Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

-1286Dni -13Godzin -23Minut -37Sekund

 

 

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Gmina która padła ofiarą cyber-ataku dzieli się doświadczeniami i radzi innym samorządowcom, jak i gdzie szukać pomocy.

Mariusz Laurisz
Mariusz Laurisz
Z branżą nowych technologii związany od ponad dwóch dekad. Od czterech lat Redaktor Naczelny oraz Wydawca magazynu IT Reseller Polska.

Powiązane

Wiosną zeszłego roku doszło do cyberataku na systemy informatyczne Urzędu Gminy Aleksandrów, wskutek którego zaszyfrowano bazy danych, z których korzystał również Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Był to tydzień poprzedzający Wielkanoc, kiedy część mieszkańców gminy z niecierpliwością czekała na wypłatę pensji oraz innych świadczeń, które m.in. miały pozwolić im na zorganizowanie Świąt. Cyberprzestępcy zażądali okupu, jednak gmina nie zamierzała im ulegać. W jaki sposób udało się przywrócić działanie kluczowej infrastruktury IT i jakie wnioski z tej sytuacji mogą wyciągnąć przedstawiciele innych samorządów?

Aleksandrów to gmina wiejska w województwie lubelskim, wyróżniona w „Rankingu Samorządów”. Jest ona najmniejszą i najmłodszą gminą, której mieszkańcy, mimo swojej zaradności, nie posiadają wysokich dochodów. W wielu przypadkach to świadczenia socjalne są dla nich podstawowym źródłem utrzymania. Atak na zasoby informatyczne gminy sparaliżował również pracę Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i mógł uniemożliwić wypłatę świadczeń w terminie, co – mając na uwadze zbliżające się Święta Wielkanocne – dodatkowo komplikowało sytuację.

 

Cyberatak i co dalej

Władze gminy zaalarmowała jedna z urzędniczek, która miała problemy z dostaniem się do zasobów z poziomu swojego komputera. Zwróciła się do informatyka, który z kolei zdiagnozował problem – atak ransomware, a następnie zgłosił sprawę wójtowi. Ten skontaktował się z miejscową policją, powiadomił właściwe instytucje, a następnie poszukiwał pomocy wśród innych samorządowców i specjalistów z obszaru technologii.

Sprawcy zażądali okupu za odszyfrowanie danych, jednak władze gminy Aleksandrów nie rozważały takiej możliwości.

 

„To są pieniądze mieszkańców gminy, którymi nie mogę w ten sposób rozporządzać” – mówi Józef Biały, wójt gminy Aleksandrów.

 

„Zaczęliśmy od znalezienia innej gminy, która zmagała się z podobnym problemem. Okazało się, że Kościerzyna w województwie pomorskim padła ofiarą cyberataku w przeszłości. Jej przedstawiciele przekazali nam kontakt do zespołu, który pomógł przywrócić ciągłość działania w Kościerzynie, zajmującego się właśnie atakami hakerskimi. Koordynator z firmy VS DATA z Gdyni był u nas już następnego dnia” – dodaje wójt.

 

Zespół Szybkiego Reagowania (RR) działający przy VS DATA zarekomendował szereg działań obejmujących zarówno komputery pracowników, jak i serwerownię oraz sieć. Zabezpieczono dowody i ślady przestępstwa, następnie wyczyszczono urządzenia ze złośliwego oprogramowania, przeniesiono dane na nowo skonfigurowano systemy i rozpoczęto proces przywracania najważniejszych baz danych – świadczeń społecznych. Dzięki sprawnej współpracy przywrócono działanie infrastruktury IT gminy w ciągu zaledwie trzech dni i w terminie wypłacono bardzo ważne dla mieszkańców świadczenia.

 

Zamiast płacić okup, lepiej zapłacić za unowocześnienie IT

W przywróceniu działania infrastruktury gminy Aleksandrów ważną rolę odegrali partnerzy, którzy nie tylko udostępnili niezbędny sprzęt na początkowym etapie prac, ale również zapewnili wsparcie specjalistów, którzy niejednokrotnie po godzinach pracy pomagali w odtworzeniu infrastruktury i danych. Jednym z nich był Tomasz Kułakowski, DC Technical Solutions Architect w firmie Cisco, który odpowiadał za przygotowanie nowych serwerów, przełączników i zapory dla gminy Aleksandrów.

Przegląd infrastruktury wykazał, że część komputerów wykorzystywanych w urzędzie należy wymienić na nowe, podobnie jak serwery znajdujące się w centrum danych. Poza firmą VS DATA, w przywrócenie działania infrastruktury IT gminy były aktywnie zaangażowane firmy Sygnity, Vmware, Veeam, Integrated Solutions, Microsoft oraz Cisco.

 

„Firma Cisco zaoferowała sprzęt. Następnie, Integrated Solutions zaproponowało preferencyjne ceny za produkty, dzięki czemu mogliśmy unowocześnić naszą infrastrukturę IT. Przeznaczyliśmy na ten cel pieniądze, które musielibyśmy zapłacić w formie okupu przestępcom. W mojej ocenie jest to właściwa droga. Nie należy zasilać budżetów cyberprzestępców ze środków publicznych. Zamiast tego, należy proaktywnie zabezpieczyć się przed podobnymi atakami w przyszłości, odpowiednio inwestując w rozwiązania umożliwiające ochronę” – przyznaje Józef Biały, wójt gminy Aleksandrów.

 

Jak samorządy mogą uchronić się przed cyberatakami

Skutki cyberataku na gminę Aleksandrów były dotkliwe. Jednak jak podkreślają eksperci z firmy Cisco, istniało wiele znacznie gorszych scenariuszy, które na szczęście się nie ziściły.

 

„Wskutek ataku urzędnicy stracili dostęp do zasobów. Na szczęście żadne dane nie zostały wykradzione. Należy pochwalić postawę osób, które jako pierwsze zwróciły uwagę, że coś jest nie tak. Cyberatak nastąpił pod koniec miesiąca, kiedy wypłacane są pensje urzędników i świadczenia dla mieszkańców. Wyobraźmy sobie, że w efekcie działania złośliwego oprogramowania zostają podmienione numery kont i pieniądze otrzymują cyberprzestępcy. Oznaczałoby to ogromne straty dla samorządu, ale przede wszystkim problemy dla mieszkańców” – tłumaczy Tomasz Kułakowski, architekt rozwiązań Data Center w Cisco Polska.

 

Reakcja gminy Aleksandrów stanowi przykład dla innych samorządów, jak należy postępować w przypadku cyberataku. Zdaniem ekspertów Cisco najważniejsze jest budowanie świadomości cyberzagrożeń, zarówno wśród decydentów, jak i urzędników. Z kolei wójt Aleksandrowa zwraca uwagę na ogromną rolę chmury, która umożliwia bezpieczne przechowywanie danych oraz tworzenie kopii zapasowych w innych lokalizacjach. Podkreśla również potrzebę inwestycji w rozwiązania najwyższej klasy, takie jak oferuje Cisco. W jego opinii, w obszarze cyberbezpieczeństwa nie można zadowalać się półśrodkami.

 

„Samorządy nie powinny obawiać się technologii cloud computing. Obecnie poszukujemy partnera, sąsiednią gminę, której infrastrukturę moglibyśmy wykorzystać jako ośrodek zapasowy. Odwdzięczymy się tym samym, dzięki czemu obie strony zwiększą poziom bezpieczeństwa, nie tylko na wypadek cyberataku, ale również pożaru czy zalania” – podsumowuje Józef Biały.

Acer zapowiedział laptopa zaprojektowanego z myślą o lepszej przyszłości, specjalną edycję laptopa Acer Aspire Vero National Geographic Edition.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Newsletter

Social media

Najpopularniejsze

Feardemic rozbudowuje portfolio gier, liczy na poszerzenie grona odbiorców.

Feardemic - spółka-córka Bloober Team i wydawca gier z gatunku horror - poszerza swoje portfolio wydawnicze, aby trafić do większej grupy odbiorców, poinformował CEO...

Warszawski Instytut Bankowości/Związek Banków Polskich: 86% Polaków czuje się bezpiecznie, korzystając...

Liderem w obszarze cyberbezpieczeństwa są banki (54%), wyprzedzając tym samym firmy technologiczne (31%) oraz wojsko i policję (30%), wynika z badania "Postawy Polaków wobec...

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które ma zajmować się wyłącznie problemami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Planowane są zmiany ustawy o...

Biuro Informacji Kredytowej: Wartość pożyczek od firm pożyczkowych wzrosła o 119,9%...

Firmy pożyczkowe udzieliły w czerwcu finansowania na kwotę 661 mln zł (wzrost o 119,9% r/r), wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Średnia wartość...

Huawei podczas International Automobile Industry Exhibition w Szanghaju ogłosił rozpoczęcie sprzedaży...

Huawei rusza ze sprzedażą na chińskim rynku pierwszego samochodu z technologią Huawei na pokładzie. Od środy 21 kwietnia, elektryczny samochód SERES SF5 będzie dostępny...

Najnowsze

Poważna luka bezpieczeństwa w procesorach Apple

Badacze z kilku amerykańskich uczelni (m.in. University of Texas w Austin i University of California, Berkeley) odkryli poważną lukę w zabezpieczeniach chipów Apple M1...

Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s za...

Cisco ogłosiło sukces, jakim jest przesył danych z prędkością 800 Gb/s transatlantyckim kablem komunikacyjnym Amitié, który biegnie przez 6 234 km - z Bostonu...

Snowflake współpracuje z NVIDIA, aby dostarczyć klientom kompleksową platformę AI

Snowflake, firma oferująca Chmurę Danych, ogłosiła na konferencji NVIDIA GTC rozszerzoną współpracę z firmą NVIDIA. Jej efektem będzie wzmocnienie pozycji klientów korporacyjnych dzięki platformie...

Bank BNP Paribas rozpoczął wdrażanie Oracle Fusion ERP Cloud, pierwszym na...

Bank BNP Paribas rozpoczął wdrażanie Oracle Fusion ERP Cloud. Będzie to pierwszy w sektorze bankowym system Enterprise Resource Planning (ERP) działający całkowicie w chmurze....

OVHcloud poszerza portfolio chmury publicznej o usługę Managed Rancher Service inicjując...

Grupa OVHcloud, europejski lider w dziedzinie chmury, podczas konferencji KubeCon Europe 2024 ogłosiła wprowadzenie nowych usług do rosnącej oferty chmury publicznej, liczącej ponad 40...