Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

-604Dni -15Godzin -30Minut -16Sekund

 

 

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Samsung prezentuje wyniki badań nad technologią 6G i publikuje Białą Księgę (White Paper) dotyczącą zakresu jej wykorzystania.

Mariusz Laurisz
Mariusz Laurisz
Z branżą nowych technologii związany od ponad dwóch dekad. Od czterech lat Redaktor Naczelny oraz Wydawca magazynu IT Reseller Polska.

Powiązane

Firma Samsung Electronics Co. Ltd. opublikowała właśnie białą księgę, w której przedstawiono wizję firmy dotyczącą wykorzystania globalnych pasm częstotliwości dla technologii komunikacyjnej nowej generacji 6G.

Dokument zatytułowany „Zakres 6G: poszerzanie granic” omawia sposoby pozyskania widma niezbędnego do realizacji wizji 6G przedstawionej przez firmę w Białej Księdze opublikowanej wcześniej w lipcu 2020 roku.

 

– Już dawno rozpoczęliśmy naszą podróż, by zrozumieć, rozwinąć i ustandaryzować technologię komunikacyjną 6G – mówi Sunghyun Choi, Wiceprezes Wykonawczy i Szef Centrum Badań nad Zaawansowaną Komunikacją wydziału Samsung Research. – Chcemy przejąć inicjatywę i dzielić się naszymi odkryciami, aby rozpowszechniać naszą wizję wprowadzania nowych, niezwykle połączonych doświadczeń w każdym zakątku życia.

 

 

Zakres 6G: poszerzanie granic

Technologia 6G wymagałaby ultra szerokości ciągłego pasma od setek MHz do dziesiątek GHz, by pojawiły się nowe usługi, takie jak hologramy mobilne o wysokiej wierności i realnie immersyjna rzeczywistość rozszerzona (XR), które charakteryzują się ultraszybką komunikacją i dużą ilością danych. Rośnie również zapotrzebowanie na większy zasięg. W odpowiedzi na te potrzeby Samsung proponuje rozważenie wszystkich dostępnych pasm dla technologii 6G: od niskiego pasma poniżej 1 GHz, poprzez średnie pasmo z zakresu 1-24 GHz, aż do wysokiego z zakresu 24-300 GHz.

Podkreśla również znaczenie zabezpieczenia nowych pasm dla komercyjnych wdrożeń 6G, ponieważ sieci 5G będą nadal działać, gdy rozpocznie się wdrażanie 6G. Pasmo środkowe z zakresu 7-24 GHz jest kandydatem mogącym zapewnić szybszą transmisję danych i rozsądny zasięg. Pasmo subterahercowe (sub-THz) z zakresu 92-300 GHz jest rozważane do obsługi ultraszybkiej transmisji danych. Biała Księga wspomina również o realokacji istniejących pasm wykorzystywanych w sieciach 3G, 4G i 5G do sieci 6G jako jeszcze jednym sposobie na uzyskanie całego zakresu niezbędnego dla 6G. Ponadto zauważa, że badania nad przyszłościowymi regulacjami i technologiami dotyczącymi wykorzystania zakresu są niezbędne do zapewnienia wydajnego i elastycznego wsparcia 6G i innych usług o ograniczonym spektrum.

 

Najnowsze ustalenia dotyczące technologii kandydujących do pracy w zakresie 6G

Wydając Białą Księgę dotyczącą zakresu 6G, Samsung podkreśla również wyniki swoich badań nad niektórymi potencjalnymi technologiami 6G – w szczególności komunikacją w paśmie sub-THz, rekonfigurowalną inteligentną powierzchnią (RIS), dupleksu z mieszanym podziałem (XDD), pełnego dupleksu, kompensacji nieliniowości opartej na sztucznej inteligencji (AI-NC) i oszczędności energii opartej na sztucznej inteligencji (AI-ES).

Pasmo sub-THz jest uznawane za kandydata dla komunikacji 6G w której dane mają być przesyłane z szybkością do 1 terabitów na sekundę (Tbps), czyli 50 razy szybciej niż w sieci 5G (20 Gbps). W czerwcu 2021 r. firma Samsung z powodzeniem zademonstrowała technologię która umożliwiła transmisję danych z prędkością 6 Gb/s w pomieszczeniach zamkniętych na odległość 15 metrów, a w następnym roku – z prędkością 12 Gb/s w pomieszczeniach zamkniętych na odległość 30 metrów i 2,3 Gb/s w przestrzeni otwartej na odległość 120 metrów.

RIS może poprawić skupienie wiązki oraz kierować lub odbijać sygnał radiowy w pożądanym kierunku za pomocą powierzchni z metamateriału. Może zmniejszyć utratę penetracji i zablokowanie sygnału o wysokiej częstotliwości, np. fal milimetrowych. Firma Samsung dowiodła, że jej technologia soczewek RIS może czterokrotnie zwiększyć siłę sygnału, a zasięg sterowalności wiązką 150%.

XDD może zwiększyć zasięg propagacji sygnału uplink do dwóch razy w systemie TDD, umożliwiając ciągłą transmisję uplink w niewielkiej części pasma systemu. W związku z tym XDD jest w stanie radykalnie zwiększyć zasięg systemu TDD często używanego w pasmach wysokiej częstotliwości. Firma Samsung zademonstrowała swoją podstawową technologię: eliminację własnych pól zakłóceń w stacji bazowej.

Dzięki pełnemu dupleksowi transmisja i odbiór danych mogą odbywać się jednocześnie na tej samej częstotliwości, dzięki czemu prędkość przesyłu danych wzrasta nawet dwukrotnie. Firma Samsung przeprowadziła udaną próbę pełnego dupleksu w paśmie milimetrowym ze stacją bazową i terminalem oddalonym od siebie o 100 metrów, demonstrując eliminację zakłóceń własnych o ponad 114 dB i wzrost szybkości transmisji danych o 190%.

AI-NC wykorzystuje sztuczną inteligencję w odbiorniku, by skompensować zniekształcenia sygnału spowodowane nieliniowością wzmacniacza mocy nadajnika, a tym samym może znacznie poprawić zasięg i jakość sygnałów o wysokiej szybkości transmisji danych. Firma Samsung uzyskała poprawę zasięgu o 190% dla szybkiej transmisji uplink i poprawę prędkości transmisji o 150% w granicach zasięgu.

AI-ES wykorzystuje sztuczną inteligencję do minimalizowania zużycia energii przez stację bazową poprzez dostosowywanie parametrów sterujących włączaniem i wyłączaniem zasilania wybranych komórek w zależności od obciążenia ruchem, bez wpływu na wydajność sieci. W symulacji stacji bazowych opartej na rzeczywistych danych firma Samsung zastosowała AI-ES, osiągając oszczędność energii na poziomie ponad 10%.

 

Firma Samsung planuje udostępnić więcej szczegółów i wyników swych badań nad technologią 6G na pierwszym Forum Samsung 6G (samsung6gforum.com) zaplanowanym na 13 maja 2022 r.

Czy firmy mają wystarczające zasoby, by bronić się przed cyberatakami?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Newsletter

Social media

Najpopularniejsze

Feardemic rozbudowuje portfolio gier, liczy na poszerzenie grona odbiorców.

Feardemic - spółka-córka Bloober Team i wydawca gier z gatunku horror - poszerza swoje portfolio wydawnicze, aby trafić do większej grupy odbiorców, poinformował CEO...

Warszawski Instytut Bankowości/Związek Banków Polskich: 86% Polaków czuje się bezpiecznie, korzystając...

Liderem w obszarze cyberbezpieczeństwa są banki (54%), wyprzedzając tym samym firmy technologiczne (31%) oraz wojsko i policję (30%), wynika z badania "Postawy Polaków wobec...

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które ma zajmować się wyłącznie problemami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Planowane są zmiany ustawy o...

Biuro Informacji Kredytowej: Wartość pożyczek od firm pożyczkowych wzrosła o 119,9%...

Firmy pożyczkowe udzieliły w czerwcu finansowania na kwotę 661 mln zł (wzrost o 119,9% r/r), wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Średnia wartość...

Huawei podczas International Automobile Industry Exhibition w Szanghaju ogłosił rozpoczęcie sprzedaży...

Huawei rusza ze sprzedażą na chińskim rynku pierwszego samochodu z technologią Huawei na pokładzie. Od środy 21 kwietnia, elektryczny samochód SERES SF5 będzie dostępny...

Najnowsze

IFS przejmuje rolę kompasu w drodze do cyfrowej transformacji przedsiębiorstw! W...

Konferencja IFS Connect 2022 odbędzie się w dniach 8-9 czerwca 2022 w Hotelu Vienna House Andel`s w Łodzi. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji IFS Connect...

Asbis podpisał umowę dystrybucyjną z firmą ExaGrid obejmującą 15 krajów. ...

ASBISc Enterprises Plc, wiodący dystrybutor z wartością dodaną, deweloper i dostawca produktów, rozwiązań i usług IT oraz IoT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu...

Wzrosła liczba cyberataków na firmy w Polsce. Firmy zaczynają inwestować w...

W 2021 roku aż 69% firm w Polsce odnotowało przynajmniej jeden incydent polegający na naruszeniu bezpieczeństwa. Przedsiębiorstwa najbardziej obawiają się zagrożeń ze strony szeroko...

Samsung Electronics Polska ponownie uznany w rankingu Poland’s Best Employers 2022...

Samsung Electronics Polska ponownie został uznany za jednego z najlepszych pracodawców w Polsce. Firma wygrała drugą edycję rankingu Poland's Best Employers 2022 w kategorii...

Veeam przedstawia plan rozwoju i ogłasza zajęcie współdzielonego pierwszego miejsca w...

Veeam, lider rynku nowoczesnej ochrony danych, w tym rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, odzyskiwania danych i zarządzania nimi, otworzył dziś swoją coroczną konferencję VeeamON 2022,...