Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

-1170Dni -13Godzin -22Minut -5Sekund

 

 

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Jak internet wpływa na codzienność polskich miasteczek i wsi? Nexera zaprezentowała najnowsze wyniki czwartej edycji badania #RegionyNEXERY2022

Mariusz Laurisz
Mariusz Laurisz
Z branżą nowych technologii związany od ponad dwóch dekad. Od czterech lat Redaktor Naczelny oraz Wydawca magazynu IT Reseller Polska.

Powiązane

Czy szybki internet ułatwia kontakty z urzędami? Czy wpływa na chęć przeprowadzki z dużych aglomeracji do małych miasteczek i wsi? Niewątpliwie dostęp do szerokopasmowego łącza okazuje się coraz bardziej niezbędny, ale jakie jest jego znaczenie w naszej codzienności?

Nexera, wraz z GfK Polonia, zapytała o to mieszkańców terenów, na których operator buduje i rozwija infrastrukturę światłowodową. Powstały raport to już czwarta edycja opracowania, jednak po raz pierwszy wydano go wyłącznie w formie cyfrowej, zgodnie z proekologicznym podejściem paperless. Pełna wersja badania znajduje się na stronie: regionynexery.pl

 

Od początku naszej działalności badamy cyfrowe trendy oraz wpływ internetu na codzienność mieszkańców Regionów Nexery, ponieważ chcemy, aby nasze usługi były z jednej strony jak najbardziej dopasowane do potrzeb użytkowników, a z drugiej – stawały się impulsem do rozwoju małych miasteczek i wsi. Od czterech lat obserwujemy rosnące znaczenie internetu w życiu badanych, a co za tym idzie, wzrost wymagań w stosunku do jakości łączy. W 2019 roku tylko 9 proc. ankietowanych deklarowało posiadanie łącza o prędkości ponad 100 Mb/s – obecnie ten odsetek wzrósł do 51 proc. Z pewnością popyt na szybkie sieci szerokopasmowe będzie jedynie wzrastał – mówi Jacek Wiśniewski, Prezes Zarządu Nexery.

 

Internet głównym źródłem wiedzy – także o ekologii

Aż 50 proc. ankietowanych mieszkańców Regionów Nexery docenia szybki internet ze względu na łatwość poszerzania wiedzy – także na tematy związane ze zrównoważonym rozwojem. Z badań operatora wynika również, że tradycyjne źródła informacji o ekologii są coraz mniej popularne. Zdecydowana większość (71 proc.) respondentów zdobywa główne przekazy o ochronie środowiska z różnego rodzaju publikacji w internecie – to o 7 punktów procentowych więcej niż w porównaniu z ogółem Polaków. Badani za to coraz rzadziej wskazują telewizję jako podstawowe źródło wiedzy na tematy ekologiczne – w tym zakresie nastąpił spadek z 59 proc. w 2021 roku do 45 proc. w bieżącym roku. Tylko 20 proc. ankietowanych czyta o ochronie środowiska w prasie – o 10 punktów proc. mniej r/r.

 

– Niewątpliwie do zmiany zachowania społeczeństwa w kontekście dbałości o środowisko niezbędny jest dostęp do bieżących informacji. Jednak sama dostępność sieci szerokopasmowej może okazać się niewystarczająca. Stałe i szybkie łącze jest, według aż 57 proc. ankietowanych, potencjałem do rozwijania bardziej ekologicznego stylu życia. Wynika to z m.in. dużej oszczędności energii i bezawaryjności światłowodu. To obecnie jedna z najbardziej efektywnych energetycznie technologii dostępu do internetu, odpowiadającą na teraźniejsze oraz przyszłe cyfrowe potrzeby użytkowników – mówi Jacek Wiśniewski, Prezes Zarządu Nexery.

 

 

Kierunek – miasteczko lub wieś

Z badania Nexery wynika, że – podobnie jak rok temu – niemal co trzeci młody mieszkaniec planuje przeprowadzkę w ciągu trzech lat. Prawie identyczne wyglądają wyniki ogólnopolskiej ankiety firmy – w całym kraju 30 proc. młodszych obywateli myśli o zmianie miejsca zamieszkania. Co ciekawe, dostęp do szybkiego internetu jest dla 42 proc. badanych czynnikiem, dzięki któremu ludzie z miast będą chcieli przeprowadzać się do mniejszych miejscowości. Według respondentów jest on praktycznie tak samo istotny, jak możliwość spędzania wolnego czasu blisko natury i ważniejszy niż aktywny samorząd.

 

Mieszkańcy chcą pracować zdalnie

Kolejnym kluczowym argumentem, który, według badanych, przemawia za relokacją do miasteczka lub wsi, jest możliwość pracy zdalnej. 55 proc. respondentów uznało, że szybki internet poprawia jakość ich życia przede wszystkim w obszarze „home office”. To aż o 11 punktów procentowych więcej niż wśród Polaków ogółem. Podczas gdy dla mieszkańców dużych miast praca zdalna oznacza głównie wygodę i oszczędność czasu, dla zamieszkujących miasteczka i tereny wiejskie elastyczne modele wykonywania swoich obowiązków służbowych są realną szansą na rozwój zawodowy i lepiej płatną pracę.

 

– Nie dziwi nas fakt, że większość respondentów z Regionów Nexery docenia możliwość pracy zdalnej, deklarując chęć wykonywania swoich obowiązków służbowych z domu. Jednocześnie znikoma część badanych przez nas firm na dużą skalę wprowadziła tę formę pracy, a tylko 21 proc. z nich przyznaje, że po zakończeniu pandemii zatrudnieni będą w jakiejś formie mogli pracować z domu. Natomiast większość (61 proc.) nie przewiduje takiej opcji. Pracodawcy, którzy nie zaoferują kandydatom elastycznych modeli zatrudnienia, mogą stracić na atrakcyjności na dzisiejszym rynku pracy – mówi Paweł Biarda, Członek Zarządu Nexery.

 

Korzystanie z e-urzędu – proste, a nawet prostsze

Szybki internet znacząco ułatwia kontakty z urzędami – taką opinię wyraziło 45 proc. badanych mieszkańców Regionów Nexery. Ponadto, coraz więcej (75 proc.) urzędników ocenia zgłaszanie spraw administracyjnych online jako proste, co daje wzrost o 7 punktów procentowych rok do roku. Co ciekawe, takiego zdania jest jeszcze więcej badanych użytkowników (84 proc.). To oznacza, że korzystający z e-urzędów pozytywniej oceniają ich funkcjonowanie, niż sami urzędnicy, Największe bariery w załatwianiu spraw urzędowych przez internet to, według obu grup, brak wiedzy o e-usługach urzędu oraz fakt, że ludzie nadal preferują osobiste wizyty w placówkach administracyjnych.

 

 

Lekcja z edukacji online

Nexera zapytała nauczycieli o to, w jakich obszarach widzą możliwość wykorzystania umiejętności zdobytych podczas nauki online w postcovidowej rzeczywistości. Pierwsze miejsce, z wynikiem 34 proc. zajęły ex aequo konsultacje dla uczniów online i zebrania służbowe w szkołach (to o 9 punktów procentowych więcej niż w 2021 r.). Trzecią w rankingu (33 proc. odpowiedzi) okazała się możliwość transmitowania lekcji dla uczniów, którzy z różnych powodów nie mogli znaleźć się w klasie.

 

 Co ciekawe, zapytani o szkolenia i podnoszenie kwalifikacji ankietowani pedagodzy wykazują się dużą samodzielnością. Najwięcej, bo 39 proc. badanych, odpowiedziało, że doskonalili się sami, wyszukując potrzebne materiały w internecie. Prawie 1/3 nauczycieli deklarowała rozwój swoich kompetencji podczas nieformalnych spotkań w gronie znajomych i innych nauczycieli (o 10 punktów procentowych w skali r/r). Natomiast znaczny spadek wystąpił w poziomie uczestnictwa ankietowanych w kursach internetowych – z 42 proc. wskazań w 2021 roku do tylko 29 proc. odpowiedzi w najnowszym raporcie. Z jednej strony badani przez nas nauczyciele mają za sobą aż dwa lata doświadczeń związanych z edukacją zdalną i podnoszeniem swoich kwalifikacji i kompetencji. Z drugiej natomiast, tak znaczące różnice rok do roku mogą świadczyć o braku odpowiednich szkoleń dopasowanych do aktualnych potrzeb pedagogów, w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości – mówi Paweł Biarda, Członek Zarządu Nexery.

 

Jacek Wiśniewski uważa, że mobilność, praca, wiedza, ale także rozwój kompetencji, usprawnienia w edukacji stacjonarnej czy łatwiejszy kontakt z urzędami to tylko niektóre z możliwości, jakie otwiera powszechny i równy dostęp do cyfrowego świata. Szybki internet jest, według naszego badania, ważnym czynnikiem wpływającym na codzienność polskich miasteczek i wsi oraz jednym z najważniejszych priorytetów rozwojowych mieszkańców Regionów Nexery.

Raport #RegionyNEXERY2022 to czwarta edycja autorskiego badania Nexery, które zostało zrealizowane przez firmę GfK w styczniu 2022 r. Jest jednym z najbardziej przekrojowych źródeł wiedzy o polskich internautach na obszarach, na których brakuje dostępu do szerokopasmowego Internetu lub dostęp do niego jest ograniczony. Badanie przeprowadzono w pięciu grupach docelowych – wśród mieszkańców, nauczycieli, przedsiębiorców i urzędników z Regionów NEXERY – w sumie 1600 ankiet, oraz reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie obywateli n=1000.

 

Przeczytaj raport #RegionyNEXERY2022 i sprawdź, jaką rolę odgrywa dostęp do szybkiej sieci internetowej dla osób mieszkających na terenach, na których budujemy naszą sieć: regionynexery.pl

 

Apple AR headset coraz bliżej? CEO firmy, Tim Cook, rozwiewa wątpliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Newsletter

Social media

Najpopularniejsze

Feardemic rozbudowuje portfolio gier, liczy na poszerzenie grona odbiorców.

Feardemic - spółka-córka Bloober Team i wydawca gier z gatunku horror - poszerza swoje portfolio wydawnicze, aby trafić do większej grupy odbiorców, poinformował CEO...

Warszawski Instytut Bankowości/Związek Banków Polskich: 86% Polaków czuje się bezpiecznie, korzystając...

Liderem w obszarze cyberbezpieczeństwa są banki (54%), wyprzedzając tym samym firmy technologiczne (31%) oraz wojsko i policję (30%), wynika z badania "Postawy Polaków wobec...

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które ma zajmować się wyłącznie problemami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Planowane są zmiany ustawy o...

Biuro Informacji Kredytowej: Wartość pożyczek od firm pożyczkowych wzrosła o 119,9%...

Firmy pożyczkowe udzieliły w czerwcu finansowania na kwotę 661 mln zł (wzrost o 119,9% r/r), wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Średnia wartość...

Huawei podczas International Automobile Industry Exhibition w Szanghaju ogłosił rozpoczęcie sprzedaży...

Huawei rusza ze sprzedażą na chińskim rynku pierwszego samochodu z technologią Huawei na pokładzie. Od środy 21 kwietnia, elektryczny samochód SERES SF5 będzie dostępny...

Najnowsze

Jeden z największych operatorów GSM w USA wybrał dostawcę technologii telekomunikacyjnej

AT&T podało, że przyszła sieć operatora będzie budowana z użyciem sprzętu firmy Ericsson. AT&T wybrało firmę Ericsson do zbudowania sieci telekomunikacyjnej wykorzystującej tak zwaną...

“Chcemy być sfocusowanym, efektywnym dystrybutorem, który będzie w stanie nieść odpowiednie...

Komsa, działający na polskim rynku dystrybutor IT, zorganizował w dniach 22-23 listopada wydarzenie „Future is now”. W postindustrialnych przestrzeniach starej cukrowni w Żninie debatowano...

CEO NVIDII twierdzi, że Japonia jest jednym z kluczowych rynków dla...

Dyrektor generalny firmy NVIDIA, Jensen Huang powiedział, że jego firma dołoży wszelkich starań, aby dostarczać procesory sztucznej inteligencji do Japonii w obliczu niezwykle dużego...

NTT DATA Business Solutions sp. z o.o. i Beyond.pl uruchamiają strategiczną...

NTT DATA Business Solutions sp. z o.o., Platynowy Partner SAP©, specjalizujący się we wdrożeniach i utrzymaniu systemów SAP oraz Managed Services oraz Beyond.pl, dostawca...

Eksperci Cisco Talos odkryli nową formę cyberataków – Przestępcy wykorzystują quizy...

Eksperci Cisco Talos, jednostki zajmującej się bezpieczeństwem globalnych sieci komputerowych, odkryli nową formę ataku przestępców internetowych. Wykorzystują oni popularny kreator formularzy online Google Forms...