Google wykorzystuje energię geotermalną by zasilać swoje centra danych. Korzysta przy tym z odwiertów niczym przy szybach naftowych.
W Polsce na hasło “geotermia” wielu z nas natychmiast przychodzi na myśl słynny redemptorysta z Torunia, który na ten i inne cele pozyskiwał wyjątkowo skutecznie potężne fundusze publiczne. Bardziej, przynajmniej w moim odczuciu, użyteczne zastosowanie dla energii z wnętrza Ziemi. Google znalazło nowy sposób na pozyskiwanie energii dla swoich serwerowni.
Według wpisu na blogu firmowym Google, „pierwszy tego rodzaju” projekt geotermalny w Arizonie, w którym wykorzystuje się nowoczesne techniki wierceń stosowane w przemyśle naftowym został już uruchomiony. Google twierdzi, że ta metoda pozyskiwania energii geotermalnej jest w stanie wytwarzać czystą energię przez całą dobę, taniej niż jakakolwiek inna obecnie dostępna metoda.
Dlaczego jest to ważne? Otóż energia elektryczna stanowi wydatną część kosztów centrów danych, a w szerszym ujęciu, gigantówch chmurowych, takich jak Google. Jednocześnie wiele z firm stawia sobie ambitne cele klimatyczne. Do tej pory produkcja energii geotermalnej była ograniczona geograficznie, ponieważ opierała się na wykorzystaniu miejsc, gdzie źródła skupienia ciepła są bardzo blisko powierzchni. Jednak Google od dwóch lat blisko współpracuje z firmą Fervo, która specjalizuje się w głębokościowym pozyskiwaniu ciepła. Wspólnie udało się zbudować elektrownię, która będzie zasilać centra danych czystą energią 24 godziny na dobę. Technologia wykorzystywana przez Fervo sprawia, że znacznie więcej podziemnych źródeł ciepła staje się opłacalnych do celów produkcji energii. Google twierdzi, że główna różnica polega na tym, że Fervo wykorzystuje najnowsze technologie wierceń rodem z przemysłu naftowego i gazowego, aby efektywnie wykorzystywać źródła geotermalne. Inne projekty geotermalne Google były realizowane już wcześniej, np. w Newadzie:
Współpraca z Fervo to nie pierwszy z ogłoszonych projektów geotermalnych Google. We wrześniu ogłosiła partnerstwo z organizacją non-profit Project InnerSpace, której celem jest popularyzacja produkcji energii geotermalnej na całym świecie. Google ma nadzieję, że projekty takie jak ta elektrownia geotermalna w Arizonie pomogą jej osiągnąć cel, jakim jest zielone zasilanie wszystkich centrów danych firmy.