Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

-73Dni -7Godzin -12Minut -43Sekund

 

 

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Platforma innowacji 5G może zapewnić Polsce blisko 15 mld euro. Wynika z badania przeprowadzonego przez Analysys Mason, we współpracy z Qualcomm i Ericsson.

Mariusz Laurisz
Mariusz Laurisz
Z branżą nowych technologii związany od ponad dwóch dekad. Od czterech lat Redaktor Naczelny oraz Wydawca magazynu IT Reseller Polska.

Powiązane

Badanie przeprowadzone przez Analysys Mason, we współpracy z  Qualcomm i Ericsson, dowodzi, że pełne wprowadzenie 5G może zapewnić dodatkowe korzyści w wysokości 210 mld euro w całej Europie.  Inteligentne fabryki, rolnictwo oraz obszary podmiejskie i wiejskie będą mieć największy wpływ na PKB. Ponad 50 mld euro dodatkowych korzyści można uzyskać dzięki zapewnieniu publicznego finansowania w wysokości poniżej 20 mld euro.

 

Qualcomm Technologies, Inc. i Ericsson, we współpracy z Analysys Mason, ustaliły że potencjalna wartość ekonomiczna pełnego wprowadzenia 5G jako „otwartej platformy innowacji” może zapewnić Europie korzyści w wysokości ponad 210 mld euro. Badanie pt. 5G action plan review for Europe (Przegląd planu działania w zakresie 5G dla Europy), które zostało przeprowadzone przez firmę Analysys Mason w oparciu o dane i finansowanie zapewnione przez Qualcomm Technologies i Ericsson, zawiera analizę kosztów i korzyści zarówno z punktu widzenia regionu, jak i segmentu rynkowego i zaleca prowadzenie celowych inwestycji sektora publicznego oraz zmianę polityki w celu uzyskania największej wartości.

 

– Polska może zyskać około piętnaście miliardów euro, dzięki platformie innowacji 5G, zajmując czwarte miejsce na trzydzieści krajów europejskich. Szacunkowy koszt budowy platformy innowacji 5G to ponad cztery miliardy euro. Sektory, które przyniosą największe korzyści to inteligentna produkcja i logistyka (ponad siedem miliardów euro) oraz inteligentne rolnictwo i wiejskie łącza szerokopasmowe (ponad pięć miliardów euro) – powiedział Gabriel Solomon, Head of Government & Industry Relations, Ericsson Europe & Latin America.

 

W raporcie stwierdzono, że zgodnie z prognozami Niemcy osiągną największe ogólne korzyści netto (korzyści minus koszt) w wysokości 38,5 mld euro, co przy wysokości inwestycji 6 mld euro daje stosunek kosztów do korzyści (CBR) 7,5. Szwajcaria osiągnie najwyższy wskaźnik CBR w wysokości 14,7, co w jej przypadku oznacza 10 mld euro korzyści netto przy zaledwie 700 mln euro inwestycji

 

„5G może zapewnić bodziec ekonomiczny, którego Europa potrzebuje” – twierdzi Wassim Chourbaji, Starszy Wiceprezes ds. rządowych, Qualcomm Communications SARL. „Łączność 5G sięga o wiele dalej niż smartfony i ma potencjał przekształcenia całych gałęzi przemysłu na poziomie makro. Qualcomm jest zaangażowany we współpracę z firmami, organizacjami i rządami z całej Europy w celu wykorzystania potencjału wzrostu i możliwości innowacji, jakie zapewnia ta technologia”.

 

 

Na poziomie przypadku wykorzystania, największe korzyści ekonomiczne w kategoriach wpływu na europejski poziom PKB będą pochodzić z inteligentnych fabryk, rolnictwa i FWA (obszarów podmiejskich i wiejskich), zapewniających korzyści netto w wysokości odpowiednio 58 mld euro, 37 mld euro i 18 mld euro.

 

– Polska może zyskać około piętnaście miliardów euro, dzięki platformie innowacji 5G, zajmując czwarte miejsce na trzydzieści krajów europejskich. Szacunkowy koszt budowy platformy innowacji 5G to ponad cztery miliardy euro. Sektory, które przyniosą największe korzyści to inteligentna produkcja i logistyka (ponad siedem miliardów euro) oraz inteligentne rolnictwo i wiejskie łącza szerokopasmowe (ponad pięć miliardów euro) – powiedział Gabriel Solomon, Head of Government & Industry Relations, Ericsson Europe & Latin America.

 

Omawiane badanie gromadzi segmenty rynkowe w czterech kluczowych obszarach: Inteligentna produkcja i logistyka, inteligentny sektor wiejski, inteligentny sektor miejski oraz inteligentne usługi publiczne. Klastery inteligentnej produkcji i inteligentnego sektora wiejskiego zapewniają największe korzyści netto w wysokości odpowiednio 70 mld euro i 55 mld euro, choć ich wskaźnik CBR jest niższy niż w przypadku klasterów inteligentnego sektora miejskiego oraz inteligentnych usług publicznych.

 

 

W badaniu zidentyfikowano również kluczowe obszaru wymagające częściowego lub całkowitego finansowania ze środków publicznych, aby zrealizować przewidywane korzyści. Obejmują one opiekę zdrowotną i szpitale, budynki komunalne, edukację turystykę, rolnictwo oraz miejskie hotspoty, w tym w środkach transportu publicznego. W badaniu ustalono, że możliwe jest uzyskanie ponad 50 mld euro korzyści dzięki zapewnieniu publicznego finansowania w wysokości poniżej 20 mld euro.

 

Wyciąg z raportu:

Kraj  Inwestycja

(mln EUR)

Korzyści

(mln EUR)

Korzyści netto

(mln EUR)

CBR
Wlk. Brytania 3 079 16 141 13 062 5,2
Finlandia 1 952 7 128 5 176 3,7
Francja 4 174 19 730 15 556 4,7
Niemcy 5 953 44 465 38 512 7,5
Włochy 6 617 14 253 7 636 2,2
Hiszpania 3 686 12 974 9 288 3,5

 

Oprócz korzyści ekonomicznych wynikających z inwestycji, w badaniu zwrócono również uwagę na wiele kluczowych korzyści dla społeczeństwa i środowiska, wynikających z łączności 5G. Bezpieczeństwo pracowników, zwiększenie kwalifikacji siły roboczej, zredukowana emisja związków węgla i mniejsze zużycie energii, mniejsze wykorzystanie zasobów w produkcji, integracja społeczna, a nawet większe bezpieczeństwo importu i eksportu – wszystkie te kwestie wymieniono jako dodatkowe korzyści.

 

-To jasne, że 5G będzie jednym z najważniejszych technologicznych fundamentów, na których będą się opierać nasze gospodarki i społeczeństwa – dodał Chourbaji. – Korzyści i zwroty z inwestycji są już wyraźnie widoczne i teraz musimy stawić czoła wyzwaniom i wykorzystać możliwości, które mamy przed sobą. Jedynie razem, w drodze strategicznej współpracy i konsultacji, możemy sprawić, że korzyści te zostaną w pełni zrealizowane.

 

Metodologia badania

Analiza przedstawiona w ramach badania skupia się na szeregu możliwych przypadków wykorzystania 5G, wykraczających poza początkowe usługi ulepszonej mobilnej sieci szerokopasmowej (eMBB) dla konsumentów, które wielu europejskich operatorów sieci mobilnych (MNO) uruchomiło na bazie sieci 4G. Przypadki wykorzystania zostały pogrupowane w klastery w oparciu o typ i lokalizację wykorzystania.

 

Wykorzystano modelowanie w celu oszacowania zarówno kosztów sieci, jak i korzyści ekonomicznych dla wielu przypadków wykorzystania w każdym klasterze. Dodatkowe koszty i powiązane korzyści z wykorzystania 5G w realizacji nowych przypadków wykorzystania są wyliczane z uwzględnieniem sieci 5G, których wdrożenie zakłada się na różnych rynkach europejskich na 2025 rok. Koszty i korzyści rozważane w tym badaniu są przyrostowe względem tego aktualnego wdrożenia 5G eMBB (tj. koszty i korzyści związane z początkowym wdrożeniem 5G do użytku przez konsumentów zostały wyłączone z naszej analizy).

 

*Pełną analizę dla krajów UE27 i Wielkiej Brytanii można znaleźć w badaniu.

Kliknij w link aby pobrać badanie.

Ericsson nie zgadza się ze szwedzkim zakazem dla Huawei! Szwedzka decyzja o zakazie dostępu do budowy sieci 5G dla Huawei ogranicza konkurencję i wolny handel, uważa Borje Ekholm, prezes i dyrektor generalny Ericsson.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Newsletter

Social media

Najpopularniejsze

Microsoft i SAP ogłosiły partnerstwo dla rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej.

Microsoft i SAP ogłosiły partnerstwo dla rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej, podał koncern. "Microsoft i SAP łączy długoletnia historia współpracy, która zapewniła wielu klientom sprawną i...

NTT Ltd., wiodący światowy dostawca usług technologicznych, ogłasza dziś swoje prognozy...

NTT Ltd., wiodący światowy dostawca usług technologicznych, ogłasza dziś swoje prognozy dotyczące trendów technologicznych „Future Disrupted: 2021”. Prognozy te opierają się na śledzeniu trendów...

OKI reagując na zmiany rynkowe dokonuje przeobrażenia swojego systemu partnerskiego Shinrai!...

OKI reagując na zmiany rynkowe dokonuje przeobrażenia swojego systemu partnerskiego Shinrai (jap. Zaufanie, partnerstwo). Jak w praktyce wygląda obecnie rynek druku, czego mogą oczekiwać...

Google, Polski Fundusz Rozwoju i Operator Chmury Krajowej uruchamiają program ‘Firmy...

Google, Polski Fundusz Rozwoju (PFR) oraz Operator Chmury Krajowej uruchamiają nowy bezpłatny program szkoleniowo-rozwojowy, w którym pomogą 15 000 polskich przedsiębiorców rozwinąć biznes w...

Ministerstwo Aktywów Państwowych: Spółki Skarbu Państwa zbudują 15 szpitali tymczasowych COVID-19.

Spółki Skarbu Państwa zbudują w całej Polsce 15 szpitali tymczasowych dla chorych na COVID-19: 4 szpitale na Mazowszu, 4 w Małopolsce, 3 na Dolnym...

Najnowsze

Nowe 32-calowe monitory Philips 326P1H i 329P1H z USB-C i kamerą...

Monitory Philips 326P1H i 329P1H to 32-calowe modele wyposażone w matryce o rozdzielczości, odpowiednio, QHD i 4K, które producent wyposażył we wbudowaną kamerę zgodną...

Czy Google szpiegował swoich pracowników i stosował niedozwolone praktyki wobec organizacji...

U.S. National Labor Relations Board (NLRB, Amerykańska Rada ds. Stosunków Pracy) złożyła skargę przeciwko Google i jej spółce macierzystej Alphabet, oskarżając giganta technologicznego o...

Qualcomm potwierdza, że ​​kilkunastu producentów smartfonów będzie używać nowego Snapdragona 888...

Qualcomm odsłonił część kart dotyczących Snapdragona 888, ale nadal nie mamy pełnych danych dotyczących tego układu. Niemniej jednak amerykański producent potwierdził że ma listę...

AMD szykuje konkurenta dla Apple M1? W sieci pojawiają się informacje,...

AMD może mieć w przygotowaniu konkurenta dla Apple M1. Plotka głosi, że opracowywane są dwie wersje tego układu, ze zintegrowaną pamięcią RAM i bez...

Tylko w 2020 r. wartość firm technologicznych w UE wzrosła o...

Wartość firm technologicznych w Unii Europejskiej wzrosła w roku 2020 o prawie 50%, poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zapowiedziała, że dzięki...