Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

-1287Dni -22Godzin -57Minut -27Sekund

 

 

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Narodowy Bank Polski: Banki zakładają wzrost popytu na kredyty we wszystkich segmentach w II kw.

Powiązane

Banki oczekują wzrostu popytu we wszystkich segmentach rynku kredytowego w II kwartale br. i przewidują nieznaczne łagodzenie polityki kredytowej wobec gospodarstw domowych i sektora MSP, a także zachowanie dotychczasowych kryteriów wobec dużych przedsiębiorstw, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP).

“Aktualne prognozy co do zmian popytu [w sektorze MSP] są bardziej optymistyczne niż formułowane w poprzednim kwartale. Znaczna grupa banków oczekuje wzrostu popytu na kredyty krótko- i długoterminowe dla sektora MSP i długoterminowe dla dużych przedsiębiorstw. Pojedyncze banki natomiast oczekują wzrostu zainteresowania dużych przedsiębiorstw zaciągnięciem krótkoterminowego kredytu” – czytamy w raporcie pn. “Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych II kwartał 2021 r.”

Na II kwartał 2021 r. banki ponownie prognozują nieznaczne złagodzenie polityki kredytowej w obu segmentach kredytów dla sektora MSP. Nie zamierzają natomiast wprowadzać istotnych zmian w polityce kredytowej wobec dużych przedsiębiorstw.

“Pierwszy kwartał 2020 r. był kolejnym okresem słabnącego popytu na kredyt dla dużych przedsiębiorstw, a żaden bank nie zauważył wzrostu popytu na krótko- i długoterminowe kredyty” – czytamy także.

Banki w niewielkim stopniu zaostrzyły kryteria udzielania kredytów krótko- i długoterminowych dla dużych przedsiębiorstw w I kw. W przypadku obu rodzajów kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw procenty netto były bliski zeru.

Jak wskazano, banki uzasadniały zaostrzenie polityki kredytowej w I kw. 2021 r. wzrostem ryzyka przedsiębiorstw działających w branżach najbardziej narażonych na działanie pandemii COVID-19 oraz obawą o pogorszenie się sytuacji gospodarczej w kraju i oczekiwaną sytuacją kapitałową banku. Jako czynniki łagodzące politykę kredytową pojedyncze banki wskazały głównie spadek popytu na kredyty dla przedsiębiorstw.

Z ankiety wynika, że prognozy zmian kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych w II kwartale 2021 r. są zróżnicowane, ale dominuje zamiar złagodzenia.

“Podobnie jak w poprzednim kwartale, prognozy popytu na kredyty mieszkaniowe są bardziej jednoznaczne, gdyż zdecydowana większość banków oczekuje kontynuacji jego wzrostowego trendu” – czytamy dalej.

NBP podał, że w I kwartale 2021 r., zgodnie z oczekiwaniami formułowanymi w poprzednim kwartale, ankietowane banki odczuły wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe, przy czym w ocenie około 22% banków był to wzrost znaczny. Przyczyniły się do tego m.in. poprawa prognoz odnośnie sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz złagodzenie warunków i kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych.

W I kwartale 2021 r. znacznie większa liczba banków niż wskazywały na to przewidywania z poprzedniego kwartału złagodziła kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych. Banki zmieniły niektóre warunki udzielania kredytów, m.in. obniżyły wymagany od kredytobiorcy udział własny w inwestycji i marżę kredytową, a jednocześnie podniosły marżę dla kredytów obarczonych wyższym ryzykiem, podano także.

W segmencie kredytów konsumpcyjnych, na II kw. 2021 r. banki bardziej optymistyczne niż w poprzednim kwartale formułują prognozy zmian kryteriów polityki kredytowej i przewidują nieznaczne ich złagodzenie. Banki oczekują również poprawy popytu na kredyty konsumpcyjne.

W I kw. 2021 r. – w przeciwieństwie do poprzedniego kwartału – banki zaobserwowały wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne. Za główne przyczyny wzrostu popytu banki uznały: złagodzenie warunków i kryteriów udzielania kredytów konsumpcyjnych oraz wzrost zapotrzebowania na finansowania zakupu dóbr trwałego użytku. Z kolei na spadek popytu wpływało pogorszenie się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych oraz większe wykorzystanie alternatywnych źródeł finansowania, w tym oszczędności.

Z ankiety wynika, że banki ponownie złagodziły politykę kredytową w segmencie kredytów konsumpcyjnych w I kw., mimo prognozowanego wcześniej nieznacznego jej zaostrzenia. Decyzje poszczególnych banków biorących udział w ankiecie były jednak zróżnicowane.

Banki zmieniły niektóre warunki udzielania kredytów, w tym zwiększyły maksymalną kwotę kredytu, obniżyły marżę kredytową oraz zmniejszyły pozaodsetkowe koszty kredytu, w tym w około 21% w stopniu znacznym. Jednocześnie banki zwiększyły wymagania dotyczące zabezpieczenia spłaty kredytu.

Ankieta została przeprowadzona na początku kwietnia 2021 r. wśród 23 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi około 88%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Newsletter

Social media

Najpopularniejsze

Feardemic rozbudowuje portfolio gier, liczy na poszerzenie grona odbiorców.

Feardemic - spółka-córka Bloober Team i wydawca gier z gatunku horror - poszerza swoje portfolio wydawnicze, aby trafić do większej grupy odbiorców, poinformował CEO...

Warszawski Instytut Bankowości/Związek Banków Polskich: 86% Polaków czuje się bezpiecznie, korzystając...

Liderem w obszarze cyberbezpieczeństwa są banki (54%), wyprzedzając tym samym firmy technologiczne (31%) oraz wojsko i policję (30%), wynika z badania "Postawy Polaków wobec...

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które ma zajmować się wyłącznie problemami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Planowane są zmiany ustawy o...

Biuro Informacji Kredytowej: Wartość pożyczek od firm pożyczkowych wzrosła o 119,9%...

Firmy pożyczkowe udzieliły w czerwcu finansowania na kwotę 661 mln zł (wzrost o 119,9% r/r), wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Średnia wartość...

Huawei podczas International Automobile Industry Exhibition w Szanghaju ogłosił rozpoczęcie sprzedaży...

Huawei rusza ze sprzedażą na chińskim rynku pierwszego samochodu z technologią Huawei na pokładzie. Od środy 21 kwietnia, elektryczny samochód SERES SF5 będzie dostępny...

Najnowsze

Poważna luka bezpieczeństwa w procesorach Apple

Badacze z kilku amerykańskich uczelni (m.in. University of Texas w Austin i University of California, Berkeley) odkryli poważną lukę w zabezpieczeniach chipów Apple M1...

Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s za...

Cisco ogłosiło sukces, jakim jest przesył danych z prędkością 800 Gb/s transatlantyckim kablem komunikacyjnym Amitié, który biegnie przez 6 234 km - z Bostonu...

Snowflake współpracuje z NVIDIA, aby dostarczyć klientom kompleksową platformę AI

Snowflake, firma oferująca Chmurę Danych, ogłosiła na konferencji NVIDIA GTC rozszerzoną współpracę z firmą NVIDIA. Jej efektem będzie wzmocnienie pozycji klientów korporacyjnych dzięki platformie...

Bank BNP Paribas rozpoczął wdrażanie Oracle Fusion ERP Cloud, pierwszym na...

Bank BNP Paribas rozpoczął wdrażanie Oracle Fusion ERP Cloud. Będzie to pierwszy w sektorze bankowym system Enterprise Resource Planning (ERP) działający całkowicie w chmurze....

OVHcloud poszerza portfolio chmury publicznej o usługę Managed Rancher Service inicjując...

Grupa OVHcloud, europejski lider w dziedzinie chmury, podczas konferencji KubeCon Europe 2024 ogłosiła wprowadzenie nowych usług do rosnącej oferty chmury publicznej, liczącej ponad 40...