Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

-696Dni -19Godzin -21Minut -40Sekund

 

 

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Impact: Kryzys spowoduje przewartościowanie modelu rozwoju gospodarczego.

Powiązane

Czas po kryzysie przyniesie przewartościowanie modelu rozwoju gospodarczego, jaki obowiązywał w ostatnich 30 latach. Jednym z elementów zmiany powinno być przenoszenie łańcuchów dostaw z rynków azjatyckich do Europy. Proces ten będzie wymagał jednak finansowania ze strony sektora bankowego, który już dziś zaczyna silnie odczuwać pogorszenie się warunków do prowadzenia biznesu. Cyfryzacja oraz silne przywództwo w firmach oparte na umiejętności współzarządzania i empatii będą odgrywały kluczową rolą w nowej rzeczywistości po pandemii, ocenili uczestnicy debaty Kongresu Impact “Jak będzie wyglądać gospodarka w świecie po pandemii?”.

“Z całą pewnością będziemy mieli – już mamy do czynienia – z przewartościowaniem modelu rozwoju gospodarczego z jakim mieliśmy do czynienia w okresie minionych 30 lat, czyli z procesami globalizacyjnymi. To agresywne poszukiwanie obniżania kosztów pracy, a przez to przenoszenia całych łańcuchów produkcyjnych poza rynki, na których ostatecznie te towary są sprzedawane, czyli przeniesienie do tej globalnej fabryki gdzieś w jednym zakątku Azji całej produkcji sprawiło, że zaczęliśmy w pierwszych tygodniach na nowo myśleć o bezpieczeństwie. To bezpieczeństwo to już nie tylko armia i jej wyposażenie, to już nie tylko energetyka, ale maseczka, płyn dezynfekujący, czy też substancje czynne do produkcji podstawowych lekarstw stały się wyznacznikiem tego, czy jesteśmy suwerenni, czy jesteśmy kryzysoodporni” – powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz.

 

“Dziś zadajemy sobie pytanie: w którym momencie będziemy gotowi, które łańcuchy wartości bardzo szybko ulokować w Polsce, czy szerzej – w Europie Środkowo-Wschodniej. Czytamy, jakie wielkie wsparcie dla nowych zakupów samochodowych jest szykowane u największego producenta samochodowego, czyli w Niemczech. Jest pytanie, czy będziemy w stanie my – jako jeden z największych producentów części samochodowych – jeszcze więcej tych fabryk ulokować w Polsce” – podkreśliła.

Według wicepremier, drugi bardzo ważny element, to pytanie, czy Polska będzie w stanie te produkty, których w Europie w ogóle nie ma – tj. substancje czynne do produkcji farmaceutycznej, lokować w Polsce.

“Trzeci wątek – tu, gdzie administracja ma większy wpływ – to kwestia tego, na ile unowocześnimy administrację, zcyfryzujemy ją, a wiele tych procesów wykonaliśmy w ciągu tych ostatnich pięciu tygodni bardzo szybko. Na ile prowadzenie działalności gospodarczej stanie się jeszcze łatwiejsze w Polsce. To będzie jedną z naszych przewag konkurencyjnych i sprawi, że w Polsce ważni inwestorzy globalni zechcą lokować tu kolejne swoje inwestycje” – zaznaczyła Emilewicz.

Prezes BNP Paribas Polska Przemek Gdańki podkreślił, że rola bankowości w gospodarce, a szczególnie w czasach kryzysowych jest bardzo istotna. Również teraz banki mogą być kołem zamachowym, które może pomóc gospodarce realnej wychodzić z kryzysu. Jak jednak zaznaczył, sektor jest zbyt mocno obciążony – zarówno kosztami ryzyka, jak i spadkiem stóp procentowych.

“Uważam, że kluczową rolę w tym, co będzie dalej z gospodarką odegra sektor bankowy w Polsce. Przenoszenie produkcji z krajów odległych do Europy – a myślę, że mamy tu ogromną szansę – będzie w ogromnym stopniu zależało od finansowania dużych inwestycji przez sektor bankowy” – powiedział Gdański.

 

“Tu wydaje mi się, że warto abyśmy to docenili i warto, żebyśmy też pomyśleli o bankach w perspektywie, bo warunki prowadzenia biznesu bankowego pogorszyły się dramatycznie. Oprócz tego, że spadły stopy o 140 punktów bazowych, to bardzo istotnie rosną koszty ryzyka. Spadł popyt na szereg usług bankowych. I tu taki apel przy okazji: Nie dociskajmy banków. Pomyślmy o nich jako o tym kole zamachowym, które może pomóc gospodarce realnej wychodzić z kryzysu. Nie ma innych instytucji, jak banki, które będą mogły finansować inwestycje, kapitał obrotowy spółek, inne inwestycje w nowych branżach, przechodzenie na modele bardziej zdygitalizowane. A więc banki będą tu potrzebne, a sektor bankowy oberwie tym kryzysem w sposób bardzo głęboki” – powiedział Gdański.

W jego ocenie, sektor bankowy zdał egzamin z pierwszych tygodni sytuacji pandemii.

“Robimy tarczę finansową PFR bezkosztowo, sami wyszliśmy z inicjatywą tzw. wakacji kredytowych. Banki są od początku operacyjnie sprawne, dostępne, działają oddziały, działają kanały zdalne” – wymienił.

Prezes podkreślił, że w branżach typu kosmetyczna czy turystyczna sytuacja w dalszym ciągu jest trudna, natomiast w wielu innych branżach widać, że firmy wracają do pewnego poziomu normalności, a szereg z nich poprawiło swoje wyniki, zwiększyło przychody w czasie tych ostatnich blisko 3 miesięcy.

“To, jak szybko firmy potrafiły przestawić się na np. na e-commerce decydowało o tym, w jakiej kondycji są teraz i jak to potem będzie się rozwijało” – zaznaczył.

Rolę procesów tempa cyfryzacji w kryzysie i po nim podkreślił wiceprezes PKO Banku Polskiego Adam Marciniak.

“Szybkość jest tu kluczowa. W świecie dynamicznie zmieniającej się gospodarki, szczególnie pod presją kryzysu ta możliwość szybkiego reagowania na zmieniającą się rzeczywistość, adekwatne dostosowanie biznesu, zmiana kanału obsługi klienta jest kluczowa w tym momencie i na pierwszy front wychodzi technologia i zaawansowanie technologiczne danego przedsiębiorstwa” – powiedział Marciniak.

Podkreślił, że sektor finansowy od wielu lat jest liderem technologicznym, który z jednej strony wykorzystuje te nowinki z punktu widzenia całego sektora i tez promuje je w kraju, ale też aktywnie stara się implementować te rozwiązania zarówno dla przedsiębiorców, czy dla administracji.

“Naszym typowym projektem, który zrobiliśmy w 7 lat był BLIK. Jest alternatywnym systemem płatności, którego nikt wcześniej nie traktował poważnie. Kolejnym jest Chmura Krajowa i partnerstwo z Microsoft i Google, w którym budujemy szkielet, architekturę, która jest potrzebna później dla innowacyjnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, sektora finansowego, czy państwa. I to się sprawdza” – powiedział Marciniak.

Dodał, że dobrym przykładem jest tarcza finansowa PFR, z której środki były dystrybuowane przez banki.

“Wykorzystując cały system, byliśmy w stanie dostarczyć rozwiązanie, w którym przedsiębiorcy – klienci banków jednego dnia składają wnioski, następnego otrzymują decyzje, a trzeciego dnia mieli środki na koncie. To najlepszy przykłada, że technologia i sprawnie działające państwo potrafi szybko reagowań na takie kryzysy” – wskazał.

Jak podkreślił Marciniak, nowa rzeczywistość pokryzysowa będzie wymagała wysokich umiejętności adaptacyjnych.

“Stawiam na adaptację. Świat się zmienia i z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc można zupełnie, nawet trzeba redefiniować czy reorganizować biznes. Tutaj – patrząc na sektor finansowy – myślę, że to jest koniec tradycyjnego bankowania. Raczej to już będzie podążać w kierunku szukania nowych źródeł przychodów, dostarczania innej wartości niż do tej pory. Jesteśmy pod dużą presją, musimy się adaptować. Pewnie też świat będzie wyglądał już inaczej” – powiedział wiceprezes.

Pandemia i związane z nią obostrzenia dotyczące przemieszczania się spowodowały także zmiany nawyków konsumenckich, co odzwierciedla wzrost transakcji bezstykowych oraz online.

“Bardzo mocno zmieniliśmy swoje nawyki i zachowania, bo zostaliśmy w domu. W początkowym etapie mieliśmy duży spadek liczby transakcji przez zatrzymanie, wzrosła średnia wartość transakcji. W branży spożywczej wartość transakcji bezgotówkowych wzrosła o kilkanaście procent. To wiązało się z wykorzystaniem technologii bezstykowej, która już dużo wcześniej była przez nas postrzegana jaka bezpieczna. Byliśmy na poziomie 85% transakcji bezstykowych, w tej chwili staramy się zbliżać do 100%, co też na swój sposób będzie unikalne” – powiedział dyrektor generalny na Polskę, Czechy i Słowację w Mastercard Europe Bartosz Ciołkowski.

Jak podkreślił, w długim terminie to ma wpływ na model zdalny zakupów.

“Skoro już zostaliśmy w domu, to zaczęliśmy kupować zdalnie. Z deklaracji wynika, że 83% ubankowionych Polaków kupowało już wcześniej w internecie, natomiast 32% z nich deklaruje., że podczas pandemii kupowało zdecydowanie więcej. Z badań wynika, że 25% z tych osób deklaruje, że w przyszłości również będzie kupowało właśnie on-line. Tak, że zarówno płatności bezstykowe i tutaj przekroczyliśmy 90% i stawiam, że pewnie idziemy na 100% i zdecydowany wzrost transakcji e-commerce’owych. Jeżeli chodzi o udział transakcji bezgotówkowych do gotówki, to tutaj widzimy już stabilizację. Wraca gotówka, cały czas jest kilka procent na rzecz bezgotówki” – powiedział Ciołkowski.

Według Kingi Piecuch z Microsoftu, obecna sytuacja oraz czas po kryzysie dają wielkie pole działania dla liderów przywództwa.

“Najważniejsza jest autentyczność. W tych czasach, w czasach pandemii i kryzysu, który nam towarzyszy – obaw ludzi, obaw pracowników o pracę, o przyszłość ta autentyczność jest jeszcze ważniejsza. To umiejętność podejmowania decyzji i włączenia w ten proces całych zespołów. Dziś pracujemy z zespołami rozproszonymi, więc naszą odpowiedzialnością jest, aby oni poczuli, że te decyzje są także w ich rękach. Bardzo ważna jest tu motywacja i dbanie o to, by zespoły miały taką samą motywację jak przed pandemią, a nawet jeszcze większą” – powiedziała Piecuch.

 

“Dzisiaj jest wielkie pole działania dla liderów i wierzę, że takie osoby nie tylko w kraju, ale i na świecie są, które tak właśnie będą definiowały swoją rolę w obecnych czasach. Autentyczny, szybki leadership, ale też dbający o człowieka. Należy też wykazywać bardzo silną empatię dla ludzi pracujących z domu i tę empatię bardzo mocno podkreślać”- zaznaczyła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Newsletter

Social media

Najpopularniejsze

Feardemic rozbudowuje portfolio gier, liczy na poszerzenie grona odbiorców.

Feardemic - spółka-córka Bloober Team i wydawca gier z gatunku horror - poszerza swoje portfolio wydawnicze, aby trafić do większej grupy odbiorców, poinformował CEO...

Warszawski Instytut Bankowości/Związek Banków Polskich: 86% Polaków czuje się bezpiecznie, korzystając...

Liderem w obszarze cyberbezpieczeństwa są banki (54%), wyprzedzając tym samym firmy technologiczne (31%) oraz wojsko i policję (30%), wynika z badania "Postawy Polaków wobec...

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które ma zajmować się wyłącznie problemami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Planowane są zmiany ustawy o...

Biuro Informacji Kredytowej: Wartość pożyczek od firm pożyczkowych wzrosła o 119,9%...

Firmy pożyczkowe udzieliły w czerwcu finansowania na kwotę 661 mln zł (wzrost o 119,9% r/r), wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Średnia wartość...

Huawei podczas International Automobile Industry Exhibition w Szanghaju ogłosił rozpoczęcie sprzedaży...

Huawei rusza ze sprzedażą na chińskim rynku pierwszego samochodu z technologią Huawei na pokładzie. Od środy 21 kwietnia, elektryczny samochód SERES SF5 będzie dostępny...

Najnowsze

Samsung przygotował moduły pamięci DDR5 nowej generacji o pojemności 1 TB.

Samsung rozpoczął prace nad modułami pamięci DDR5 nowej generacji o pojemności do 1 TB. Stałe rośnie zapotrzebowanie na pamięć operacyjna w centrach danych. W miarę...

Lenovo umacnia swoją pozycję w segmencie AV Smart Collaboration wprowadzając nowe...

Lenovo umacnia swoją pozycję w segmencie AV Smart Collaboration wprowadzając nowe produkty, które mają być najlepszym wyborem przy wyposażaniu średnich i niewielkich sal konferencyjnych...

Realme 9i 5G – nowy smartfon popularnego segmentu.

Tuż przed urodzinami firmy zadebiutował nowy model telefonu: Realme 9i 5G. Trafia on w popularny segment okolic cenowych 1000 zł.   Co charakteryzuje nowe dzieło...

Realme przedstawiło strategię na najbliższe lata – R&D, Europa i ekosystem.

Realme jest bez wątpienia pewnego rodzaju fenomenem - marką, która w nadspodziewanie szybki sposób zaskarbiła sobie sympatię wielu użytkowników. O tym jakie są kolejne...

MacBooki i Apple Watch nie będą produkowane w Chinach?

Jak podaje Nikkei Asia, dostawcy i wytwórcy związani z Apple prowadzą rozmowy na temat produkcji Apple Watch i MacBooków w… Wietnamie.  Chiński dostawca Apple, firma...