Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

-1289Dni -9Godzin -33Minut -11Sekund

 

 

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

ZYXEL Nebulizacja – czyli o tym, jak łatwe stało się zdalne zarządzanie całymi sieciami, opowiedzieli nam Aleksander Styś, Var Account Manager i Norbert Ogłoziński, Country Sales Manager w firmie Zyxel Networks.

Krzysztof Bogacki
Krzysztof Bogacki
Redaktor naczelny IT Reseller, pasjonat kawy, technologii i podróży.

Powiązane

Człowiek, nowoczesna łódź, morze i… zarządzanie siecią ze smartfonu – spot promujący rozwiązanie Nebula firmy Zyxel przedstawia administratora nie jako człowieka za biurkiem (które filmowcy z Hollywood umieściliby zapewne w firmowej piwnicy), ale człowieka u steru. Dosłownie. Steru łodzi. W epoce pracy zdalnej to możliwe. Pomóc w tym ma Nebula Cloud Networking. O tym rozwiązaniu opowiadają Aleksander Styś, Var Account Manager i Norbert Ogłoziński, Country Sales Manager w firmie Zyxel Networks.

 

Przyznaję, że spot promujący Zyxel Nebula sprawia, że zaczynam nieco zazdrościć administratorom. Skąd pomysł na to, by kampania o zabarwieniu lifestyle’owym do promowania rozwiązań z obszaru, o którym opowiada się raczej w sposób techniczny, profesjonalny i biznesowy?

 

To wypadkowa kilku czynników, ale przede wszystkim tego, że dziś nie pracujemy tak, jak chociażby rok temu, nie wspominając już o epoce naszych rodziców czy dziadków. Często pracujemy w różnych, elastycznych godzinach. Osoby zarządzające sieciami muszą być często stale w pogotowiu – w „zwykłych” godzinach pracy, ale też późnym wieczorem czy wcześnie rano. Dlatego trend usług sieciowych opartych na chmurze jest tak bardzo widoczny. Wpisuje się w niego rozwiązanie Zyxel – Nebula Cloud Networking – umożliwia bowiem zdalną kontrolę i zarządzanie sprzętem sieciowym: bramami, przełącznikami sieciowymi, punktami dostępowymi, routerami, które mamy zainstalowane w jednej lub wielu lokalizacjach. To ważne, bo Nebula nie posiada limitu, jeśli chodzi o liczbę urządzeń czy sieci, jakimi możemy zarządzać z jednego panelu.

 

 

To właśnie owe zdalne zarządzanie całymi sieciami sprawia, że Nebula czyni pracę administratora znacznie łatwiejszą.

Ta cecha naszego rozwiązania oraz nowy model pracy sprowadziły nas właśnie do tego charakterystycznego spotu – z administratorem rozwiązującym zdalnie problem z siecią – z łodzi na morzu, zamiast zza biurka w firmie.

To oczywiście pewne puszczenie oka do widza, bo zapewne nie ma zbyt wielu administratorów posiadających taką łódź. To bardziej pewien symbol wolności, oddalenia od typowego miejsca pracy. Taka też jest koncepcja Nebuli – wystarczy mieć dostęp do internetu, choćby ze smartfonu, jak w naszym spocie, aby móc rozwiązywać realne problemy z działaniem sieci lokalnych np. w placówce firmy oddalonej o kilka tysięcy kilometrów. To elastyczność i wygoda, którą chcemy promować.

 

System Nebula

 

Czy użytkownikami Nebuli są jedynie administratorzy sieci firmach lub administratorzy zarządzający siecią klienta?

Nie tylko. Coraz większa grupa ludzi ma zapotrzebowanie na nieco bardziej złożone rozwiązania sieciowe w zastosowaniach domowych. Przykładowo, jeśli mamy duży dom, to nie wystarczy nam nieraz router zapewniony przez dostawcę, ale warto zbudować sobie infrastrukturę SOHO, z dobrym rozprowadzeniem kabli, z kilkoma punktami dostępowymi, tak aby dostęp i zasięg był wszędzie. Liczba domowych sprzętów IoT rośnie, stąd rosną i sieci lokalne, którymi trzeba zarządzać, najlepiej w jak najłatwiejszy sposób.

Jeśli mamy w sieci lokalnej zaledwie 10 użytkowników, to oznacza, że stale podłączonych do sieci jest nawet kilkadziesiąt urządzeń. By zachować jakość połączenia z internetem, musimy zadbać też o tę infrastrukturę lokalną. W rodzinie sprzętu współpracującego z Zyxel Nebula mamy wszystko, czego potrzeba do zbudowania szybkiej i sprawnie działającej sieci: mamy bramę zabezpieczającą na styku sieci, przełączniki, które dystrybuują pakiety oraz punkty dostępowe różnego rodzaju. To szeroka oferta, obecnie około 50 urządzeń – od tych podstawowych, do naprawdę zaawansowanych.

 

Rozwiązania pozwalające na zdalne zarządzanie sieciami, istnieją już od jakiegoś czasu. Czym wyróżnia się Nebula?

Z pewnością łatwością w obsłudze. To część filozofii firmy Zyxel i Nebula jest tego dobrym przykładem. Osoba średnio znająca tematykę konfiguracji posadzona przed Nebulą w niedługim czasie byłaby w stanie ustawić podstawowe parametry sieci – SSID, nadanie hasła itd. Jednym kliknięciem możemy np. włączyć sieć dostępną dla gości. Interfejs jest prosty, ułożony w logiczny i przejrzysty sposób, ale daje wiele możliwości. Nie zapominamy o bardziej zaawansowanych użytkownikach.

 

Panel zarządzania Nebula

 

Jeśli chodzi o konfigurację „w głębi” Nebuli – ma ona większość funkcji dostępnych w warstwie drugiej. Jest więc zgodna z tym, czego potrzebuje segment SOHO i SMB. Mamy też opcję „Pro”, dodatkowo płatną, ale zawarte tam funkcjonalności są raczej niszowe i bardzo zaawansowane. To, co oferuje Nebula w podstawowej, darmowej odsłonie, zaspokoi potrzeby większości klientów.

To, że Nebula jest rozwiązaniem chmurowym jest korzystne na kilku polach. Przede wszystkim – wystarczy przeglądarka internetowa, ewentualnie aplikacja na smartfona. I już – to wszystko, by mieć dostęp. Żadnych dodatkowych urządzeń, złączek pełniących rolę chmurowego kontrolera itd.

Do tego dochodzi kolejna rzecz. W modelu lokalnym jesteśmy ograniczeni do tego, co zawiera firmware urządzenia sieciowego. Oczywiście, pamięć na firmware na ogół jest niewielka, a więc ograniczająca rozmiar dostępnego oprogramowania i – w praktyce – także liczbę funkcji urządzenia. W przypadku Nebuli nie ma takiego limitu danych, bowiem całość opiera się o chmurę. Dlatego też do Nebuli dodawane są stale nowe funkcje. To sprawia, że mamy jeszcze jedną możliwość jako użytkownik. Nic nie stoi na przeszkodzie, by napisać do Zyxel – na forum Nebuli mamy specjalny wątek „Ideas” i w ten sposób zgłosić prośbę o dodanie potrzebnej nam funkcjonalności. Jeśli zgłoszenia w jakimś temacie będą się powtarzały, to nasi programiści na Tajwanie taką funkcjonalność „dopiszą”.

 

A co dzieje się w przypadku awarii urządzenia?

Działanie oparte o chmurę także skutkuje tym, że w sytuacji awarii wystarczy podmienić uszkodzoną sztukę urządzenia na nową, a właściwe ustawienia pobierze ona przez Nebulę właśnie. Trzeba tylko dodać ją do Nebuli, poprzez podanie numeru seryjnego i adresu MAC w panelu sterowania lub zeskanowaniu kodu QR przez aplikację. I już. To daje ciekawe możliwości dla działów IT, bo właściwie nie ma konieczności fizycznego jechania do oddziału firmy, aby podłączyć nowe urządzenie. Z Nebulą wystarczy skonfigurować je zdalnie w panelu sterowania, a samo urządzenie może podłączyć nawet ktoś niewykwalifikowany na miejscu. Warto dodać, że urządzenia Nebula objęte są gwarancją lifetime oraz usługą NBDS (Next Business Day Shipment), a więc zapewniamy urządzenie zastępcze w cenie produktu.

 

W kwestii wszystkich urządzeń sieciowych i zarządzania chmurowego pojawia się zawsze kwestia bezpieczeństwa – czy nie ma zagrożenia dla prywatności? – Gdzie zlokalizowane są zajmujące się tym centra danych?

Nebula wykorzystuje infrastrukturę sieciową Amazonu – wiarygodnego i stabilnego partnera. W całości stoi na AWS, a tym samym jest bezpieczna i korzysta ze sprawdzonych centrów danych. Ponadto, w Nebuli nie są przesyłane żadne dane wrażliwe, czyli szczegóły połączeń czy hasła. Przesyłane są wyłącznie dane konfiguracyjne i to zaszyfrowane.

 

Panel zarządzania Nebula – dark mode

 

Na koniec odchodząc już od samej Nebuli… Rozmawiamy w lutym 2021 roku, niemal dokładnie rok po wybuchu pandemii. Dostrzegacie jako firma jakieś nowe trendy?

Zauważyliśmy w minionym roku to, że firmy, które zajmowały się wyłącznie działaniami instalatorskimi radziły sobie gorzej niż nasza druga grupa klientów, a więc firmy świadczące też usługi zarządzania i utrzymania sieci. Model „zainstaluj i zapomnij” okazał się mniej efektywny. Tendencja rynkowa jest jasna – na samym sprzęcie trudno zarobić, ale na stałej usłudze związanej ze sprzętem, owszem. Nebula jest dla takiego modelu znakomita, bo łatwiej możemy zarządzać większą pulą sieci różnych klientów zza własnego biurka. Ten trend będzie się umacniał, to widać już po zachodnich rynkach.

Nebula wpasowuje się w ten trend także dlatego, że daje możliwość administratorowi na ustawienie swojego konta jako zarządzającego „oddziałami” firmy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w tym modelu sieci klientów stanowiły owe oddziały i mieć całość pod kontrolą z jednego panelu sterowania, bez konieczności przelogowania się itd. To ponownie kwestia prostoty obsługi, pomimo możliwości konfiguracji, które są bogate. Wierzymy, że Nebula zdoła przekonać do siebie wielu użytkowników i zachęcamy by ją sprawdzić samemu w witrynie demo. Link dostępny jest na stronie: Nebula Cloud Networking. Aby skorzystać z demonstracyjnej instalacji, należy zalogować się za pomocą loginu nebula@zyxel.com oraz hasła: NebulaDemo.

Dla szczególnie zainteresowanych firm mamy też dostępne urządzenia testowe. Chcemy, by użytkownicy mogli sami przekonać się do naszego rozwiązania, oraz tego, że zarządzanie sieciami zdalnie może być proste i przyjemne.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Newsletter

Social media

Najpopularniejsze

Feardemic rozbudowuje portfolio gier, liczy na poszerzenie grona odbiorców.

Feardemic - spółka-córka Bloober Team i wydawca gier z gatunku horror - poszerza swoje portfolio wydawnicze, aby trafić do większej grupy odbiorców, poinformował CEO...

Warszawski Instytut Bankowości/Związek Banków Polskich: 86% Polaków czuje się bezpiecznie, korzystając...

Liderem w obszarze cyberbezpieczeństwa są banki (54%), wyprzedzając tym samym firmy technologiczne (31%) oraz wojsko i policję (30%), wynika z badania "Postawy Polaków wobec...

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które ma zajmować się wyłącznie problemami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Planowane są zmiany ustawy o...

Biuro Informacji Kredytowej: Wartość pożyczek od firm pożyczkowych wzrosła o 119,9%...

Firmy pożyczkowe udzieliły w czerwcu finansowania na kwotę 661 mln zł (wzrost o 119,9% r/r), wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Średnia wartość...

Huawei podczas International Automobile Industry Exhibition w Szanghaju ogłosił rozpoczęcie sprzedaży...

Huawei rusza ze sprzedażą na chińskim rynku pierwszego samochodu z technologią Huawei na pokładzie. Od środy 21 kwietnia, elektryczny samochód SERES SF5 będzie dostępny...

Najnowsze

Poważna luka bezpieczeństwa w procesorach Apple

Badacze z kilku amerykańskich uczelni (m.in. University of Texas w Austin i University of California, Berkeley) odkryli poważną lukę w zabezpieczeniach chipów Apple M1...

Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s za...

Cisco ogłosiło sukces, jakim jest przesył danych z prędkością 800 Gb/s transatlantyckim kablem komunikacyjnym Amitié, który biegnie przez 6 234 km - z Bostonu...

Snowflake współpracuje z NVIDIA, aby dostarczyć klientom kompleksową platformę AI

Snowflake, firma oferująca Chmurę Danych, ogłosiła na konferencji NVIDIA GTC rozszerzoną współpracę z firmą NVIDIA. Jej efektem będzie wzmocnienie pozycji klientów korporacyjnych dzięki platformie...

Bank BNP Paribas rozpoczął wdrażanie Oracle Fusion ERP Cloud, pierwszym na...

Bank BNP Paribas rozpoczął wdrażanie Oracle Fusion ERP Cloud. Będzie to pierwszy w sektorze bankowym system Enterprise Resource Planning (ERP) działający całkowicie w chmurze....

OVHcloud poszerza portfolio chmury publicznej o usługę Managed Rancher Service inicjując...

Grupa OVHcloud, europejski lider w dziedzinie chmury, podczas konferencji KubeCon Europe 2024 ogłosiła wprowadzenie nowych usług do rosnącej oferty chmury publicznej, liczącej ponad 40...