Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

-808Dni -20Godzin -1Minut -59Sekund

 

 

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Za nami SoDA Conference 2022, pod hasłem “FACING REALITY. Czego uczą nas globalne kryzysy?” – poznaliśmy laureatów drugiej edycji SoDA Awards.

Mariusz Laurisz
Mariusz Laurisz
Z branżą nowych technologii związany od ponad dwóch dekad. Od czterech lat Redaktor Naczelny oraz Wydawca magazynu IT Reseller Polska.

Powiązane

Blisko 500 uczestników, 16 wystąpień, 35 prelegentek i prelegentów. Tak prezentuje się SoDA Conference 2022 w liczbach. Tegoroczna edycja wydarzenia nieprzypadkowo upłynęła pod hasłem “FACING REALITY. Czego uczą nas globalne kryzysy?”.

Nie mogło zabraknąć tematu wojny w Ukrainie i jej wpływu na branżę, zagadnień związanych z zabezpieczeniem cash flow podczas zawirowań polityczno-gospodarczych, czy kwestii dotyczących walki o klienta w dobie kryzysu.

 

Wśród wyzwań związanych z globalnymi kryzysami wymienić można także zarządzanie zespołami rozproszonymi geograficznie czy trudności przy zatrudnianiu obcokrajowców. Zaproszone przez nas ekspertki i eksperci nie tylko diagnozowali te problemy, ale także przedstawili konkretne rozwiązania – podsumowuje Bartosz Majewski, prezes SoDA.

 

 

Firmy na giełdę, narzędzia i dane do chmury, obcokrajowcy – do pracy w IT

Odpowiednie zabezpieczenie finansowe jest sprawą pierwszorzędną dla każdego przedsiębiorstwa, szczególnie w czasach kryzysu. Obecność firmy na giełdzie daje jej łatwiejszy i relatywnie tani dostęp do rynku pierwotnego oraz stwarza warunki do pomnażania kapitału. O plusach związanych z wejściem spółki na giełdę, a także o tym, jak się na niej znaleźć, dyskutowali prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl, CEO DO OK Dmitrij Żatuchin, prezes MakoLab S.A. Wojciech Zieliński i Head of Investments w TenderHut Krzysztof Kuper.

Marcin Łuczyn, dyrektor finansowy Deviniti, skoncentrował się w swoim wystąpieniu na kwestiach związanych z racjonalnym podejściem do prognozowania płynności finansowej oraz planowania wydatków i inwestycji w firmie w oparciu o realne estymacje przychodów i zysków. Jest to szczególnie istotne, kiedy biznes szybko rośnie, następuje jego gwałtowne załamanie lub pracuje na bardzo niskich marżach z wydrenowaną ze spółki gotówką. Zdaniem eksperta, każde przedsiębiorstwo powinno mieć gotowy plan A, B lub C na wypadek, gdy z listy kontrahentów znika jeden, dwóch czy trzech największych klientów. Obiektywna ocena i konserwatywne podejście do cash flow, to według Łuczyna fundamentalne źródło wiedzy o kondycji i potencjale inwestycyjnym przedsiębiorstwa. Zwłaszcza teraz, kiedy rynek jest niepewny.

 

IT uchodzi za stabilną branżę, która suchą nogą przechodzi przez różnej maści kryzysy. Co nie oznacza, że osoby decydenckie w software house’ach nie niepokoją się kataklizmami przetaczającymi się przez świat i nie zastanawiają się, jak zabezpieczyć swoje przedsiębiorstwa. Warto nadmienić, że firmy IT borykają się także z wyzwaniami niezwiązanymi bezpośrednio ze stabilnością finansową, takimi jak implementacja nowych modeli sprzedażowych czy zarządzanie zespołami – komentuje wiceprezes SoDA Jan Zborowski.

 

Wśród prelekcji, były więc też te poświęcone kwestiom pracowniczym. Budowanie zdalnych, efektywnie funkcjonujących i rozproszonych geograficznie zespołów oraz rola managera w procesie zarządzania zasobami ludzkimi, nadal są odmieniane w branży IT przez przypadki. Do internacjonalizacji zespołów powinniśmy przykładać się tak samo, jak do internacjonalizacji biznesów, o czym mówiła Senior Program Delivery Manager w Luxoft Poland, Ewelina Usarek-Nowak. Z pewnością technologicznym ułatwieniem dla osób zarządzających pracą zdalną jest chmura. Jej znaczeniu w rozwoju globalnego biznesu poświęcił swoją prelekcję Maciej Szeląg – Country Sales Lead w Amazon Web Services. Z kolei Paweł Ławecki, wiceprezes Chmury Krajowej, dostawcy usług w zakresie chmury obliczeniowej, przedstawił korzyści, jakie płyną z tego rozwiązania dla software house’ów.

 

 

Big picture dla software house’ów

Oprócz wystąpień poświęconych szczegółowym zagadnieniom, organizatorzy zadbali też o panele prezentujące szerszą perspektywę w poszczególnych aspektach działania branży IT. Z pewnością czynnikiem, który w bezpośredni lub pośredni sposób wpływa na funkcjonowanie wszystkich przedsiębiorstw, w tym także software house’ów, jest wojna w Ukrainie. Informacje z pierwszej ręki przekazał Executive Director w IT Ukraine Association – Konstantin Vasyuk. Z jego prelekcji pt. „Lessons from Ukraine: Resilience during the war”, wynika, że ukraińska branża IT szybko i sprawnie przystosowała się do nowych warunków. Decydujące było wcześniejsze powstanie tzw. BCP, czyli planów ciągłości działania przedsiębiorstw, które zostały wdrożone po 24 lutego. Elastyczni, wielozadaniowi informatycy, dywersyfikacja infrastruktury biurowej zarówno na terenie Ukrainy, jak i za granicą, a także silne, potrafiące pracować zdalnie zespoły – to zasoby, które w sytuacji wybuchu wojny okazały się dla branży bezcenne.

O zmianach na globalnym rynku IT dyskutowali prezes estońskiej spółki Allies, Priit Pavelson, prezeska Global Sourcing Association, Kerry Hallard, reprezentująca Wielką Brytanię oraz doradca i członek zarządu PA Consulting Group z USA, Ross Smith. Według Smitha dyscyplina finansowa i skuteczne zarządzanie ryzykiem handlowym to obszary, które w najbliższym czasie będą wymagały od przedsiębiorców większej kontroli, w tym zdefiniowania ryzyk kluczowych dla procesów sprzedażowych i wdrożenia narzędzi wspomagających zarządzanie nimi. Znaczenia nabiorą także aspekty niefinansowe, tj. odpowiednia dywersyfikacja kanałów sprzedaży, czy te bardziej miękkie, tj. przejrzystość i otwartość w budowaniu relacji z klientami oraz strategiczne podejście do każdej współpracy. O nowych trendach w sprzedaży w czasach kryzysu debatowali Maria Janiszewska – Country Manager w RITS, Tomasz Smoleński – Head of Growth w GFT Poland, Maciej Głowacki – New Business Team Manager w Netguru i Adam Kostecki – Engagement Manager w JCommerce – Inetum Group. Z kolei Łukasz Olechnowicz, prezes Infopulse Poland LTD, swoją prelekcję poświęcił prognozom dla branży IT na 2025 rok, a w szczególności przewidywanemu kryzysowi na rynku pracy.

 

 

9 statuetek, 5 wyróżnień

SoDA Conference to także druga edycja SoDA Awards – konkursu, którego celem jest promocja produktów, usług oraz działań w branży IT godnych naśladowania. W tym roku przyznano łącznie 9 statuetek i 5 wyróżnień. W dziedzinie edukacji i promocji polskiej branży IT za granicą wyróżnienie otrzymała firma Espeo za projekt płatnych staży dla studentów Espeo Junior Academy. Zwycięska statuetka trafiła do Curiosum za cykl międzynarodowych spotkań o nazwie Elixir Meetups by Curiosum.

W obszarze innowacji jury postanowiło wyróżnić MIM Solutions, odpowiedzialne za rozwiązania wspierające zapłodnienie in vitro z wykorzystaniem sztucznej inteligencji: Embryoaid oraz Folliscan. Główna nagroda powędrowała natomiast do Holo4Med za projekt HoloMIAI, wspierający proces termoablacji, stosowanej m.in. w leczeniu z nowotworów.

Kolejne wyróżnienie trafiło do firmy Espeo w dziedzinie Employer Brendingu. Uwagę kapituły przykuł ich projekt Matryce Kompetencji Espeo, dotyczący przejrzystej ewaluacji i systemu wynagrodzeń. Statuetka trafiła natomiast do 10Clouds za inicjatywę Supporting all kinds of minds, zmierzającą do stworzenia przyjaznego środowiska pracy wszystkim osobom, także neuronietypowym.

W kategorii przychodu i eksportu wśród średnich firm zwycięzcą została firma DAC.digital. Wśród największych – SofServe. Nagrodę za przyrost obrotów wśród mniejszych firm otrzymało ExtraHut, a za eksport wśród mniejszych przedsiębiorstw – Neti Soft.

Statuetkę za przebranżowienie roku i wpływ społeczny dostał wspomniany już projekt Espeo Junior Academy firmy Espeo. Natomiast za technologiczne wsparcie Ukrainy wyróżniono White Labels Coders, autorów strony wspierającej zbiórkę na rzecz Fundacji Ukraina. Główna nagroda w tej dziedzinie powędrowała do Cetuspro za inicjatywę uapomoc.pl.

Na koniec warto wspomnieć o nagrodach partnerskich. Dobrym i sprawnym działaniem administracji w kontekście uatrakcyjnienia polskiej gospodarki odznaczył się program Poland.Business Harbour.

 

Nadchodzą Wiedzonerzy IT 2022 – Vendorzy i resellerzy łączą siły w szczytnym celu aby zbierać fundusze na wsparcie polskich fundacji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Newsletter

Social media

Najpopularniejsze

Feardemic rozbudowuje portfolio gier, liczy na poszerzenie grona odbiorców.

Feardemic - spółka-córka Bloober Team i wydawca gier z gatunku horror - poszerza swoje portfolio wydawnicze, aby trafić do większej grupy odbiorców, poinformował CEO...

Warszawski Instytut Bankowości/Związek Banków Polskich: 86% Polaków czuje się bezpiecznie, korzystając...

Liderem w obszarze cyberbezpieczeństwa są banki (54%), wyprzedzając tym samym firmy technologiczne (31%) oraz wojsko i policję (30%), wynika z badania "Postawy Polaków wobec...

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które ma zajmować się wyłącznie problemami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Planowane są zmiany ustawy o...

Biuro Informacji Kredytowej: Wartość pożyczek od firm pożyczkowych wzrosła o 119,9%...

Firmy pożyczkowe udzieliły w czerwcu finansowania na kwotę 661 mln zł (wzrost o 119,9% r/r), wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Średnia wartość...

Huawei podczas International Automobile Industry Exhibition w Szanghaju ogłosił rozpoczęcie sprzedaży...

Huawei rusza ze sprzedażą na chińskim rynku pierwszego samochodu z technologią Huawei na pokładzie. Od środy 21 kwietnia, elektryczny samochód SERES SF5 będzie dostępny...

Najnowsze

Apple naprawdę chce, abyś używał fizycznego klucza bezpieczeństwa dla Apple ID

Apple ogłosiło nowe funkcje mające na celu poprawę ochrony cyberbezpieczeństwa dla swoich klientów, zarówno konsumentów, jak i firm, w tym Security Keys, możliwość korzystania...

Wietnam: wielomiliardowe dodatkowe inwestycje planowane przez LG i Samsunga

Jak poinformował we wtorek wietnamski rząd, południowokoreańscy giganci branży elektronicznej, Samsung i LG, planują zainwestować miliardy dolarów w Wietnamie. Informacje te pojawiły się po...

Microsoft Teams w końcu będzie dużo łatwiejszy w użyciu na iPadzie...

Platforma wideokonferencyjna ujawniła, że pracuje nad wprowadzeniem trybu Picture in Picture dla użytkowników iPhone'a i iPada, umożliwiając im wyświetlanie wielu okien jednocześnie na ich...

Lenovo Polska podczas uroczystej gali Lenovo Top Partners Awards 2022, w...

7 grudnia, w eleganckich przestrzeniach warszawskiego Nobu Hotel, Lenovo, największy producent komputerów na świecie, nagrodził swoich czołowych partnerów w Polsce charakterystycznymi, czerwonymi „jedynkami”.  Szkolne skojarzenia...

SK hynix opracowuje najszybszą na świecie serwerową pamięć DRAM

Południowokoreański producent układów scalonych SK hynix ogłosił w czwartek, że opracował najszybszy na świecie moduł pamięci serwerowej. Nowy produkt, DDR5 Multiplexer Combined Ranks Dual In-line...