Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

-272Dni -1Godzin -56Minut -5Sekund

 

 

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Hewlett Packard Enterprise wprowadza rozwiązania, które wspierają firmy w monetyzacji danych w ramach projektu Gaia-X.

Mariusz Laurisz
Mariusz Laurisz
Z branżą nowych technologii związany od ponad dwóch dekad. Od czterech lat Redaktor Naczelny oraz Wydawca magazynu IT Reseller Polska.

Powiązane

Firma Hewlett Packard Enterprise zaprezentowała rozwiązania, które ułatwią organizacjom monetyzację danych dzięki wykorzystaniu Gaia-X – nowej infrastruktury danych wspieranej przez ponad 300 organizacji w Europie i na świecie.

 

HPE Solution Framework for Gaia-X zostało zaprojektowane z myślą o firmach, dostawcach usług oraz organizacjach publicznych, które chcą uczestniczyć w projekcie Gaia-X. Rozwiązanie oferuje wszystkie wymagane funkcje, aby dostarczać i konsumować dane oraz usługi w zdecentralizowanym środowisku dla firm europejskich, tworząc tak zwaną zaufaną federację infrastruktury danych. W rezultacie organizacje będą mogły lepiej korzystać z wartości wypływających z danych, czerpać z ogromnych zbiorów informacji oraz wzmocnić swój niezależny model biznesowy w oparciu o te dane.

 

HPE Solution Framework for Gaia-X jest oparte na architekturze referencyjnej, wykorzystującej kluczowe komponenty portfolio oprogramowania HPE, oprogramowania innych firm oraz platformy biznesowej Cloud28 +, która umożliwia monetyzację danych oraz usług. Całe rozwiązanie, a także jego poszczególne komponenty, są dostępne w modelu as-a-service w ramach oferty usług chmurowych HPE GreenLake.

 

Firma HPE wprowadza również HPE Roadmap Service for Gaia-X – usługę, która pomoże klientom ocenić ich gotowość na Gaia-X oraz opracować kolejne kroki potrzebne do przyłączenia się do projektu.

 

„Gaia-X to odpowiedź na potrzeby wynikające z kolejnej fali transformacji cyfrowej: jak możemy tworzyć efekty sieciowe bez centralizacji wszystkich danych? Rozwiązanie Gaia-X doskonale odzwierciedla strategię naszej firmy, która koncentruje się na uwalnianiu wartości z danych rozproszonych pomiędzy różnymi lokalizacjami i chmurami” – mówi Johannes Koch, Senior Vice President, Germany, Austria and Switzerland, HPE. „Jednak sam projekt Gaia-X nie wystarczy. Do osiągnięcia pełnych korzyści z tej platformy potrzeba szeregu funkcji i możliwości. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jak monetyzować dane i jak ich używać. Właśnie w tym chcemy pomóc klientom wprowadzając na rynek rozwiązania wspierające”.

 

 

Nowa era zdecentralizowanych danych napędza postęp gospodarczy i społeczny

Komisja Europejska ogłosiła, że pełne korzystanie z wartości płynących z danych będzie kluczowym źródłem postępu gospodarczego i społecznego w następnych dziesięcioleciach. Siłą napędową będzie „nowa fala” danych przemysłowych i profesjonalnych, przy czym do 2025 roku, 80 proc. wszystkich danych ma być przetwarzane w sposób zdecentralizowany.

 

Według World Economic Forum, podejście to umożliwi organizacjom tworzenie „wartościowych wniosków płynących z analizy danych”, tym samym wspierając organizacje w ustalaniu nowych źródeł przychodów, tworzeniu nowych modeli biznesowych, dostarczaniu lepszej obsługi klienta oraz podejmowaniu korzystniejszych decyzji. Przykładowo, McKinsey szacuje, że monetyzacja danych pochodzących z samochodów podłączonych do sieci może przynieść od 250 do nawet 400 miliardów zysków rocznie dla wszystkich uczestników ekosystemu mobilności już w 2030 roku. Prognozy mówią, że gospodarka oparta na danych w Unii Europejskiej w latach 2018-2025 wzrośnie prawie trzykrotnie i osiągnie wartość 829 miliardów euro.

 

Nowe podejście do niezależnego tworzenia wartości w oparciu o dane

Nie jest jednak pewne, w jakim stopniu organizacje będą w stanie faktycznie wykorzystać istniejące możliwości. Według globalnego raportu przygotowanego przez IDC oraz Seagate, przedsiębiorstwa wykorzystują jedynie 32 proc. danych, którymi dysponują. Ponadto, według Komisji Europejskiej, „dużą część światowych danych posiada obecnie niewielka liczba wielkich firm technologicznych. Może to hamować powstawanie, rozwój i innowacyjność biznesu w oparciu o dane.”

 

Zdecentralizowana chmura i infrastruktura danych to zupełnie nowe podejście, które pozwala zmierzyć się z tym wyzwaniem. Umożliwiają one bowiem udostępnianie i agregację danych, wniosków płynących z ich analizy oraz usług na dużą skalę bez centralnego pośrednika. Wyrównuje to szanse, rozdzielając kontrolę i możliwości pomiędzy większą liczbą firm. Gaia-X jest kluczowym rozwiązaniem w celu rozszerzenia możliwości bezpiecznego dostępu do danych, łącząc scentralizowane i zdecentralizowane infrastruktury. Gaia-X wkracza obecnie w fazę operacyjną i realizuje sztandarowe projekty. Pierwsze rozwiązania Gaia-X mają uzyskać certyfikację w grudniu 2021 r.

 

 

HPE wspiera klientów w przygotowaniu się do uczestnictwa w Gaia-X

HPE jest członkiem organizacji non-profit Gaia-X AISBL od pierwszego dnia jej powstania i wspiera rozwój architektury, standardów oraz certyfikacji Gaia-X. Już dziś HPE współpracuje z dziesiątkami organizacji w całej Europie, pomagając im przygotować się na zdecentralizowane infrastruktury danych w ramach projektu Gaia-X.

 

Jedną z tych organizacji jest Orange Business Services, europejski dostawca usług cyfrowych, który pomaga klientom na całym świecie wprowadzać innowacje z najwyższą ochroną danych.

 

„Pomagamy kształtować fundamenty ekosystemu Gaia-X w odniesieniu do technologii i przestrzeni danych. Obecnie dostosowujemy usługi Orange Cloud do tych specyfikacji, żebyśmy nadal mogli dostarczać naszym klientom najbardziej zaufane rozwiązania chmurowe w ramach Gaia-X” – mówi Cedric Parent, Deputy CEO, Orange Cloud. „HPE jest kluczowym partnerem wspierającym platformy chmurowe Orange oferując najnowocześniejszą technologię i funkcje. Korzystamy z bogatej wiedzy i oferty rozwiązań HPE, które kompleksowo wspierają rozwój niezbędny do pełnego wykorzystania zdecentralizowanych infrastruktur, takich jak Gaia-X.”

 

CSC – IT Center for Science Ltd to fińska organizacja, która posiada pierwszy w Europie superkomputer pre-eksaskalowy o nazwie LUMI. Firma przygotowuje się obecnie do udostępnienia superkomputerów jako części ekosystemu, w którym Gaia-X będzie odgrywać główną rolę.

 

„Pracujemy wspólnie z HPE, żeby stworzyć niezawodne, bezpieczne i wydajne superkomputery na potrzeby projektów badawczych oraz dla przemysłu. CSC z przyjemnością oferuje swoją wiedzę ekspercką w zakresie obsługi danych wrażliwych, np. na potrzeby badań medycznych” – mówi Pekka Manninen, LUMI Leadership Computing Facility Director, CSC.

 

HPE Solution Framework for Gaia-X

Centralnym elementem HPE Solution Framework for Gaia-X jest architektura referencyjna, która definiuje fundament komponentów niezbędnych do zastosowania Gaia-X. Gwarantuje ona bezpieczne działanie infrastruktury dla zdecentralizowanych obciążeń i oferuje centralną strukturę zarządzania. Technologicznym fundamentem rozwiązania jest platforma HPE Ezmeral Software Platform, która oferuje takie możliwości, jak ujednolicony dostęp do rozproszonych danych i spójną kontrolę rozproszonych klastrów Kubernetes. HPE wykorzystuje również SPIFFE, czyli Secure Production Identity Framework For Everyone, oraz SPIRE, czyli SPIFFE Runtime Environment – standardy open source do bezpiecznego uwierzytelniania usług programowych za pomocą tożsamości kryptograficznych niezależnych od platformy.

 

 

Platforma biznesowa Cloud28+ umożliwia klientom wykorzystanie i monetyzację własnych danych oraz usług za pośrednictwem rynku internetowego. Platforma ta została pierwotnie stworzona jako katalog usług dla społeczności Cloud28 +. Teraz została udostępniona dla organizacji spoza sieci partnerskiej HPE. Dzięki temu, że HPE aktywnie wspiera rozwój architektury i standardów Gaia-X, klienci mogą mieć pewność, że rozwiązanie HPE wyposażone jest w wymagane interfejsy, złącza oraz usługi, które umożliwią bezproblemowe łączenie się z platformą i ekosystemem Gaia-X.

 

Dostępność

HPE Solution Framework for Gaia-X oraz HPE Roadmap Service for Gaia-X są już dostępne w Europie. Poszczególne komponenty rozwiązania i całe środowiska rozwiązań są dostępne za pośrednictwem usług chmurowych HPE GreenLake. Interfejsy i złącza Gaia-X zostaną udostępnione, gdy tylko zostaną opublikowane ostateczne specyfikacje Gaia-X.

TSMC, największy kontraktowy wytwórca półprzewodników, wprowadza nowe ograniczenia dostępu do fabryk. Zapowiada także nowe fabryki tworzące układy w litografii 5 i 3 nm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Newsletter

Social media

Najpopularniejsze

Huawei podczas International Automobile Industry Exhibition w Szanghaju ogłosił rozpoczęcie sprzedaży...

Huawei rusza ze sprzedażą na chińskim rynku pierwszego samochodu z technologią Huawei na pokładzie. Od środy 21 kwietnia, elektryczny samochód SERES SF5 będzie dostępny...

MSI, wiodący na świecie producent najwyższej klasy sprzętu gamingowego, w zaledwie...

Firma MSI, wiodący na świecie producent najwyższej klasy sprzętu gamingowego, ma przyjemność ogłosić, że w zaledwie trzy lata osiągnęła rekordowy wynik 3 milionów sprzedanych...

Ericsson: Transformacja cyfrowa 5G zasili polską gospodarkę nawet 17 mld euro.

W Polsce 90% populacji i 58% terytorium znajdzie się w zasięgu 5G w 2023 roku, według raportu Analysys Mason, zrealizowanego we współpracy z Ericsson...

Cisco ogłosiło nową strategię pomocy dla dostawców usług komunikacyjnych i firm...

Cisco ogłosiło nową strategię pomocy dla dostawców usług komunikacyjnych i firm działających w branży internetowej na całym świecie w sprawniejszym łączeniu, zabezpieczaniu i automatyzacji...

Google ogłosił start regionu Google Cloud Warszawa, to pierwsza infrastruktura obliczeniowa...

Dziś, 14 kwietnia, Google oficjalnie ogłosił start regionu Google Cloud Warszawa, to pierwsza infrastruktura obliczeniowa globalnego dostawcy chmury publicznej w Europie Środkowo-Wschodniej, powstała w...

Najnowsze

Aktualizacje do systemu Windows 11 mogą być bezpłatne dla nawet użytkowników...

Użytkownicy systemów Windows 7 i 8 będą mogli po prostu bezpłatnie zaktualizować system do nowego Windows 11. Nowy system pojawi się jeszcze w tym...

OnePlus połączy się formalnie z Oppo. Obie firmy i tak były...

Dyrektor generalny OnePlus, Pete Lau, ogłosił „nową podróż” dla firmy, w tym plan „dalszej integracji naszej organizacji z Oppo”. Lau ogłosił to za pośrednictwem...

Aż o 56% wyższa wydajność od konkurencji na bazie ARM i...

Firmy AMD i Google Cloud ogłosiły wprowadzenie nowych instancji T2D, czyli nowej rodziny maszyn wirtualnych dla Google Compute Platform.   Są to rozwiązania napędzane wyłącznie...

WYWIAD: Emmanuel Fromont, prezes operacyjny w regionie EMEA w Acer mówi...

Przy okazji Acer GPC 2021 miałem okazję, chociaż wyłącznie online, porozmawiać z jednym z najważniejszych ludzi w tajwańskiej firmie. Moim rozmówcą był bowiem Emmanuel...

Nigdy nie ufaj, zawsze weryfikuj, czyli jak nie dać się hakerom...

  Badania Vmware 2021 Global Security Insights Report wskazują, że w ostatnich miesiącach liczba ataków cyberprzestępczych drastycznie wzrosła. Prawie 80% firm twierdzi, że głównym powodem takiej sytuacji...