Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

-239Dni -12Godzin -21Minut -30Sekund

 

 

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Narodowy Bank Polski: Banki zakładają wzrost popytu na kredyty we wszystkich segmentach w II kw.

Powiązane

Banki oczekują wzrostu popytu we wszystkich segmentach rynku kredytowego w II kwartale br. i przewidują nieznaczne łagodzenie polityki kredytowej wobec gospodarstw domowych i sektora MSP, a także zachowanie dotychczasowych kryteriów wobec dużych przedsiębiorstw, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP).

“Aktualne prognozy co do zmian popytu [w sektorze MSP] są bardziej optymistyczne niż formułowane w poprzednim kwartale. Znaczna grupa banków oczekuje wzrostu popytu na kredyty krótko- i długoterminowe dla sektora MSP i długoterminowe dla dużych przedsiębiorstw. Pojedyncze banki natomiast oczekują wzrostu zainteresowania dużych przedsiębiorstw zaciągnięciem krótkoterminowego kredytu” – czytamy w raporcie pn. “Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych II kwartał 2021 r.”

Na II kwartał 2021 r. banki ponownie prognozują nieznaczne złagodzenie polityki kredytowej w obu segmentach kredytów dla sektora MSP. Nie zamierzają natomiast wprowadzać istotnych zmian w polityce kredytowej wobec dużych przedsiębiorstw.

“Pierwszy kwartał 2020 r. był kolejnym okresem słabnącego popytu na kredyt dla dużych przedsiębiorstw, a żaden bank nie zauważył wzrostu popytu na krótko- i długoterminowe kredyty” – czytamy także.

Banki w niewielkim stopniu zaostrzyły kryteria udzielania kredytów krótko- i długoterminowych dla dużych przedsiębiorstw w I kw. W przypadku obu rodzajów kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw procenty netto były bliski zeru.

Jak wskazano, banki uzasadniały zaostrzenie polityki kredytowej w I kw. 2021 r. wzrostem ryzyka przedsiębiorstw działających w branżach najbardziej narażonych na działanie pandemii COVID-19 oraz obawą o pogorszenie się sytuacji gospodarczej w kraju i oczekiwaną sytuacją kapitałową banku. Jako czynniki łagodzące politykę kredytową pojedyncze banki wskazały głównie spadek popytu na kredyty dla przedsiębiorstw.

Z ankiety wynika, że prognozy zmian kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych w II kwartale 2021 r. są zróżnicowane, ale dominuje zamiar złagodzenia.

“Podobnie jak w poprzednim kwartale, prognozy popytu na kredyty mieszkaniowe są bardziej jednoznaczne, gdyż zdecydowana większość banków oczekuje kontynuacji jego wzrostowego trendu” – czytamy dalej.

NBP podał, że w I kwartale 2021 r., zgodnie z oczekiwaniami formułowanymi w poprzednim kwartale, ankietowane banki odczuły wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe, przy czym w ocenie około 22% banków był to wzrost znaczny. Przyczyniły się do tego m.in. poprawa prognoz odnośnie sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz złagodzenie warunków i kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych.

W I kwartale 2021 r. znacznie większa liczba banków niż wskazywały na to przewidywania z poprzedniego kwartału złagodziła kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych. Banki zmieniły niektóre warunki udzielania kredytów, m.in. obniżyły wymagany od kredytobiorcy udział własny w inwestycji i marżę kredytową, a jednocześnie podniosły marżę dla kredytów obarczonych wyższym ryzykiem, podano także.

W segmencie kredytów konsumpcyjnych, na II kw. 2021 r. banki bardziej optymistyczne niż w poprzednim kwartale formułują prognozy zmian kryteriów polityki kredytowej i przewidują nieznaczne ich złagodzenie. Banki oczekują również poprawy popytu na kredyty konsumpcyjne.

W I kw. 2021 r. – w przeciwieństwie do poprzedniego kwartału – banki zaobserwowały wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne. Za główne przyczyny wzrostu popytu banki uznały: złagodzenie warunków i kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych oraz wzrost zapotrzebowania na finansowania zakupu dóbr trwałego użytku. Z kolei na spadek popytu wpływało pogorszenie się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych oraz większe wykorzystanie alternatywnych źródeł finansowania, w tym oszczędności.

Z ankiety wynika, że banki ponownie złagodziły politykę kredytową w segmencie kredytów konsumpcyjnych w I kw., mimo prognozowanego wcześniej nieznacznego jej zaostrzenia. Decyzje poszczególnych banków biorących udział w ankiecie były jednak zróżnicowane.

Banki zmieniły niektóre warunki udzielania kredytów, w tym zwiększyły maksymalną kwotę kredytu, obniżyły marżę kredytową oraz zmniejszyły pozaodsetkowe koszty kredytu, w tym w około 21% w stopniu znacznym. Jednocześnie banki zwiększyły wymagania dotyczące zabezpieczenia spłaty kredytu.

Ankieta została przeprowadzona na początku kwietnia 2021 r. wśród 23 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi około 88%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Newsletter

Social media

Najpopularniejsze

Huawei podczas International Automobile Industry Exhibition w Szanghaju ogłosił rozpoczęcie sprzedaży...

Huawei rusza ze sprzedażą na chińskim rynku pierwszego samochodu z technologią Huawei na pokładzie. Od środy 21 kwietnia, elektryczny samochód SERES SF5 będzie dostępny...

MSI, wiodący na świecie producent najwyższej klasy sprzętu gamingowego, w zaledwie...

Firma MSI, wiodący na świecie producent najwyższej klasy sprzętu gamingowego, ma przyjemność ogłosić, że w zaledwie trzy lata osiągnęła rekordowy wynik 3 milionów sprzedanych...

Ericsson: Transformacja cyfrowa 5G zasili polską gospodarkę nawet 17 mld euro.

W Polsce 90% populacji i 58% terytorium znajdzie się w zasięgu 5G w 2023 roku, według raportu Analysys Mason, zrealizowanego we współpracy z Ericsson...

Cisco ogłosiło nową strategię pomocy dla dostawców usług komunikacyjnych i firm...

Cisco ogłosiło nową strategię pomocy dla dostawców usług komunikacyjnych i firm działających w branży internetowej na całym świecie w sprawniejszym łączeniu, zabezpieczaniu i automatyzacji...

Google ogłosił start regionu Google Cloud Warszawa, to pierwsza infrastruktura obliczeniowa...

Dziś, 14 kwietnia, Google oficjalnie ogłosił start regionu Google Cloud Warszawa, to pierwsza infrastruktura obliczeniowa globalnego dostawcy chmury publicznej w Europie Środkowo-Wschodniej, powstała w...

Najnowsze

IBM umacnia swoją rolę na polu oprogramowania dla biznesu przejmując Waeg,...

IBM ogłosił dziś plany przejęcia Waeg, czołowego europejskiego partnera konsultingowego Salesforce, celem rozszerzenia oferty IBM w zakresie usług Salesforce i rozwinięcia strategii IBM w...

Hewlett Packard Enterprise wprowadza rozwiązania, które wspierają firmy w monetyzacji danych...

Firma Hewlett Packard Enterprise zaprezentowała rozwiązania, które ułatwią organizacjom monetyzację danych dzięki wykorzystaniu Gaia-X - nowej infrastruktury danych wspieranej przez ponad 300 organizacji w...

Cyfrowa gospodarka będzie rozwijać się dzięki zaufaniu, w następnych latach będzie...

Postpandemiczna nowa normalność sprawiła, że dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek wcześniej ważne stało się zaufanie. W następnych latach będzie ono podstawą wszelkiej współpracy oraz innowacyjności....

“Chińska ustawa” w USA. Senat zatwierdził otwarcie prac nad aktem prawnym,...

Senat USA przegłosował  otwarci debaty na temat prawa upoważniającego do przeznaczenia ponad 110 miliardów dolarów na badania w zakresie podstawowych i zaawansowanych technologii w...

AMD planuje odświeżenie ledwie półrocznej linii procesorów Zen 3. Firma szykuje...

Najnowszy przeciek, który udostępnił Patrick Schur, wskazuje na to, że AMD przygotowuje przynajmniej dwa procesory:  AMD Ryzen 9 5950XT i Ryzen 5 5600XT. Będą...