Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

-808Dni -18Godzin -20Minut -47Sekund

 

 

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Oto jak zdaniem firmy Dynabook będzie wyglądał sektor technologiczny w 2023?

Mariusz Laurisz
Mariusz Laurisz
Z branżą nowych technologii związany od ponad dwóch dekad. Od czterech lat Redaktor Naczelny oraz Wydawca magazynu IT Reseller Polska.

Powiązane

Biorąc pod uwagę komplikacje spowodowane pandemią, sytuacją makroekonomiczną i cenami energii, prognozowanie, co może przynieść rok 2023 nie jest prostym zadaniem. Obecny stan rynku nowych technologii pozostaje niepewny, a firmy nadal muszą dokonywać rozsądnych inwestycji. Ma to służyć zapewnieniu przedsiębiorstwom stabilizacji, rozwoju i sukcesów na rynku. W tym artykule postaramy się przedstawić kilka prognoz dotyczących tego, jakie technologie i rozwiązania nabiorą tempa w przyszłym roku.

 

Aktualizacja starych urządzeń przyczyni się do oszczędzania energii

Zrównoważony rozwój to jeden z głównych trendów nadchodzącego roku. Chociaż o tym temacie mówi się już od wielu lat, potrzeba stosowania zrównoważonych praktyk w biznesie staje się coraz ważniejsza. Kwestie środowiskowe, społeczne i zarządcze (ESG) stale nabierają większego znaczenia, zwłaszcza w obliczu niedawnego wzrostu cen energii, który dotknął firmy we wszystkich branżach. Wchodząc w rok 2023, przedsiębiorstwa będą starały się dokonywać bardziej zrównoważonych wyborów. Jednym z obszarów, na którym prawdopodobnie skupi się ich uwaga, będzie stosowanie najnowszych technologii, które zagwarantują oszczędność energii i bycie bardziej przyjaznym dla środowiska.

Z naszych badań wynika, że 64% europejskich małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) uważa decyzje dotyczące zakupu laptopów za ważniejsze niż przed pandemią, a praca hybrydowa dla wielu pozostaje normą. Starsze urządzenia mają tendencję do pogarszania żywotności swoich baterii, przez co użytkownicy częściej podpinają zasilacz do prądu, aby nieprzerwanie korzystać ze swoich narzędzi. To, w połączeniu ze wzrostem kosztów energii, oznacza, że firmy będą musiały postawić na nowsze technologie, które zapewnią lepszą wydajność baterii. Również technologie o mniejszym wpływie na środowisko i społeczeństwo będą stanowić obszar, na który niektórzy zaczną zwracać uwagę podczas zakupów nowego sprzętu.

Wymiana urządzeń jest kluczowa dla rozwoju i odporności biznesu. Firmy będą musiały także nauczyć się bardziej etycznego sposobu pozbywania się starych urządzeń poprzez m.in. odsprzedaż czy recykling, co ostatecznie zmniejszy ich ślad węglowy.

 

Kolejne inicjatywy w walce z niedoborem specjalistów na rynku IT

Z powodu zarówno COVID-19, jak i Brexitu, brytyjskie przedsiębiorstwa borykają się obecnie z brakiem wykwalifikowanych specjalistów IT. Ostatnie badania Virgin Media O2 wykazały, że niedobory kadry IT spowodowane COVIDem kosztują brytyjską gospodarkę 12 miliardów funtów rocznie.

Opłacalnym sposobem na znalezienie nowych talentów w branży technologicznej jest inwestowanie w szkolenia z zakresu umiejętności cyfrowych i programy rekrutacyjne. Niezależnie od tego, czy nowi pracownicy przychodzą do firmy prosto z uniwersytetu, z programów rekrutacyjnych dla absolwentów, czy też są to osoby zmieniające pracę, firmy oferujące programy szkoleniowe będą w stanie przygotować ich do nowego stanowiska i pozwolą im nabyć niezbędny zestaw umiejętności.

Innym sposobem na poradzenie sobie z deficytem kadr, jest umożliwienie wysoko wykwalifikowanym pracownikom odgrywania głównej roli w zarządzaniu i wspieraniu pracowników, gdy pracują zdalnie. Komunikacja twarzą w twarz kultywuje silne poczucie zaangażowania pracowników. W związku z tym, firmy, które wdrażają udany i dostosowany do potrzeb model pracy hybrydowej, mogą podnieść poziom umiejętności swoich zespołów, dzięki wykorzystaniu rozwiązań opartych na chmurze.

Przy stale rozwijającej się technologii i modelach biznesowych, w 2023 roku przedsiębiorstwa będą musiały postawić na programy szkoleniowe i programy dla absolwentów. Wszystko to, aby podnieść poziom umiejętności przyszłych pracowników i przygotować ich do pracy w hybrydowym świecie.

 

 

Bezpieczeństwo pracowników w systemie hybrydowym

Praca hybrydowa przyniosła wiele korzyści firmom i pracownikom. Jednocześnie, zwiększyła poziom ryzyka związanego z bezpieczeństwem danych, dlatego jego przestrzeganie musi pozostać kwestią nadrzędną i głównym elementem strategii biznesowych we wszystkich branżach.

O ile duże organizacje dążą do zwiększenia swoich zabezpieczeń, nasze badania wykazały, że tylko 46% europejskich małych i średnich przedsiębiorstw uważa poprawę swojej infrastruktury cyberbezpieczeństwa za priorytet inwestycyjny na najbliższe 12 miesięcy. To oznacza, że wciąż wiele firm nie koncentruje swoich wysiłków na bezpieczeństwie i pokazuje, że w całej branży nie robi się wystarczająco dużo, aby zapobiec cyberatakom.

W 2023 roku małe i średnie firmy powinny uznać to za główny punkt swoich strategii i zadbać o zaostrzenie środków bezpieczeństwa. Powinny upewnić się także, że pracownicy zdalni korzystają z rozwiązań opartych na chmurze. W zmniejszeniu tego ryzyka może pomóc zapewnienie pracownikom bezpiecznych urządzeń, które zawierają takie funkcje, jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe czy Windows 11.

 

Problemy z łańcuchem dostaw zmaleją

Problemy z łańcuchami dostaw, spowodowane między innymi pandemią, będą się utrzymywać także w przyszłym roku.  Prawie 1/4 (23%) przedsiębiorstw przewiduje, że będzie to wyzwanie do co najmniej przyszłego lata. W ostatnim czasie nie pomogły również globalne problemy gospodarcze, które ostatecznie doprowadziły do spadku dostaw urządzeń w całej Europie.

Jednak w 2023 roku widzimy światełko w tunelu. Gdy łańcuchy dostaw zaczną się stabilizować, rynek będzie mógł przestawić się na podaż nadążającą za popytem i powrócić do pewnego stopnia normalizacji dostaw w oczekiwanych ramach czasowych. Istnieje również prawdopodobieństwo, że organizacje zaczną otwierać zakłady w nowych lokalizacjach. Tym samym zwiększą produkcję i zaczną zapobiegać globalnym problemom, które obecnie je dotykają.

 

Technologie zwiększające produktywność pracowników MŚP 

19% europejskich MŚP wymieniło produktywność pracowników jako największe wyzwanie. Dla większości firm, a zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw, każda utrata produktywności może być kosztowna. Dlatego tak ważne w 2023 roku będzie wsparcie pracowników w tej kwestii.

W celu zwiększenia wydajności i ponownego zaangażowania pracowników zdalnych, małe i średnie przedsiębiorstwa zaczną zwracać uwagę na takie rozwiązania technologiczne, jak odpowiednie urządzenia, narzędzia bezpiecznej komunikacji i akcesoria do urządzeń. To wszystko w celu zwiększenia wydajności i ponownego zaangażowania pracowników zdalnych. W 2023 r. prawdopodobnie zobaczymy również, przesunięcie budżetów IT w kierunku bardziej niezawodnych rozwiązań technicznych i zwiększonego wsparcia informatycznego. Dzięki temu, pracownicy będą czuli wsparcie, niezależnie od tego, z jakiego miejsca pracują.

 

Wnioski

Obecna sytuacja makroekonomiczna w połączeniu z trwającym globalnym kryzysem energetycznym spowodowała w ubiegłym roku “efekt falowania” w niemal każdym sektorze. Wkraczając w rok 2023, kiedy to firmy starają się zaistnieć w tym hybrydowym, nieustannie zmieniającym się krajobrazie, ważne jest, aby przedsiębiorstwa nadal traktowały priorytetowo swoje budżety IT, aby zapewnić sobie odpowiednie warunki do rozwoju.

 

OnePlus podczas Snapdragon Summit 2022, potwierdził zaangażowanie się w rozwój technologii Ray Tracingu dołączając do OPPO i Qualcomm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Newsletter

Social media

Najpopularniejsze

Feardemic rozbudowuje portfolio gier, liczy na poszerzenie grona odbiorców.

Feardemic - spółka-córka Bloober Team i wydawca gier z gatunku horror - poszerza swoje portfolio wydawnicze, aby trafić do większej grupy odbiorców, poinformował CEO...

Warszawski Instytut Bankowości/Związek Banków Polskich: 86% Polaków czuje się bezpiecznie, korzystając...

Liderem w obszarze cyberbezpieczeństwa są banki (54%), wyprzedzając tym samym firmy technologiczne (31%) oraz wojsko i policję (30%), wynika z badania "Postawy Polaków wobec...

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które ma zajmować się wyłącznie problemami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Planowane są zmiany ustawy o...

Biuro Informacji Kredytowej: Wartość pożyczek od firm pożyczkowych wzrosła o 119,9%...

Firmy pożyczkowe udzieliły w czerwcu finansowania na kwotę 661 mln zł (wzrost o 119,9% r/r), wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Średnia wartość...

Huawei podczas International Automobile Industry Exhibition w Szanghaju ogłosił rozpoczęcie sprzedaży...

Huawei rusza ze sprzedażą na chińskim rynku pierwszego samochodu z technologią Huawei na pokładzie. Od środy 21 kwietnia, elektryczny samochód SERES SF5 będzie dostępny...

Najnowsze

Apple naprawdę chce, abyś używał fizycznego klucza bezpieczeństwa dla Apple ID

Apple ogłosiło nowe funkcje mające na celu poprawę ochrony cyberbezpieczeństwa dla swoich klientów, zarówno konsumentów, jak i firm, w tym Security Keys, możliwość korzystania...

Wietnam: wielomiliardowe dodatkowe inwestycje planowane przez LG i Samsunga

Jak poinformował we wtorek wietnamski rząd, południowokoreańscy giganci branży elektronicznej, Samsung i LG, planują zainwestować miliardy dolarów w Wietnamie. Informacje te pojawiły się po...

Microsoft Teams w końcu będzie dużo łatwiejszy w użyciu na iPadzie...

Platforma wideokonferencyjna ujawniła, że pracuje nad wprowadzeniem trybu Picture in Picture dla użytkowników iPhone'a i iPada, umożliwiając im wyświetlanie wielu okien jednocześnie na ich...

Lenovo Polska podczas uroczystej gali Lenovo Top Partners Awards 2022, w...

7 grudnia, w eleganckich przestrzeniach warszawskiego Nobu Hotel, Lenovo, największy producent komputerów na świecie, nagrodził swoich czołowych partnerów w Polsce charakterystycznymi, czerwonymi „jedynkami”.  Szkolne skojarzenia...

SK hynix opracowuje najszybszą na świecie serwerową pamięć DRAM

Południowokoreański producent układów scalonych SK hynix ogłosił w czwartek, że opracował najszybszy na świecie moduł pamięci serwerowej. Nowy produkt, DDR5 Multiplexer Combined Ranks Dual In-line...