Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

-604Dni -11Godzin -18Minut -1Sekund

 

 

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Technologia 5G zrewolucjonizuje wiele branż. Wciąż cierpimy na brak ekspertów, Capgemini jest gotowe zatrudniać profesjonalistów 3G lub 4G, których doszkoli pod kątem 5G.

Mariusz Laurisz
Mariusz Laurisz
Z branżą nowych technologii związany od ponad dwóch dekad. Od czterech lat Redaktor Naczelny oraz Wydawca magazynu IT Reseller Polska.

Powiązane

Każdy kraj na całym świecie albo wprowadza próby, albo już dziś oferuje usługi 5G. Zapotrzebowanie na tę technologię znacznie wzrasta w segmentach takich, jak usługi komunikacyjne, przemysł czy działania obronne. Nic dziwnego – 5G zapewnia szerokopasmowe łącza, umożliwiając doskonałe połączenia niezależnie od odległości przy zerowym opóźnieniu i bez utraty jakości – nawet pomiędzy kontynentami.

Technologia 5G zrewolucjonizuje wiele branż, a miliardy ludzi na całym świecie uzyska dostęp do dobrej jakości połączenia internetowego. Oczekuje się, że wartość globalnego rynku 5G do 2026 roku wyniesie 10 miliardów USD, co przy 2,1 miliarda USD w 2021 r., oznacza roczny wskaźnik wzrostu na poziomie 28 proc. Rozwój tej technologii już dziś powoduje wzrost zapotrzebowania na ekspertów doświadczonych w rozwoju 5G. W Polsce wciąż mierzymy się z niedoborem tego rodzaju specjalistów, wobec czego firmy takie, jak Capgemini są gotowe zatrudniać profesjonalistów 3G lub 4G, którzy zostaną przeszkoleni pod kątem 5G.

5G to najnowsza generacja technologii komunikacji bezprzewodowej po 2G, 3G i LTE, która umożliwia połączenie praktycznie wszystkich ludzi i urządzeń na całym świecie. Ultraszybki, szerokopasmowy internet znajdzie zastosowanie zarówno w prozaicznych sytuacjach, jak i tych najważniejszych – wpłynie na rozwój w sektorach produkcji, transportu, rolnictwa, czy administracji publicznej. Dzięki niemu rozwiną się kolejne innowacyjne produkty i usługi. Mówimy tu m.in. o uruchomieniu transportu autonomicznego i realizacji koncepcji inteligentnego miasta. Będziemy w stanie na przykład dynamicznie zmieniać ustawienia sygnalizacji świetlnej w celu redukcji korków, czy też dostosować produkcję energii do jej aktualnego zużycia. Technologia ta w znacznym stopniu wpłynie także na rozwój innowacyjnych rozwiązań, ale także poprawi nasze bezpieczeństwo – 5G jest w stanie np. kontrolować ruch na ulicach, łącząc się z samochodami i wysyłając ze skrzyżowań w czasie rzeczywistym informacje o sytuacji na drodze do pojazdów. Znacznie polepszy się także bezpieczeństwo w zakresie jazdy zdalnej bezzałogowymi samochodami.

 

Technologiczna rewolucja w zasięgu ręki

W ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii przy wykorzystaniu łączy 5G, wystartowały testy zdalnych zabiegów chirurgicznych ratujących ludzkie życie. Opieka zdrowotna to jedna z branż, która będzie czerpała ogromne zyski z wprowadzenia szerokopasmowego internetu 5G, a co za tym idzie – zysk będziemy czerpać wszyscy. Skorzysta również branża obronna, która w sytuacjach taktycznych uzyska możliwość zdalnego przeprowadzania operacji z minimalnym, właściwie zerowym opóźnieniem, a drony obsługujące 5G bez straty jakości będą w stanie przesyłać filmy w ciągu milisekund, co da zupełnie nowe możliwości działania i większą precyzję przy mniejszym ogólnym ryzyku. Ogromny wzrost rynku IoT oraz masowa komunikacja na polu maszyna-maszyna to kolejny obszar, w którym dzięki wdrożeniu technologii 5G będziemy obserwować niespotykany dotąd rozwój – poprzez umożliwienie bezproblemowej łączności dziesiątek miliardów urządzeń internetu rzeczy. Dziś nawet koleje planują przejście z zawodnego GSM-R na FRMCS – dyskusje w tej sprawie już trwają.

5G ma o wiele więcej do zaoferowania, niż nam się obecnie wydaje. Czynnikiem dodatkowo wspierającym rozwój 5G jest telekomunikacyjny system satelitarny budowany przez amerykańską firmę SpaceX – Starlink. Dzięki temu rozwiązaniu, miliardy ludzi na świecie będą miały dostęp do połączenia internetowego dobrej jakości, również w tych miejscach, gdzie niemożliwe jest zbudowanie wież internetowych, takich jak np. małe wyspy, czy obszary, na których nigdy wcześniej nie było zasięgu, jak choćby biegun północny czy biegun południowy.

 

Bardzo duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów

Jak wskazuje raport Fundacji Digital Poland, pt. „Jak efektywnie zbudować sieci 5G z korzyścią dla całego społeczeństwa i państwa”, Europa nie jest liderem wdrożeń sieci 5G. Z kolei sektor telekomunikacyjny w Polsce, co prawda, należy do najbardziej konkurencyjnych w Europie, ale Polska znajduje się na końcu wyścigu 5G na świecie. Mamy jednak duże ambicje, by zmienić tę sytuację – dlatego w firmach wzrasta zapotrzebowanie na wykwalifikowanych profesjonalistów, którzy mają dogłębną wiedzę na temat specyfikacji 3GPP. Według prognoz, zapotrzebowanie to ma rosnąć stale przez dekadę – do momentu, aż pojawi się 6G i wówczas działania na rzecz rozwoju technologii przeniosą się na to najnowsze rozwiązanie. Analogicznie wyglądały przejścia od GSM, przez 3G, 4G, po rozwijane dziś na szeroką skalę 5G.

 

– Szacuje się, że w ciągu najbliższych 4 lat rynek 5G powinien urosnąć około pięciokrotnie. To stwarza niespotykane dotąd zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu. Chcąc odpowiedzieć na te potrzeby, w Capgemini obok profesjonalistów wyspecjalizowanych w 5G, rekrutujemy także ekspertów z doświadczeniem telekomunikacyjnym 3G i 4G, których jesteśmy w stanie wyszkolić pod kątem najnowszej technologii. Nasz zespół Software Framewok Solutions, składa się w tej chwili z 300 specjalistów na całym świecie, którzy zajmują się rozwojem produktu 5G RAN, naszego autorskiego rozwiązania, które jest licencjonowane przez 55 klientów technologicznych na całym świecie. Dziś poszukujemy 15 osób do oddziału, który budujemy obecnie w Polsce. Osoby te będą odpowiadać za rozwój naszego produktu oraz tworzenie oprogramowania dla 3GPP (międzynarodowa organizacja normalizacyjna mająca na celu rozwój systemów telefonii komórkowej). Specjaliści, którzy dołączą do naszego zespołu, zdobędą doświadczenie w pracy ze światem 5G, będą mieli kontakt z technologią 3GPP, tworząc innowacje we współpracy z klientami z całego świata – mówi Mateusz Sławiński, Talent Acquisition Manager w polskim oddziale Capgemini Engineering.

 

Specjalista ds. 5G, czyli kto?

Osoby, które będą dołączać do polskich zespołów rozwijających technologię 5G w najbliższych miesiącach i latach, powinny posiadać doświadczenie w domenie telekomunikacyjnej z umiejętnościami pracy w specyfikacji 3GPP, powinny one operować językami programowania, takimi, jak C/C++, a dodatkowo znać systemy operacyjne takie jak Linux, Centos oraz podstawy wirtualizacji w chmurze – kontenery/CNF, wykresy sterów itp. Koncepcje i zrozumienie architektury i interfejsów ORAN oraz interfejsów SW 2-warstwowych i 3-warstwowych (CU, DU) z innymi węzłami, takimi jak NGC, Fronthaul, z różnymi opcjami wdrożenia. Wymagane są umiejętności projektowania i debugowania, ekspozycji na GDB, Wireshark, Lauterbach. Niemniej ważny jest dyplom ukończenia studiów wyższych w dziedzinie informatyki, elektrotechniki, telekomunikacji lub pokrewnej dziedziny oraz dobra znajomość języka angielskiego, która umożliwi zespołom pracę z klientami z wielu krajów.
5G oferuje szereg niesamowitych możliwości dla wielu różnych branż, a szybko rozwijające się zespoły R&D będą miały możliwość wywarcia realnego wpływu na proces powstawania najwyższej klasy oprogramowania, które trafi do klientów na całym świecie. Specjaliści podejmujący pracę w tym kierunku będą współtwórcami prawdziwej rewolucji – w zakresie od usprawnienia codziennego życia, po zaawansowane procesy technologiczne, aż po ratowanie życia. Zanim jednak te przypadki użycia nowej technologii staną się rzeczywistością, dostawcy usług internetowych muszą przejść do następnej fazy 5G, która obejmuje przekształcenie ich systemów zaplecza, wirtualizację sieci rdzeniowych i ewolucję do architektury natywnej do chmury. Integratorzy systemów, tacy jak Capgemini, mogą ułatwić tę ewolucję – opierając się o oferowane rozwiązania, takie jak 5G RAN, są one w stanie umożliwić i znacznie przyspieszyć transformację.

Samsung prezentuje wyniki badań nad technologią 6G i publikuje Białą Księgę (White Paper) dotyczącą zakresu jej wykorzystania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Newsletter

Social media

Najpopularniejsze

Feardemic rozbudowuje portfolio gier, liczy na poszerzenie grona odbiorców.

Feardemic - spółka-córka Bloober Team i wydawca gier z gatunku horror - poszerza swoje portfolio wydawnicze, aby trafić do większej grupy odbiorców, poinformował CEO...

Warszawski Instytut Bankowości/Związek Banków Polskich: 86% Polaków czuje się bezpiecznie, korzystając...

Liderem w obszarze cyberbezpieczeństwa są banki (54%), wyprzedzając tym samym firmy technologiczne (31%) oraz wojsko i policję (30%), wynika z badania "Postawy Polaków wobec...

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które ma zajmować się wyłącznie problemami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Planowane są zmiany ustawy o...

Biuro Informacji Kredytowej: Wartość pożyczek od firm pożyczkowych wzrosła o 119,9%...

Firmy pożyczkowe udzieliły w czerwcu finansowania na kwotę 661 mln zł (wzrost o 119,9% r/r), wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Średnia wartość...

Huawei podczas International Automobile Industry Exhibition w Szanghaju ogłosił rozpoczęcie sprzedaży...

Huawei rusza ze sprzedażą na chińskim rynku pierwszego samochodu z technologią Huawei na pokładzie. Od środy 21 kwietnia, elektryczny samochód SERES SF5 będzie dostępny...

Najnowsze

IFS przejmuje rolę kompasu w drodze do cyfrowej transformacji przedsiębiorstw! W...

Konferencja IFS Connect 2022 odbędzie się w dniach 8-9 czerwca 2022 w Hotelu Vienna House Andel`s w Łodzi. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji IFS Connect...

Asbis podpisał umowę dystrybucyjną z firmą ExaGrid obejmującą 15 krajów. ...

ASBISc Enterprises Plc, wiodący dystrybutor z wartością dodaną, deweloper i dostawca produktów, rozwiązań i usług IT oraz IoT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu...

Wzrosła liczba cyberataków na firmy w Polsce. Firmy zaczynają inwestować w...

W 2021 roku aż 69% firm w Polsce odnotowało przynajmniej jeden incydent polegający na naruszeniu bezpieczeństwa. Przedsiębiorstwa najbardziej obawiają się zagrożeń ze strony szeroko...

Samsung Electronics Polska ponownie uznany w rankingu Poland’s Best Employers 2022...

Samsung Electronics Polska ponownie został uznany za jednego z najlepszych pracodawców w Polsce. Firma wygrała drugą edycję rankingu Poland's Best Employers 2022 w kategorii...

Veeam przedstawia plan rozwoju i ogłasza zajęcie współdzielonego pierwszego miejsca w...

Veeam, lider rynku nowoczesnej ochrony danych, w tym rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych, odzyskiwania danych i zarządzania nimi, otworzył dziś swoją coroczną konferencję VeeamON 2022,...