Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

-1363Dni -20Godzin -12Minut -6Sekund

 

 

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Nowe otwarcie Ekosystemu Partnerskiego SAP w Polsce

Mariusz Laurisz
Mariusz Laurisz
Z branżą nowych technologii związany od ponad dwóch dekad. Od czterech lat Redaktor Naczelny oraz Wydawca magazynu IT Reseller Polska.

Powiązane

SAP do 2025 roku planuje prowadzić aż połowę swojego biznesu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej poprzez ekosystem partnerski. Aby to osiągnąć, firma SAP Polska zdecydowała się na nowe otwarcie we współpracy z partnerami. „Rynek biegnie do przodu i wszyscy powinniśmy wykazywać ogromną aktywność w tym, żeby być partnerami transformacji w biznesie dla naszych klientów” – to główne przesłanie do całego ekosystemu SAP w Polsce.

 

Na początku lipca, w warszawskim Varso Place, a konkretnie w przestrzeniach Cambridge Innovation Center, firma SAP Polska zorganizowała spotkanie dedykowane wyłącznie swojemu ekosystemowi partnerskiemu. Kluczowe menedżerki i kluczowi menedżerowie firmy z Polski i regionu CEE spotkali się z przedstawicielami ponad 50 firm partnerskich, aby podsumować pierwsze półrocze współpracy oraz zarysować główne kierunki rozwoju ekosystemu SAP na kolejne kwartały.

Ogłoszono też i wyznaczono bardzo klarowny, a zarazem ambitny, cel – do 2025 roku połowa biznesu SAP ma być realizowana poprzez kanał partnerski. Chodzi tutaj nie tylko o samą sprzedaż i wdrożenia systemów globalnego lidera segmentu oprogramowania dla biznesu. W grę wchodzi szersza współpraca – SAP udostępnia swoim partnerom możliwość dodawania ich autorskich rozwiązań do platformy SAP Business Technology Platform, a co za tym idzie, także do cennika SAP. Poza tym oferuje szerokie wsparcie w rozwoju kompetencji konsultantów tworzących cały ekosystem partnerski, w zdobywaniu kolejnych certyfikatów oraz zapewnia inwestycje w marketing oraz sprzedaż.

 

Najlepszy rok dla SAP, ogromny potencjał dla partnerów

„Rok 2022 był najlepszym w historii SAP w Polsce, pod kątem przychodów. Doskonałe wyniki SAP Polska uwydatniły potrzebę pracy nad nową formułą zaangażowania ze strony partnerów” – informuje spółka.

 

– Podsumowaliśmy wyniki realizowane poprzez kanał partnerski za dwa pierwsze kwartały 2023 roku, ale przede wszystkim skupiliśmy się na przyszłości i tym, co możemy wspólnie zrobić. Razem z partnerami planujemy skupiać się przede wszystkim na transformacji cyfrowej w chmurze. Rynek biegnie do przodu i wszyscy powinniśmy wykazywać ogromną aktywność w tym, żeby być partnerami transformacji w biznesie dla naszych klientów. Nie dostawcami, nie usługodawcami, tylko prawdziwymi partnerami. A do tego potrzebna jest aktywna dyskusja o biznesie, celach i priorytetach, ale i wyzwaniach klientów. Teraz jest czas na działanie, teraz jest czas dla nas – powiedział Piotr Ferszka, prezes zarządu SAP Polska. – To kamyczek do naszego ogródka, ale także wyraźny sygnał dla całego ekosystemu. W pierwszym kwartale 2023 roku zdecydowaliśmy się powołać nową organizację partnerską wewnątrz SAP Polska. Zdajemy sobie sprawę, że zwroty z tego typu inwestycji są zazwyczaj odroczone w czasie, więc spodziewamy się efektów zmian na koniec tego roku. To, co napawa mnie optymizmem, to pipeline wspólnych projektów z partnerami na drugie półrocze 2023 – komentuje dla redakcji IT Reseller prezes SAP w Polsce.

 

Wsparcie regionalne i lokalne dla całego ekosystemu

Podczas spotkania z partnerami SAP wybrzmiał także głos liderek i liderów organizacji z regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Szefowa kanału partnerskiego na obszar CEE wyznaczyła konkretny cel dla rozwoju ekosystemu partnerskiego.

 

– Mamy jasny i konkretny cel biznesowy we współpracy z ekosystemem partnerów. Do 2025 roku połowa biznesu SAP będzie realizowana poprzez kanał partnerski. Partnerzy są dla nas kluczowi, żeby dostarczać projekty i rozbudowywać środowisko aplikacyjne w ramach platformy SAP BTP, a nie tylko do tego, żeby sprzedawać nasze rozwiązania. Ważnym elementem tej strategii jest też przenoszenie procesów biznesowych naszych wspólnych klientów do chmury. Transformacja w chmurze publicznej to priorytet dla SAP, a zatem również obszar do intensywnego rozwoju we współpracy z naszymi partnerami – mówiła do publiczności zgromadzonej w Cambridge Innovation Center Nicoleta Fedorovici, CEE Partner Ecosystem Director w SAP.

 

Jak wyjaśnia menedżerka, model współpracy klientów z SAP i ekosystemem jest po prostu bardzo opłacalny dla partnerów. Bycie wsparciem i zaoferowanie firmom usług konsultingowych przy procesie transformacji w chmurze, szczególnie w chmurze prywatnej, otwiera partnerom SAP nowe możliwości generowania przychodu. Sama sprzedaż w formule resellerskiej licencji czy subskrypcji SAP do klientów końcowych to zaledwie ułamek tego, co mogą osiągnąć podmioty z ekosystemu SAP.

 

Nicoleta Fedorovici, CEE Partner Ecosystem Director w SAP.

 

SAP ma świadomość, że rozwój usług partnerów wymaga inwestycji w rozwój kompetencji, szkolenia i certyfikację konsultantów. Dlatego też globalny lider segmentu oprogramowania dla biznesu współfinansuje certyfikację dla partnerów, zapewnia wsparcie finansowe w procesach marketingowych i generowania popytu na usługi (demand generation) oraz aktywnie wspomaga cały ekosystem partnerów w procesie sprzedaży i budowania pipeline’u projektów. Na poziomie regionu CEE działa zespół oddelegowany do kompleksowego wsparcia partnerów. W Polsce natomiast utworzono nową organizację partnerską, którą zarządza Bartłomiej Wołoszyn, koordynującą lokalne działania z regionalnymi programami i inwestycjami.

 

– Cel, który nakreśliliśmy jest jak najbardziej realny i osiągalny. W całym regionie CEE, już w pierwszym półroczu 2023 roku udało nam się osiągnąć pułap połowy biznesu generowanego poprzez ekosystem partnerski SAP. Polski rynek jest jednym z największych i najbardziej zaawansowanych w regionie, drzemie w nim jeszcze ogromny potencjał do rozwoju naszej współpracy z partnerami. Priorytetem jest dla nas wsparcie partnerów, którzy pomagają naszym klientom wejść w chmurę, ale oczywiście wszyscy jesteście dla nas ważni – podkreśliła Nicoleta Fedorovici.

 

Zbliża się przełomowy moment

W spotkaniu z ekosystemem partnerskim SAP w Polsce wziął także udział Tom Kindermans, dyrektor zarządzający SAP w regionie CEE. Z jego punktu widzenia, cały ekosystem SAP zbliża się do przełomowego momentu i stoi przed ogromną biznesową szansą.

 

– Starsze systemy SAP będą wspierane tylko do 2027 roku. To niepowtarzalna szansa dla partnerów. W całym regionie CEE mamy w tej chwili około 5600 klientów, którzy korzystają z naszych starszych rozwiązań w modelu on premise. Jak do tej pory, zaledwie 1% z nich przeniósł swoje kluczowe systemy ERP do chmury. A to oznacza, że mamy wspólnie do wykorzystania gigantyczny potencjał – powiedział Tom Kindermans.

 

Jak podkreślił lider SAP w regionie CEE, to partnerzy najlepiej znają swoich klientów, mają z nimi nawiązane relacje i rozumieją ich biznes. Mogą wykorzystać dotychczasowe doświadczenia, zbudowane relacje i zdobytą wiedzę do tego, żeby pomóc swoim klientom w transformacji w chmurze.

 

– Adopcja rozwiązań chmurowych postępuje szybciej niż ktokolwiek przewidywał. To właśnie partnerzy mają szansę nie tylko nadążać za rynkiem, ale go wyprzedzać. Wartość biznesu nie jest określana na podstawie tego, co osiągnął w przeszłości, lecz na bazie gotowości do zaadresowania wyzwań, szans i technologii przyszłości – podkreślił Kindermans.

 

Przełomowość obecnego momentu w rozwoju technologii i najbliższych lat polega też na tym, że chmura staje się absolutnym priorytetem dla większości dostawców oprogramowania dla biznesu. Za kilka lat, gros innowacyjnych rozwiązań ERP będzie dostępnych tylko w chmurze. Już teraz, niektóre z nich nie są dostępne w modelu on premise. Tom Kindermans jako przykład przywołał system SAP Green Ledger – rozwiązanie pozwalające raportować wskaźniki środowiskowe z taką samą dokładnością i zgodnie z wymogami audytowymi jak dane finansowe, bazujące na chmurze i technologii blockchain.

 

Nagrody dla partnerów osiągających najlepsze wyniki

Spotkanie z ekosystemem partnerskim SAP Polska było nie tylko okazją to rozmów strategicznych i rynkowych, lecz także do docenienia dotychczasowych wysiłków partnerów. Podczas wydarzenia, przyznano dwie szczególne nagrody dla firm z ekosystemu, które osiągnęły najlepsze wyniki w pierwszym i drugim kwartale 2023 roku.

Nagrodę Top Cloud Performer za pierwszy kwartał 2023 roku odebrała firma Capgemini Polska. To właśnie jej zespół na początku bieżącego roku pozyskał największy projekt wdrożeniowy i konsultingowy z zakresu transformacji w chmurze. Capgemini rozpoczęło współpracę z jednym z liderów branży logistycznej, której celem jest przeniesienie kluczowych operacji biznesowych organizacji do chmury oraz automatyzacja procesów.

 

– Ta nagroda jest dla nas szczególnym wyróżnieniem i docenieniem najwyższego poziomu usług oferowanych przez Capgemini Polska. Pozyskanie tego projektu to wspólny wysiłek zespołów Capgemini i SAP Polska – od działów sprzedaży, przez architektów i działy presales aż po zespół wdrożeniowy – powiedział w rozmowie z IT Reseller TV Paweł Marciniak, dyrektor sprzedaży Capgemini Polska.

 

Z kolei nagrodę dla partnera, który osiągnął najlepszy rezultat w drugim kwartale 2023 roku, pod względem transformacji w chmurze, przyznano spółce T-Systems Polska. To wyróżnienie za pozyskanie pierwszego w Polsce projektu transformacyjnego w chmurze prywatnej w modelu RISE with SAP w sektorze energetycznym. Spółka T-Systems będzie wdrażała rozwiązania chmurowe SAP w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych S.A.

 

Jarosław Mosiołek, dyrektor praktyki SAP w spółce T-Systems Polska.

 

– Chciałbym bardzo podziękować koleżankom i kolegom z SAP za wspólne przygotowanie tego projektu. Oczywiście, ten sukces nie byłby możliwy bez zespołu T-Systems Polska. Znakomita praca zespołowa obu firm doprowadziła nas do tego, że możemy się wspólnie pochwalić pierwszym w Polsce wdrożeniem RISE with SAP, czyli chmury prywatnej, w spółce z sektora energetycznego – podkreślił w rozmowie z IT Reseller Jarosław Mosiołek, dyrektor praktyki SAP w spółce T-Systems Polska.

 

Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w ekosystemie SAP. Zapraszamy także do komentarzy wideo z tego wydarzenia:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Newsletter

Social media

Najpopularniejsze

Feardemic rozbudowuje portfolio gier, liczy na poszerzenie grona odbiorców.

Feardemic - spółka-córka Bloober Team i wydawca gier z gatunku horror - poszerza swoje portfolio wydawnicze, aby trafić do większej grupy odbiorców, poinformował CEO...

Warszawski Instytut Bankowości/Związek Banków Polskich: 86% Polaków czuje się bezpiecznie, korzystając...

Liderem w obszarze cyberbezpieczeństwa są banki (54%), wyprzedzając tym samym firmy technologiczne (31%) oraz wojsko i policję (30%), wynika z badania "Postawy Polaków wobec...

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które ma zajmować się wyłącznie problemami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Planowane są zmiany ustawy o...

Biuro Informacji Kredytowej: Wartość pożyczek od firm pożyczkowych wzrosła o 119,9%...

Firmy pożyczkowe udzieliły w czerwcu finansowania na kwotę 661 mln zł (wzrost o 119,9% r/r), wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Średnia wartość...

Huawei podczas International Automobile Industry Exhibition w Szanghaju ogłosił rozpoczęcie sprzedaży...

Huawei rusza ze sprzedażą na chińskim rynku pierwszego samochodu z technologią Huawei na pokładzie. Od środy 21 kwietnia, elektryczny samochód SERES SF5 będzie dostępny...

Najnowsze

Poważna luka bezpieczeństwa w procesorach Apple

Badacze z kilku amerykańskich uczelni (m.in. University of Texas w Austin i University of California, Berkeley) odkryli poważną lukę w zabezpieczeniach chipów Apple M1...

Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s za...

Cisco ogłosiło sukces, jakim jest przesył danych z prędkością 800 Gb/s transatlantyckim kablem komunikacyjnym Amitié, który biegnie przez 6 234 km - z Bostonu...

Snowflake współpracuje z NVIDIA, aby dostarczyć klientom kompleksową platformę AI

Snowflake, firma oferująca Chmurę Danych, ogłosiła na konferencji NVIDIA GTC rozszerzoną współpracę z firmą NVIDIA. Jej efektem będzie wzmocnienie pozycji klientów korporacyjnych dzięki platformie...

Bank BNP Paribas rozpoczął wdrażanie Oracle Fusion ERP Cloud, pierwszym na...

Bank BNP Paribas rozpoczął wdrażanie Oracle Fusion ERP Cloud. Będzie to pierwszy w sektorze bankowym system Enterprise Resource Planning (ERP) działający całkowicie w chmurze....

OVHcloud poszerza portfolio chmury publicznej o usługę Managed Rancher Service inicjując...

Grupa OVHcloud, europejski lider w dziedzinie chmury, podczas konferencji KubeCon Europe 2024 ogłosiła wprowadzenie nowych usług do rosnącej oferty chmury publicznej, liczącej ponad 40...