Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

-1287Dni -4Godzin 00Minut -27Sekund

 

 

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Suwerenna chmura Oracle: sam decydujesz, gdzie przechowywać swoje dane

Mariusz Laurisz
Mariusz Laurisz
Z branżą nowych technologii związany od ponad dwóch dekad. Od czterech lat Redaktor Naczelny oraz Wydawca magazynu IT Reseller Polska.

Powiązane

Tendencje rozwoju technologii cyfrowych wskazują, że organizacje i rządy na całym świecie coraz częściej wykorzystują możliwości chmury obliczeniowej oraz korzystają z oszczędności wynikających z jej wykorzystania, a ponadto przyjmują strategię przyznawania pierwszeństwa rozwiązaniom chmurowych do obsługi obciążeń w ich systemach informatycznych.

Wraz z coraz szybszym tempem rozwoju rozwiązań w chmurze rozwija się również ustawodawstwo i polityki regulujące technologię w tym modelu, co prowadzi do zwiększonego nacisku na suwerenność danych. Rozwiązania w chmurze zmieniły nie tylko sposób wykorzystywania technologii IT. Zmieniają one także sposób, w jaki o nich myślimy.

 

– W ciągu ostatniej dekady Unia Europejska (UE) stała się liderem w uchwalaniu przepisów dotyczących prywatności danych – najważniejsze jest tu rozporządzenie o ochronie danych RODO, które określa kompleksowe wymagania dla organizacji gromadzących i przetwarzających dane osób fizycznych w UE. Połączenie szybkiej adaptacji rozwiązań chmurowych i przepisów takich jak RODO było katalizatorem dla środowisk politycznych i rządów na całym świecie w kwestii ochrony danych osobowych ich obywateli. – zaznacza Scott Twaddle, Wiceprezes Oracle ds. Cloud Infrastructure

 

Suwerenność danych jest złożonym tematem, a jej definicja i zastosowanie mogą się różnić w zależności od regionu; jednak głównym założeniem jest tu umożliwienie organizacjom i osobom fizycznym zachowania większej kontroli nad ich danymi. Uważamy, że suwerenność danych można osiągnąć na wiele sposobów. Poniższe przykłady przyczyniają się do zbudowania silnej strategii w tym zakresie:

  • Wybór lokalizacji: fizyczna lokalizacja, w której dane są przechowywane;
  • Izolacja w chmurze: separacja fizyczna, logiczna i sieciowa w celu ograniczenia możliwości udostępniania danych;
  • Zarządzanie dostępem: kontrola nad dostępem do danych i podstawowej infrastruktury, zarówno poprzez ograniczenie dostępu, jak i zapewnienie możliwości przenoszenia danych tylko osobom upoważnionym przez użytkownika;
  • Wymagania dotyczące personelu operacyjnego: ograniczenie praw do operacji i wsparcia technicznego do personelu spełniającego określone wymogi dotyczące poświadczeń bezpieczeństwa, obywatelstwa lub miejsca zamieszkania;
  • Przejrzystość w decyzjach dotyczących dostępu do danych: sprawozdawczość dotycząca eksterytorialnych wniosków organów ścigania w zakresie dostępu do danych, w tym komunikacji z władzami lokalnymi;
  • Zwiększone bezpieczeństwo sprzętu i oprogramowania: wykorzystanie możliwości takich jak moduł zabezpieczeń sprzętowych (HSM), szyfrowanie i poufne przetwarzanie danych.

 

Lokalizacja danych i jej wpływ na suwerenność danych

Możliwość wyboru regionów geograficznych, w których organizacja przechowuje swoje dane, jest ważnym sposobem na zachowanie kontroli nad nimi. Przy określaniu odpowiedniego modelu wdrażania chmury organizacje powinny wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • Klasyfikacja danych: określ rodzaje danych, które mają być przechowywane w chmurze, na podstawie standardów biznesowych i obowiązujących przepisów.
  • Przechowywanie danych: określ, czy dane podlegają jakimkolwiek ograniczeniom geograficznym. Zgodnie z niektórymi przepisami, dane wrażliwe mogą wymagać przechowywania w granicach danego kraju lub regionu.
  • Dostępność danych: zadbaj o utrzymanie nieprzerwanego dostępu do danych i usług, które mogą być kluczowe dla działalności biznesowej, funkcjonowania rządu lub bezpieczeństwa infrastruktury publicznej.

Wybór lokalizacji danych może pomóc w spełnieniu potrzeb w zakresie przechowywania i dostępności danych zgodnie z wymogami wynikającymi z lokalnie obowiązujących przepisów o ochronie danych.

 

Oracle Cloud dostarcza wiele rozwiązań w zakresie suwerenności danych

Oracle Cloud Infrastructure (OCI) zapewnia kilka modeli wdrażania w ramach swoich rozwiązań dla suwerennej chmury, które mogą pomóc klientom Oracle w realizacji ich strategii suwerenności danych. Każda z tych opcji pozwala organizacjom zachować kontrolę nad ich danymi, w tym nad lokalizacją regionu, w którym są przechowywane i przetwarzane, oraz sposobem dostępu do nich. Użytkownicy zazwyczaj działają jako administratorzy własnych danych, a Oracle nie przenosi danych poza region w którym przebywają bez uprzedniej zgody.

Modele wdrażania możemy podzielić na ofertę chmury publicznej, działającej w regionach chmurowych firmy Oracle, oraz ofertę specjalnie dostosowanej chmury, która jest wdrażana w centrum danych klienta.

Zacznijmy od ofert chmury publicznej firmy Oracle i sprawdźmy, jakie są jej cechy.

  • Komercyjna chmura publiczna: udostępnia 41 regionów chmury w 22 krajach, a lista regionów cały czas się powiększa. W 10 krajach Unii Europejskiej znajdują się co najmniej dwa regiony OCI, które umożliwiają dostępność danych bez potrzeby ich przenoszenia poza granice tych terytoriów. Organizacje działające w tych miejscach mogą uruchomić obciążenia w chmurze w swoim kraju, aby spełnić specyficzne wymagania dotyczące rezydencji i dostępności danych.
  • Suwerenna chmura Unii Europejskiej: uruchomienie w 2023 r. centrów danych na terenie Hiszpanii i Niemiec spowodowało, że nowe regiony suwerennej chmury UE firmy Oracle (sovereign cloud regions) są logicznie i fizycznie oddzielone od pozostałych regionów komercyjnych. Zarówno firmy prywatne, jak i organizacje z sektora publicznego mogą korzystać z tych nowych regionów do hostowania wrażliwych danych i aplikacji, które są regulowane prawnie albo mają strategiczne znaczenie dla regionu.

 

Teraz przyjrzyjmy się specjalnie dostosowanym rozwiązaniom w Oracle Cloud, dzięki którym klienci mogą hostować pełne regiony chmurowe lokalnie w wybranym centrum danych. Te opcje mogą pomóc klientom w regionach geograficznych, w których Oracle nie zapewnia jeszcze regionu chmury publicznej, lub jeśli organizacja ma wyjątkowe wymagania dotyczące suwerenności danych, które wymagają specjalnie dostosowanego rozwiązania.

  • Dedykowany region: usługa stworzona z myślą o klientach potrzebujących pełnego regionu OCI wdrożonego we własnym centrum danych przy zachowaniu możliwości, skalowalności i ekonomii chmury publicznej OCI.
  • Odizolowany region: usługa stworzona z myślą o klientach, którzy potrzebują sprawdzonej platformy w chmurze do obsługi poufnych, tajnych i newralgicznych obciążeń roboczych.
  • Program Alloy: umożliwia rozszerzenie działalności partnerom, którzy chcą stać się dostawcami rozwiązań w chmurze z pełną gamą usług chmurowych.

 

– Staramy się spełniać oczekiwania organizacji tam, gdzie się one znajdują. Dla wielu klientów regiony komercyjnej, publicznej chmury Oracle wręcz przewyższają ich potrzeby w zakresie suwerenności danych, w tym potrzebę wyboru miejsca przechowywania danych. Jednak w przypadku wysoce regulowanych branż lub organizacji podlegających określonym lokalnym przepisom, rozszerzone opcje suwerenności danych dostępne w suwerennej chmurze Oracle dla EU lub w ramach jednego z rozwiązań specjalnie dostosowanych, mogą radykalnie przyspieszyć realizację ich strategii chmurowych. – podkreślił Scott Twaddle, Wiceprezes Oracle ds. Cloud Infrastructure.

 

IT RESELLER nr. 349/2021 „Nasi partnerzy mogą liczyć na jeszcze większe wsparcie”- podkreśla w wywiadzie okładkowym Andrzej Sowiński, dyrektor zarządzający HP Inc Polska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Newsletter

Social media

Najpopularniejsze

Feardemic rozbudowuje portfolio gier, liczy na poszerzenie grona odbiorców.

Feardemic - spółka-córka Bloober Team i wydawca gier z gatunku horror - poszerza swoje portfolio wydawnicze, aby trafić do większej grupy odbiorców, poinformował CEO...

Warszawski Instytut Bankowości/Związek Banków Polskich: 86% Polaków czuje się bezpiecznie, korzystając...

Liderem w obszarze cyberbezpieczeństwa są banki (54%), wyprzedzając tym samym firmy technologiczne (31%) oraz wojsko i policję (30%), wynika z badania "Postawy Polaków wobec...

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które ma zajmować się wyłącznie problemami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Planowane są zmiany ustawy o...

Biuro Informacji Kredytowej: Wartość pożyczek od firm pożyczkowych wzrosła o 119,9%...

Firmy pożyczkowe udzieliły w czerwcu finansowania na kwotę 661 mln zł (wzrost o 119,9% r/r), wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Średnia wartość...

Huawei podczas International Automobile Industry Exhibition w Szanghaju ogłosił rozpoczęcie sprzedaży...

Huawei rusza ze sprzedażą na chińskim rynku pierwszego samochodu z technologią Huawei na pokładzie. Od środy 21 kwietnia, elektryczny samochód SERES SF5 będzie dostępny...

Najnowsze

Poważna luka bezpieczeństwa w procesorach Apple

Badacze z kilku amerykańskich uczelni (m.in. University of Texas w Austin i University of California, Berkeley) odkryli poważną lukę w zabezpieczeniach chipów Apple M1...

Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s za...

Cisco ogłosiło sukces, jakim jest przesył danych z prędkością 800 Gb/s transatlantyckim kablem komunikacyjnym Amitié, który biegnie przez 6 234 km - z Bostonu...

Snowflake współpracuje z NVIDIA, aby dostarczyć klientom kompleksową platformę AI

Snowflake, firma oferująca Chmurę Danych, ogłosiła na konferencji NVIDIA GTC rozszerzoną współpracę z firmą NVIDIA. Jej efektem będzie wzmocnienie pozycji klientów korporacyjnych dzięki platformie...

Bank BNP Paribas rozpoczął wdrażanie Oracle Fusion ERP Cloud, pierwszym na...

Bank BNP Paribas rozpoczął wdrażanie Oracle Fusion ERP Cloud. Będzie to pierwszy w sektorze bankowym system Enterprise Resource Planning (ERP) działający całkowicie w chmurze....

OVHcloud poszerza portfolio chmury publicznej o usługę Managed Rancher Service inicjując...

Grupa OVHcloud, europejski lider w dziedzinie chmury, podczas konferencji KubeCon Europe 2024 ogłosiła wprowadzenie nowych usług do rosnącej oferty chmury publicznej, liczącej ponad 40...