Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

-696Dni -20Godzin -8Minut -43Sekund

 

 

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Przemysł ciężki, chmura, globalna skala projektu to ogromne korzyści i… nagroda Best in Cloud!

Mariusz Laurisz
Mariusz Laurisz
Z branżą nowych technologii związany od ponad dwóch dekad. Od czterech lat Redaktor Naczelny oraz Wydawca magazynu IT Reseller Polska.

Powiązane

Jak wynika z badania PwC „Przemysł 4.0, czyli wyzwania współczesnej produkcji” ponad 80 proc. ankietowanych jest zdania, że w przeciągu najbliższych lat gromadzone i skutecznie analizowane dane będą miały fundamentalne znaczenie w procesie decyzyjnym i skutecznie go usprawnią w biznesie. Firmy z sektora przemysłu ciężkiego nie korzystają z chmury jeszcze na tak dużą skalę, a potencjał jest ogromny – przykładem może być globalna firma DSI Underground, która z sukcesem przeprowadziła migrację globalnego środowiska do Polcom Cloud, za co firmy otrzymały 1. miejsce w konkursie IDG „Best in Cloud”.

 

Przemysł ciężki i chmura? Tak!

Wykorzystanie chmury w sektorze nowych mediów, teleinformatycznym czy e-commerce jest wysokie. Wiele innych branż również coraz częściej decyduje się na wdrożenie rozwiązań chmurowych – radząc sobie w ten sposób np. z zaburzeniami w logistyce wywołanymi przez pandemię COVID-19. Aż 93 proc. firm podejmuje działania w obszarze cyfrowej transformacji, a 30 proc. przedsiębiorstw badanych w raporcie Polcom i Intel „Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021-2022. Chmura i nowe technologie” poddało cyfryzacji i automatyzacji zdecydowaną większość swoich procesów biznesowych.

Wciąż jednak sektory takie jak przemysł wytwórczy czy przemysł ciężki charakteryzuje niski odsetek wykorzystania strategii cyfryzacji i rozwiązań chmurowych, mimo że z upowszechnienia tej technologii mogą odnieść wiele korzyści. Zwiększenie zwinności operacyjnej, optymalizacja produkcji, optymalizacja kosztów czy zwiększenie poziomu bezpieczeństwa to tylko niektóre z nich.

 

DSI Underground, aby podnosić możliwości biznesowe i efektywnie konkurować na rynku międzynarodowym, podjął decyzję o cyfryzacji i globalizacji IT wszystkich oddziałów firmy. W tym celu firma ulokowała swoje centrum kompetencyjne w Europie Centralnej, która stała się stykiem kontaktu dla wszystkich jednostek DSI wykorzystujących usługi hybrid cloud zapewniane przez polskiego dostawcę. Polcom okazał się dla nas najlepszym partnerem strategicznym. Rzadko można spotkać podobny przykład wdrożenia, gdzie firma z polskim kapitałem i know-how z sukcesem wdrożyła tak ogromny projekt – mówi Mateusz Borkowski, Head of Global IT and Digital Strategy w DSI Underground.

 

Projekt wdrożeniowy w DSI Underground to kolejny projekt, który realizujemy globalnie, jednak ten jest  w pewnym stopniu  pionierski. Wynika to z faktu niszowej branży, w której specjalizuje się firma oraz skali prac. Mowa tu bowiem o organizacji, która jest obecna w 70 krajach – dodaje Adam Matyaszek, Key Account Manager w Polcom.

 

Branża przemysłu ciężkiego w środku przemysłowej i technicznej rewolucji

Ilość procesów oraz skala działalności uruchomiła w spółce procesy centralizacji oraz konieczność digitalizacji, gdzie nadrzędnym celem było bezpieczne i sprawne zarządzanie dużą ilością danych – ich przechowywanie, gromadzenie i przetwarzanie. Cele te, i nie tylko te, udało się osiągnąć.

Strategia chmury to dobre rozwiązanie dla inteligentnej produkcji, wspierające również łańcuch dostaw czy zasoby kadrowe. Chmura to wsparcie procesów produkcyjnych na każdym ich etapie – od momentu złożenia zamówienia na potrzebne komponenty, przez ich dostarczenie, rozlokowanie i zastosowanie, po wysyłkę gotowego produktu do klientów.

Z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że aż 61 proc. polskich przedsiębiorstw sektora przemysłowego wskazuje na chmurę obliczeniową jako technologię, która będzie miała największy wpływ na rozwój firmy, a z badania Polcom i Intel wynika, że 67 proc. ankietowanych uważa, że chmura obliczeniowa będzie głównym motorem zmian technologicznych. Rosnące zapotrzebowanie na usługi chmurowe wynika przede wszystkim z potrzeby wsparcia istniejących procesów biznesowych – twierdzą przedsiębiorstwa – dokładnie – 81 proc.

 

Ogromne korzyści z wdrożenia

Na przykładzie firmy DSI Underground wskazać można wiele korzyści z migracji do chmury. Między innymi wdrożenie platformy wykorzystującej machine learning w obszarze cybersecurity w oparciu o chmurę Polcom proaktywnie monitoruje ruch użytkowników na infrastrukturze oraz reaguje na wszelkie podejrzane zachowania w czasie rzeczywistym, zapewniając ochronę środowiska IT na poziomie sieci i pozwalając na zachowanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa. Z kolei wdrożenie i integracja kluczowych systemów biznesowych w chmurze – takich jak ERP, systemy WMS, systemy Barcode, systemy typu Workflow pozwoliło na osiągnięcie celów operacyjnych w strategicznych obszarach, które przekładają się na szybszy rozwój struktur firmy.

Zaliczyć można do nich: reorganizację i centralizację systemów na poziomie globalnym, długofalową optymalizację kosztów (zamiana capex na opex), bezpieczeństwo wykorzystywanych systemów IT, standaryzację oraz ułatwienie zarządzania.

W efekcie centralizacji globalnych struktur IT, DSI Underground może dalej – zarówno globalnie, jak i lokalnie – zwiększać skalę działalności, usprawniać procesy operacyjne i biznesowe oraz zwiększać produkcję, a długofalowa optymalizacja kosztów pozwala ograniczyć jednorazowe wydatki związane np. z inwestycją w zasoby informatyczne.

Wdrożone w DSI Underground rozwiązania przyczyniły się do szybszego reagowania firmy na zmieniające się uwarunkowania rynkowe oraz pomogły zwiększać skalę działalności, usprawniać procesy operacyjne i produkcyjne. Firma, jako międzynarodowa organizacja, zyskała więc kompleksowe rozwiązanie end to end, a także znacząco podniosła poziom bezpieczeństwa, dzięki czemu jest w stanie przeciwdziałać i zapobiegać ewentualnym zagrożeniom.

 

Dobry przykład dla innych firm

Firmy, które będą chciały podążać wytyczonym szlakiem mogą zyskać jeden punkt kontaktu oraz bezpieczeństwo i wydajność, dzięki platformie chmury obliczeniowej. Możliwość pracy z jednym partnerem nad globalnymi projektami to nie tylko optymalizacja kosztów, ale przede wszystkim zwiększenie wydajności pracy i gwarancja bezpieczeństwa danych na najwyższym poziomie.

Dzięki intensywnej digitalizacji procesów i usług, firmy mogą być kompleksowo przygotowane w zakresie raportowania, analiz czy przepływu informacji, co z kolei pozwala na skupienie się na core biznesu. Na przykład – centralizacja spółek DSI Underground otworzyła pole dla zintegrowanego zarządzania danymi i dla nowych możliwości dalszej integracji globalnych zasobów IT, łańcucha dostaw i usług dla klientów, a to z kolei dało szansę na realizację nowych pomysłów i bardziej optymalnych koncepcji biznesowych.

 

Trudno na rynku polskim o podobnie szeroki projekt cloudowy w ostatnich latach, a zdobycie tytułu Best in Cloud tylko to potwierdziło. Mamy nadzieję, że ta nagroda pozwoli zapoznać się innym firmom z branży z historią tego wdrożenia i zmotywuje je do wykonania kroków w stronę cyfryzacji – mówi Adam Matyaszek.

 

Polskie centra danych najchętniej wybierane przez biznes i GovTech, wynika z raportu „Chmura i cyberbezpieczeństwo wśród średnich i dużych firm oraz w sektorze GovTech w Polsce 2022”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Newsletter

Social media

Najpopularniejsze

Feardemic rozbudowuje portfolio gier, liczy na poszerzenie grona odbiorców.

Feardemic - spółka-córka Bloober Team i wydawca gier z gatunku horror - poszerza swoje portfolio wydawnicze, aby trafić do większej grupy odbiorców, poinformował CEO...

Warszawski Instytut Bankowości/Związek Banków Polskich: 86% Polaków czuje się bezpiecznie, korzystając...

Liderem w obszarze cyberbezpieczeństwa są banki (54%), wyprzedzając tym samym firmy technologiczne (31%) oraz wojsko i policję (30%), wynika z badania "Postawy Polaków wobec...

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które ma zajmować się wyłącznie problemami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Planowane są zmiany ustawy o...

Biuro Informacji Kredytowej: Wartość pożyczek od firm pożyczkowych wzrosła o 119,9%...

Firmy pożyczkowe udzieliły w czerwcu finansowania na kwotę 661 mln zł (wzrost o 119,9% r/r), wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Średnia wartość...

Huawei podczas International Automobile Industry Exhibition w Szanghaju ogłosił rozpoczęcie sprzedaży...

Huawei rusza ze sprzedażą na chińskim rynku pierwszego samochodu z technologią Huawei na pokładzie. Od środy 21 kwietnia, elektryczny samochód SERES SF5 będzie dostępny...

Najnowsze

Samsung przygotował moduły pamięci DDR5 nowej generacji o pojemności 1 TB.

Samsung rozpoczął prace nad modułami pamięci DDR5 nowej generacji o pojemności do 1 TB. Stałe rośnie zapotrzebowanie na pamięć operacyjna w centrach danych. W miarę...

Lenovo umacnia swoją pozycję w segmencie AV Smart Collaboration wprowadzając nowe...

Lenovo umacnia swoją pozycję w segmencie AV Smart Collaboration wprowadzając nowe produkty, które mają być najlepszym wyborem przy wyposażaniu średnich i niewielkich sal konferencyjnych...

Realme 9i 5G – nowy smartfon popularnego segmentu.

Tuż przed urodzinami firmy zadebiutował nowy model telefonu: Realme 9i 5G. Trafia on w popularny segment okolic cenowych 1000 zł.   Co charakteryzuje nowe dzieło...

Realme przedstawiło strategię na najbliższe lata – R&D, Europa i ekosystem.

Realme jest bez wątpienia pewnego rodzaju fenomenem - marką, która w nadspodziewanie szybki sposób zaskarbiła sobie sympatię wielu użytkowników. O tym jakie są kolejne...

MacBooki i Apple Watch nie będą produkowane w Chinach?

Jak podaje Nikkei Asia, dostawcy i wytwórcy związani z Apple prowadzą rozmowy na temat produkcji Apple Watch i MacBooków w… Wietnamie.  Chiński dostawca Apple, firma...