Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

-808Dni -20Godzin -30Minut -18Sekund

 

 

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Pozostawienie sieci wi-fi bez zabezpieczeń to proszenie się o kłopoty – Jak zadbać o bezpieczeństwo sieci?

Mariusz Laurisz
Mariusz Laurisz
Z branżą nowych technologii związany od ponad dwóch dekad. Od czterech lat Redaktor Naczelny oraz Wydawca magazynu IT Reseller Polska.

Powiązane

Niezabezpieczona domowa sieć wi-fi może stać się źródłem kłopotów związanych z wyciekiem danych i stratami finansowymi. Aby zmniejszyć ryzyko takich problemów, należy maksymalnie ją uszczelnić.

Do sieci bezprzewodowej podłączamy w naszych domach i mieszkaniach coraz więcej urządzeń. To już nie tylko komputery, smartfony, smart TV, ale także liczniki mediów, klimatyzacja, kamery, bezprzewodowe urządzenia medyczne mieszkańców, elektryczne nianie, ekspresy do kawy i wiele innych. Każdy z tych sprzętów może stać się furtką do ataku hakerów na naszą sieć, jeśli nie będzie ona należycie zabezpieczona.

W ubiegłym roku cyberprzestępcy dokonali ponad 25 miliardów ataków na routery sieci bezprzewodowych. Ataki takie mogą przybierać bardzo różne formy. Oto kilka najpopularniejszych z nich:

 • Sniffing pakietów. Hakerzy używają snifferów pakietowych, by przechwytywać ruch w niezaszyfrowanych sieciach wi-fi. Mogą dzięki temu zdobywać takie informacje, jak na przykład hasła i inne cenne dane.
 • Man in the middle (MITM). Jest to atak polegający na podsłuchu, przechwytywaniu i modyfikacji informacji przesyłanych pomiędzy dwiema stronami bez ich wiedzy. czasem zajmuje on zaledwie 10-15 minut, ale szkoda, jaką wyrządzi, może być fatalna w skutkach.
 • Denial of Service (DoS) – odmowa usługi. Atak powodujący takie przeciążenie sieci bezprzewodowej, że uniemożliwia to jej działanie.
 • Wardriving – służy do identyfikowania i mapowania podatnych na ataki punktów dostępowych. Napastnicy jeżdżą po okolicy z laptopem, urządzeniem GPS i anteną w celu identyfikacji i rejestrowania lokalizacji sieci bezprzewodowych, by następnie się do nich włamać.
 • Ataki typu “Evil Twin”, w których cyberprzestępcy tworzą swoje sieci podszywając się pod legalny WAP. Po podłączeniu użytkownika do takiej sieci dane stają się widoczne.

To tylko niektóre z zagrożeń. Pomysłowość przestępców jest duża i lepiej nie testować jej na własnej sieci.

 

Jak zadbać o bezpieczeństwo sieci?

Jak widać, pozostawienie sieci wi-fi bez zabezpieczeń to proszenie się o kłopoty. Oczywiście nigdy nie ma stuprocentowej gwarancji ochrony, ale można zdecydowanie zminimalizować zagrożenia podejmując kilka stosunkowo nieskomplikowanych działań. Co zatem należy zrobić?

 • Zmień domyślną nazwę (SSID) domowej sieci wi-fi. Producenci routerów automatycznie ustawia domyślną nazwę (zwykle to nazwa firmy). Dla hakerów to cenna informacja, która może zwiększyć szansę na włamanie do sieci.
 • Zmień domyślne hasła. Większość routerów posiada fabrycznie skonfigurowane hasło. Zapewnia ono marginalną ochronę. Hakerzy korzystający z tak zwanych tablic tęczowych (rainbow tables – bazy skrótów wykorzystywane do łamania haseł), mogą szybko je ustalić. Tworząc skomplikowane własne hasło utrudniasz dostęp sieci.
 • Uruchom szyfrowanie sieci. Routery zapewniają różne standardy szyfrowania: WEP, WPA, WPA2 i WPA3. Należy użyć standardu WPA2, a jeśli router zapewnia WPA3 to należy użyć WPA3.
 • Aktualizuj oprogramowanie wszystkich urządzeń, w tym routera. Najnowsze wersje zapewniają skuteczniejszą obronę przed zagrożeniami i eliminują błędy oraz luki w oprogramowaniu.
 • Używaj VPN, czyli wirtualnej sieci prywatnej (np. G DATA VPN). Szyfruje ona przesyłane dane i nie pozwala by trafiły do niepowołanych osób.
 • Zainstaluj program antywirusowy (np. G DATA Internet Security) i go aktualizuj. Antywirus stanowi ważny środek ochrony przed zagrożeniami. Wykrywa, poddaje kwarantannie i usuwa różne rodzaje złośliwego oprogramowania.
 • Włącz firewall. Większość routerów bezprzewodowych jest wyposażona we wbudowaną zaporę sieciową. Ten firewall zazwyczaj jest domyślnie wyłączony, dlatego należy go włączyć.
 • Stwórz listę urządzeń podłączonych do sieci. Pomoże to m. in. sprawdzać aktualizację wszystkich urządzeń: fizycznych i wirtualnych, a także systemów operacyjnych, aplikacji i przeglądarek.
 • Włącz filtrowanie adresów MAC, aby ograniczyć ilość urządzeń jakie mogą łączyć się z siecią. Można to zrobić z poziomu interfejsu routera (nazwany jest tam MAC Filter, Network Filter, Access Control czy Network Access).

Działań, jakie możesz wykonać w celu uszczelnienia swoje sieci jest więcej, jednak te wymienione wyżej sprawią, że nie będziesz już łatwym celem dla cyberprzestępców.

 

Microsoft wspólnie z firmą Intel podczas uroczystej gali Channel Connect 2022, nagrodzili najlepsze firmy partnerskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Newsletter

Social media

Najpopularniejsze

Feardemic rozbudowuje portfolio gier, liczy na poszerzenie grona odbiorców.

Feardemic - spółka-córka Bloober Team i wydawca gier z gatunku horror - poszerza swoje portfolio wydawnicze, aby trafić do większej grupy odbiorców, poinformował CEO...

Warszawski Instytut Bankowości/Związek Banków Polskich: 86% Polaków czuje się bezpiecznie, korzystając...

Liderem w obszarze cyberbezpieczeństwa są banki (54%), wyprzedzając tym samym firmy technologiczne (31%) oraz wojsko i policję (30%), wynika z badania "Postawy Polaków wobec...

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które ma zajmować się wyłącznie problemami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Planowane są zmiany ustawy o...

Biuro Informacji Kredytowej: Wartość pożyczek od firm pożyczkowych wzrosła o 119,9%...

Firmy pożyczkowe udzieliły w czerwcu finansowania na kwotę 661 mln zł (wzrost o 119,9% r/r), wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Średnia wartość...

Huawei podczas International Automobile Industry Exhibition w Szanghaju ogłosił rozpoczęcie sprzedaży...

Huawei rusza ze sprzedażą na chińskim rynku pierwszego samochodu z technologią Huawei na pokładzie. Od środy 21 kwietnia, elektryczny samochód SERES SF5 będzie dostępny...

Najnowsze

Apple naprawdę chce, abyś używał fizycznego klucza bezpieczeństwa dla Apple ID

Apple ogłosiło nowe funkcje mające na celu poprawę ochrony cyberbezpieczeństwa dla swoich klientów, zarówno konsumentów, jak i firm, w tym Security Keys, możliwość korzystania...

Wietnam: wielomiliardowe dodatkowe inwestycje planowane przez LG i Samsunga

Jak poinformował we wtorek wietnamski rząd, południowokoreańscy giganci branży elektronicznej, Samsung i LG, planują zainwestować miliardy dolarów w Wietnamie. Informacje te pojawiły się po...

Microsoft Teams w końcu będzie dużo łatwiejszy w użyciu na iPadzie...

Platforma wideokonferencyjna ujawniła, że pracuje nad wprowadzeniem trybu Picture in Picture dla użytkowników iPhone'a i iPada, umożliwiając im wyświetlanie wielu okien jednocześnie na ich...

Lenovo Polska podczas uroczystej gali Lenovo Top Partners Awards 2022, w...

7 grudnia, w eleganckich przestrzeniach warszawskiego Nobu Hotel, Lenovo, największy producent komputerów na świecie, nagrodził swoich czołowych partnerów w Polsce charakterystycznymi, czerwonymi „jedynkami”.  Szkolne skojarzenia...

SK hynix opracowuje najszybszą na świecie serwerową pamięć DRAM

Południowokoreański producent układów scalonych SK hynix ogłosił w czwartek, że opracował najszybszy na świecie moduł pamięci serwerowej. Nowy produkt, DDR5 Multiplexer Combined Ranks Dual In-line...