Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

-696Dni -19Godzin -30Minut -10Sekund

 

 

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Jakie będą centra przetwarzania danych przyszłości? DATA4 wskazuje 5 wiodących trendów, wśród których znajduje się przetwarzanie brzegowe czy obliczanie śladu ekologicznego.

Mariusz Laurisz
Mariusz Laurisz
Z branżą nowych technologii związany od ponad dwóch dekad. Od czterech lat Redaktor Naczelny oraz Wydawca magazynu IT Reseller Polska.

Powiązane

Technologia cyfrowa jeszcze nigdy nie była tak kluczowa dla gospodarki światowej jak obecnie. To właśnie duża odporność na awarie i ataki, jak również elastyczność infrastruktury centrów danych umożliwiły szybkie dostosowanie się do zmieniających się potrzeb, co umożliwiło kontynuację działalności wielu sektorom gospodarki. Ten trend będzie się utrzymywał, ponieważ stopniowo definiujemy ramy „nowej normalności”, której nieodłączną częścią jest tworzenie nowych, hybrydowych środowisk pracy. Niewątpliwie infrastruktura cyfrowa i centra danych to filary tej transformacji, zapewniające sprawne przechodzenie do chmury. W DATA4 postanowiliśmy przyjrzeć się temu, co w kolejnych miesiącach będzie wpływało na rozwój rynku centrów przetwarzania danych. Na podstawie naszych obserwacji wyróżniliśmy 5 głównych trendów, wśród których znajduje się przetwarzanie brzegowe czy obliczanie śladu ekologicznego.

Według analityków Gartnera wzrost, cyfryzacja i wydajność to trzy główne cele organizacji na całym świecie. Sprostać tym wyzwaniom pozwoli migracja do chmury – to działanie zostało przyspieszone przez pandemię i jest aktywnie promowane przez plany pomocy rządów europejskich w ramach projektów transformacji cyfrowej. Usługi chmurowe dają przedsiębiorstwom możliwość wprowadzania innowacji oraz współpracy w dowolnym miejscu i czasie za pośrednictwem zwinnych, bezpiecznych platform w dowolnie wybranej publicznej, prywatnej czy hybrydowej chmurze.  Jak przewiduje Gartner, do 2025 r. na platformach opartych na chmurze będzie realizowanych ponad 95% nowych inicjatyw cyfrowych – jest to wzrost o 40% w porównaniu z 2021 rokiem.

Podczas gdy organizacje zwracają się obecnie ku środowiskom wielochmurowym (ang. multicloud) oraz innowacyjnym technologiom, takim jak kontenery i mikroserwisy, aby zwiększyć przenośność obciążeń w chmurze, powstają również nowe modele, takie jak specjalnie zaprojektowane usługi w chmurze DCIaaS (ang. Dedicated Cloud Infrastructure as a Service). Według prognoz IDC, ten segment będzie rósł o ponad 150% rocznie do 2025 r., umożliwiając korzystanie ze wszystkich zalet chmury publicznej, zarówno w siedzibie firmy, jak i w środowisku kolokacyjnym. Biorąc pod uwagę trwające prace europejskich rządów nad przepisami mającymi na celu zmniejszenie wpływu technologii cyfrowych na środowisko i prób pogodzenia transformacji cyfrowej z ekologiczną można założyć, że wszystkie powyższe parametry będą definiować nowe, bardziej przyjazne dla środowiska, bezpieczne i elastyczne centra danych.

 

  1. Większa elastyczność dzięki brzegowym centrom danych

Na szybki rozwój regionalnych centrów danych dodatkowo wpływają kwestie ochrony zdrowia, a także korzyści płynące z rozproszenia infrastruktury informatycznej. W nadchodzących latach ten trend będzie się nasilać, przyczyniając się do rozwoju post-covidowej gospodarki cyfrowej w takich dziedzinach jak praca zdalna, streaming wideo, e-commerce, internet rzeczy czy rozwój sieci 5G. Brzegowe centra danych poza zapewnieniem najwyższej dostępności oferują również większą zwinność i energooszczędność procesów, a także zmniejszają opóźnienia w transmisji danych. Dzięki ultramodułowej konstrukcji stają się niezawodnym rozwiązaniem pod względem wydajności energetycznej. Ponadto, dzięki wdrożeniu w trybie rozproszonym coraz więcej z nich będzie gwarantować wysoką dostępność za pomocą rozproszonych mechanizmów zabezpieczających. Ich konstrukcja jest lżejsza (mniej dodatkowych warstw) i są zdolne przenosić obciążenia w zależności od pochodzenia zużywanej energii, zapewniając w ten sposób przedsiębiorstwom szybkie rozwiązania w zakresie tworzenia kopii zapasowych przy jednoczesnym zmniejszeniu wpływu na środowisko.

 

  1. Lepsza ochrona przed atakami

Według różnych szacunków, w tym firm takich jak IDC oraz Seagate, ilość danych generowanych na całym świecie do 2025 r.  powinna przekroczyć 180 zettabajtów. Ta oszałamiająca masa danych jest dla firmy nieocenionym źródłem cennych informacji, które pomagają w podejmowaniu strategicznych decyzji. Chociaż centrum danych można postrzegać jako cyfrowy sejf współczesnego świata, nie można zapominać o zapewnieniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa logicznego i fizycznego. Chodzi o rozwiązania takie jak kontrola dostępu do budynku z wykorzystaniem dronów czy coraz bardziej zaawansowane techniki rozpoznawania twarzy (biometria) mające kluczowe znaczenie dla ogólnego bezpieczeństwa danych.

Ponadto coraz częściej stosowane będą architektury typu „zero zaufania”, które będą uniemożliwiać podłączenie się do sieci użytkownikom lub urządzeniom bez zezwolenia. Aby ten model mógł funkcjonować, organizacje powinny jednak swoje zasoby dzielić na mikrosegmenty, egzekwować ścisłą kontrolę dostępu, a także monitorować i rejestrować cały ruch sieciowy, uwzględniając terminale, obciążenia i dane. W celu zapewnienia lepszego bezpieczeństwa danych przekazywanych do tych infrastruktur, większość firm zdecyduje się na architektury wielochmurowe, takie jak Azure czy Amazon. Przedsiębiorstwa będą wkrótce polegać na zaawansowanych technologiach szyfrowania, takich jak szyfrowanie homomorficzne, które stosuje system obliczeń matematycznych do danych bez konieczności ich odszyfrowywania.

 

3. Wyzwania związane z dużą gęstością mocy

Ostra konkurencja między firmami Intel i AMD w zakresie dostarczania procesorów daje centrom danych większą swobodę w zakresie innowacji i mocy – wszystko po to, aby zaspokoić intensywne potrzeby obliczeniowe, w szczególności te wymagane przez sztuczną inteligencję. Ta wysoka gęstość wiąże się jednak z poważnym problemem: hosting coraz gęstszej infrastruktury na ograniczonej przestrzeni sprawia, że centra danych stają przed wyzwaniem związanym z odprowadzaniem coraz większej ilości ciepła. W najbliższych latach powinniśmy być świadkami stopniowego wdrażania tradycyjnego chłodzenia w szafach o niskiej gęstości i chłodzenia cieczą w szafach o wysokiej gęstości.

 

  1. Coraz powszechniejsze wykorzystanie narzędzi cyfrowych

Doświadczenia związane z pandemią w połączeniu z pojawieniem się rozwiązań w zakresie automatyzacji oprogramowania i sztucznej inteligencji uwypukliły potrzebę przyspieszenia rozwoju centrów danych przy jednoczesnym zmniejszeniu zależności ich działania od człowieka. Przyjęcie coraz sprawniejszych modeli konstrukcyjnych, takich jak BIM (ang. Building Information Modelling), pomoże przyspieszyć poszczególne etapy i dostosować projekt do konkretnych potrzeb, uwzględniając przy tym aspekty bezpieczeństwa. Ułatwiając przeprowadzanie wcześniejszych symulacji komputerowych i testów systemów elektryczności, kontroli dostępu, ścieżek ewakuacji, kosztów ogrzewania itp., koncepcja „cyfrowego bliźniaka” pomoże uniknąć potencjalnych błędów przed rozpoczęciem fizycznej budowy. Ponadto, w czasach gdy budynki muszą zwiększać swoją efektywność energetyczną, jest to ważny krok w stronę optymalizacji konserwacji predykcyjnej. Wystarczy zatem stosowanie narzędzi do modelowania, od projektu po konserwację, podlegających tym samym standardom i wzajemnie się komunikujących.

 

  1. Ujednolicenie sposobu obliczania śladu ekologicznego

Branża centrów danych czynnie angażuje się w przyjęcie strategii zrównoważonego rozwoju, aby ograniczyć swój wpływ na zmiany klimatyczne w skali globalnej. Odpowiedzialność za środowisko jest zwiększana przez działania ze strony organów regulacyjnych, inwestorów i klientów. Sprzyja to powstawaniu innowacyjnych rozwiązań w centrach danych, czego przykładem jest chłodzenie cieczą, podwodne centra danych i wykorzystanie energii odnawialnej. Zrównoważony rozwój centrów danych stał się priorytetem: ich wdrożenie musi zostać zoptymalizowane, począwszy od projektu po eksploatację i cały cykl życia, a jest to możliwe dzięki zaangażowaniu wszystkich interesariuszy w ekosystem. Co ważne, nawet jeśli już teraz mierzą oni swój wpływ na środowisko, będą musieli stosować te same kryteria oceny, aby umożliwić miarodajne porównania w czasie i przestrzeni.

 

Green Factory stawia na cyfryzację, podjęło decyzję o wyborze chmurowych rozwiązań biznesowych Microsoft, za wdrożenie odpowiada Fellowmind Poland.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Newsletter

Social media

Najpopularniejsze

Feardemic rozbudowuje portfolio gier, liczy na poszerzenie grona odbiorców.

Feardemic - spółka-córka Bloober Team i wydawca gier z gatunku horror - poszerza swoje portfolio wydawnicze, aby trafić do większej grupy odbiorców, poinformował CEO...

Warszawski Instytut Bankowości/Związek Banków Polskich: 86% Polaków czuje się bezpiecznie, korzystając...

Liderem w obszarze cyberbezpieczeństwa są banki (54%), wyprzedzając tym samym firmy technologiczne (31%) oraz wojsko i policję (30%), wynika z badania "Postawy Polaków wobec...

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które ma zajmować się wyłącznie problemami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Planowane są zmiany ustawy o...

Biuro Informacji Kredytowej: Wartość pożyczek od firm pożyczkowych wzrosła o 119,9%...

Firmy pożyczkowe udzieliły w czerwcu finansowania na kwotę 661 mln zł (wzrost o 119,9% r/r), wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Średnia wartość...

Huawei podczas International Automobile Industry Exhibition w Szanghaju ogłosił rozpoczęcie sprzedaży...

Huawei rusza ze sprzedażą na chińskim rynku pierwszego samochodu z technologią Huawei na pokładzie. Od środy 21 kwietnia, elektryczny samochód SERES SF5 będzie dostępny...

Najnowsze

Samsung przygotował moduły pamięci DDR5 nowej generacji o pojemności 1 TB.

Samsung rozpoczął prace nad modułami pamięci DDR5 nowej generacji o pojemności do 1 TB. Stałe rośnie zapotrzebowanie na pamięć operacyjna w centrach danych. W miarę...

Lenovo umacnia swoją pozycję w segmencie AV Smart Collaboration wprowadzając nowe...

Lenovo umacnia swoją pozycję w segmencie AV Smart Collaboration wprowadzając nowe produkty, które mają być najlepszym wyborem przy wyposażaniu średnich i niewielkich sal konferencyjnych...

Realme 9i 5G – nowy smartfon popularnego segmentu.

Tuż przed urodzinami firmy zadebiutował nowy model telefonu: Realme 9i 5G. Trafia on w popularny segment okolic cenowych 1000 zł.   Co charakteryzuje nowe dzieło...

Realme przedstawiło strategię na najbliższe lata – R&D, Europa i ekosystem.

Realme jest bez wątpienia pewnego rodzaju fenomenem - marką, która w nadspodziewanie szybki sposób zaskarbiła sobie sympatię wielu użytkowników. O tym jakie są kolejne...

MacBooki i Apple Watch nie będą produkowane w Chinach?

Jak podaje Nikkei Asia, dostawcy i wytwórcy związani z Apple prowadzą rozmowy na temat produkcji Apple Watch i MacBooków w… Wietnamie.  Chiński dostawca Apple, firma...