Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

-868Dni -6Godzin -48Minut -33Sekund

 

 

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Już co trzeci producent na dobrej drodze do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, wynika z najnowszego badania Schneider Electric i Omdia.

Mariusz Laurisz
Mariusz Laurisz
Z branżą nowych technologii związany od ponad dwóch dekad. Od czterech lat Redaktor Naczelny oraz Wydawca magazynu IT Reseller Polska.

Powiązane

Nowe badanie Schneider Electric i Omdia pokazuje, że 57 proc. zakładów przemysłowych stawia sobie za cel neutralność węglową. Prawie połowa z nich nie wdrożyła jednak jeszcze w pełni inicjatyw mających na celu osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju. Aż 45 proc. przyznaje, że największy wpływ na zmianę miałaby bardziej wydajna automatyka i systemy zarządzania energią.

 

Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyki, oraz Omdia, czyli grupa zajmująca się badaniami i doradztwem technologicznym, wykazali, że choć przedsiębiorstwa przemysłowe wyznaczają ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, to mniej więcej połowa z nich (48 proc.) nie podjęła jeszcze kroków niezbędnych do ich realizacji.

Wnioski są częścią badania mającego przybliżyć lepsze zrozumienie celów producentów w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz dojrzałości ich inicjatyw w tym obszarze.

Niemal sześciu na dziesięciu (57 proc.) respondentów dąży do zerowej emisji gazów cieplarnianych (GHG). Jako główny czynnik wpływający na ich decyzję o inwestowaniu w inicjatywy związane ze zrównoważonym rozwojem najczęściej wymieniają oni potrzebę zmniejszenia zużycia energii. Niemal połowa (49 proc.) badanych jako efektu oczekuje również poprawy wydajności działań swojego biznesu i wygenerowania oszczędności.

Z kolei 48 proc. zapytanych przedsiębiorstw nie wdrożyła jeszcze w pełni swoich inicjatyw w zakresie zrównoważonego rozwoju, a mniej niż jedna trzecia (30 proc.) jest na dobrej drodze do osiągnięcia wyznaczonych przez siebie celów.

 

Technologia wspiera inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju

W badaniu Schneider Electric i Omdia wzięły udział setki firm przemysłowych z branży spożywczej, chemicznej, naftowej, gazowej oraz motoryzacyjnej, a także life science, półprzewodników i elektroniki pochodzących z Ameryki Północnej, Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki oraz Azji. Ankietowani reprezentowali organizacje różnej wielkości. Liderzy rozumieją wartość technologii w mierzeniu i zmniejszaniu ich wpływu na środowisko.

Przedsiębiorstwa przemysłowe sprawdzają rozwiązania mające na celu poprawę zrównoważonego rozwoju bezpośrednio lub pośrednio. Wskazały one pięć najważniejszych technologii, które będą mieć największy wpływ na ich inicjatywy w tym zakresie:

  1. Wydajna automatyzacja.
  2. Systemy zarządzania energią.
  3. Technologie chmurowe.
  4. Śledzenie łańcucha dostaw.
  5. Więcej opomiarowania.

Inwestycje w tych obszarach już mają miejsce. Już 54 proc. respondentów wykorzystuje obecnie technologię Digital Twin do (re)projektowania obiektów z myślą o zrównoważonym rozwoju, a ponad połowa przewiduje, że w ciągu trzech lat wdroży systemy zarządzania energią i energią odnawialną. Inne rodzaje realizowanych projektów obejmują zarządzanie środowiskiem i zarządzanie wydajnością w zakresie zrównoważonego rozwoju.

 

Motywacje do zmian

Podczas gdy niektóre wyzwania mają wymiar technologiczny, badanie wykazało, że równie istotne pozostają bariery organizacyjne. Niemal jedna czwarta (23 proc.) respondentów wskazała jako problem konkurujące ze sobą priorytety, podczas gdy trwająca zmiana kulturowa stanowi wyzwanie dla 19 proc. zapytanych. Wielu badanych zauważyło, że inicjatywy związane ze zrównoważonym rozwojem wymagają odpowiedniej motywacji. Aż 78 proc. Z nich wskazało, że za działania z obszaru zrównoważonego rozwoju odpowiada w ich organizacji osoba na stanowisku kierowniczym wyższego szczebla (C-level).

 

– Przemysł produkcyjny coraz lepiej rozumie wartość celów zrównoważonego rozwoju i kryjącej się za nimi wydajności. Prawdziwa zmiana wymaga jednak ewolucji tradycyjnego myślenia, uczynienia zrównoważonego rozwoju i well-beingu centralną częścią procesów i kultury organizacyjnej w celu zidentyfikowania nieefektywności i marnotrawstwa. Od tego właśnie zaczyna się przemysł nowej generacji – mówi Barbara Frei, wiceprezeska wykonawcza ds. automatyki przemysłowej w Schneider Electric.

 

Strategie na sukces

Aby zakłady przemysłowe mogły realizować swoje cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, potrzebują jasnej strategii i danych, które potwierdzą jej słuszność. Kluczowym czynnikiem pozostaje technologia, w tym ulepszone narzędzia pomiarowe i wizualizacyjne, pozwalające na zbieranie danych dotyczących zrównoważonego rozwoju i wyciąganie precyzyjnych wniosków.

 

 – Przed firmami przemysłowymi otwierają się ogromne możliwości. Wiele z nich prowadzi energochłonną działalność i ma do czynienia z dużą ilością odpadów. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, recyklingu i modeli cyrkularnych nie tylko przyniesie korzyści środowisku, ale także zapewni znaczący zwrot z inwestycji. Uzbrojeni w dane liczbowe, które potwierdzają wpływ proekologicznych inicjatyw na środowisko, liderzy zrównoważonego rozwoju mogą przekonać do siebie pracowników i uzasadnić dalsze inwestycje. Jest to samonapędzający się proces – podsumowuje Alex West, starszy główny analityk ds. IoT i zrównoważonego rozwoju w Omdia.

 

IBM Think Warsaw 2022: “Firmy AWS i IBM współpracują, ponieważ klienci oczekują najlepszych rozwiązań, skalowanych i odpowiednich dla ich potrzeb” – podkreślił Tomasz Stachlewski z AWS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Newsletter

Social media

Najpopularniejsze

Feardemic rozbudowuje portfolio gier, liczy na poszerzenie grona odbiorców.

Feardemic - spółka-córka Bloober Team i wydawca gier z gatunku horror - poszerza swoje portfolio wydawnicze, aby trafić do większej grupy odbiorców, poinformował CEO...

Warszawski Instytut Bankowości/Związek Banków Polskich: 86% Polaków czuje się bezpiecznie, korzystając...

Liderem w obszarze cyberbezpieczeństwa są banki (54%), wyprzedzając tym samym firmy technologiczne (31%) oraz wojsko i policję (30%), wynika z badania "Postawy Polaków wobec...

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które ma zajmować się wyłącznie problemami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Planowane są zmiany ustawy o...

Biuro Informacji Kredytowej: Wartość pożyczek od firm pożyczkowych wzrosła o 119,9%...

Firmy pożyczkowe udzieliły w czerwcu finansowania na kwotę 661 mln zł (wzrost o 119,9% r/r), wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Średnia wartość...

Huawei podczas International Automobile Industry Exhibition w Szanghaju ogłosił rozpoczęcie sprzedaży...

Huawei rusza ze sprzedażą na chińskim rynku pierwszego samochodu z technologią Huawei na pokładzie. Od środy 21 kwietnia, elektryczny samochód SERES SF5 będzie dostępny...

Najnowsze

Praca na dwóch monitorach gwarancją wyższej produktywności

Jeśli zależy nam na wysokiej wydajności i produktywności, to praca na dwóch lub większej liczbie monitorów jest tym, czego poszukujemy. Zwłaszcza jeśli, weźmiemy pod...

Rekordowe ISE 2023! Tegoroczna najlepsza w historii.

Integrated Systems Europe (ISE) 2023 właśnie się zakończyło. Druga edycja z rzędu, która gościła w Barcelonie, była wyjątkowa ze względu na swoją skalę. To...

Hakerzy wykorzystują nowe złośliwe oprogramowanie IceBreaker do naruszania firm z branży...

Pojawiła się nowa kampania złośliwego oprogramowania skierowana przeciwko firmom z branży gamingowej i hazardowej o nazwie kodowej IceBreaker. Napastnicy kontaktują się online z działem obsługi...

Zysk operacyjny SK Hynix w 2022 r. spadł o 44% pod...

SK Hynix jest drugim co do wielkości producentem układów pamięci na świecie, więc jego kwartalne raporty o zyskach są stale analizowane pod kątem trendów...

Laptopy Samsung Galaxy Book 3 otrzymują ekrany OLED 120 Hz

Samsung dodaje do swojej linii nowy notebook z najwyższej półki — Galaxy Book 3 Ultra. Galaxy Book 3 Ultra jest częścią odświeżenia profilu firmy,...