/r), wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Średnia wartość...

Huawei podczas International Automobile Industry Exhibition w Szanghaju ogłosił rozpoczęcie sprzedaży...

Huawei rusza ze sprzedażą na chińskim rynku pierwszego samochodu z technologią Huawei na pokładzie. Od środy 21 kwietnia, elektryczny samochód SERES SF5 będzie dostępny...

Najnowsze

Praca na dwóch monitorach gwarancją wyższej produktywności

Jeśli zależy nam na wysokiej wydajności i produktywności, to praca na dwóch lub większej liczbie monitorów jest tym, czego poszukujemy. Zwłaszcza jeśli, weźmiemy pod...

Rekordowe ISE 2023! Tegoroczna najlepsza w historii.

Integrated Systems Europe (ISE) 2023 właśnie się zakończyło. Druga edycja z rzędu, która gościła w Barcelonie, była wyjątkowa ze względu na swoją skalę. To...

Hakerzy wykorzystują nowe złośliwe oprogramowanie IceBreaker do naruszania firm z branży...

Pojawiła się nowa kampania złośliwego oprogramowania skierowana przeciwko firmom z branży gamingowej i hazardowej o nazwie kodowej IceBreaker. Napastnicy kontaktują się online z działem obsługi...

Zysk operacyjny SK Hynix w 2022 r. spadł o 44% pod...

SK Hynix jest drugim co do wielkości producentem układów pamięci na świecie, więc jego kwartalne raporty o zyskach są stale analizowane pod kątem trendów...

Laptopy Samsung Galaxy Book 3 otrzymują ekrany OLED 120 Hz

Samsung dodaje do swojej linii nowy notebook z najwyższej półki — Galaxy Book 3 Ultra. Galaxy Book 3 Ultra jest częścią odświeżenia profilu firmy,...