Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Zapraszamy już za:

-1283Dni -15Godzin -14Minut -51Sekund

 

 

Strona w budowie, zapraszamy wkrótce...

Kompetencje miękkie ważne lub nawet ważniejsze od umiejętności twardych? Rozwój umiejętności a Linux…

Mariusz Laurisz
Mariusz Laurisz
Z branżą nowych technologii związany od ponad dwóch dekad. Od czterech lat Redaktor Naczelny oraz Wydawca magazynu IT Reseller Polska.

Powiązane

Nie od dziś wiadomo, że podczas poszukiwania pracowników, dużą wagę przywiązuje się do tzw. umiejętności miękkich kandydata. Wg danych serwisu LinkedIn aż 92 proc. rekruterów uznaje kompetencje miękkie za równie ważne lub ważniejsze od umiejętności twardych, co podkreśla Artur Kmiecik, Head of Cloud and Data Services CIS w Capgemini Polska.

 

– Nie zmienia to jednak faktu, że w wybranych środowiskach – m.in. technologicznych – kluczowe zawsze będą umiejętności twarde, czyli znajomość języków programowania, systemów operacyjnych, najnowszych narzędzi i rozwiązań. Z naszej perspektywy jednym z tych systemów, którego znajomość może umożliwić duży rozwój specjalistom z zakresu IT, jest szeroko pojęty Linux. Jako system operacyjny, w który wyposażone są niemal wszystkie superkomputery świata, o który opiera się większość automatyzacji, czy rozwiązań chmurowych – Linux stanowi „drzwi”, które należy otworzyć, by rozwijać się w dziedzinie nowych technologii. – podkreśla Artur Kmiecik, Head of Cloud and Data Services CIS w Capgemini Polska.

 

Linux jest jednym z największych systemów operacyjnych typu open source na świecie. Z perspektywy użytkowników jest on doskonałą alternatywą dla monopolistów, jakimi niewątpliwie na rynku są Windows i macOS. O mniejszej popularności Linuxa wśród tradycyjnych użytkowników decyduje fakt, że najczęściej interesują ich silnie promowane preinstalowane systemy operacyjne, gotowe do użycia. Stąd Linux nie jest powszechnie i świadomie stosowany przez użytkowników w domach, co wynika także między innymi z tego, że w stosunku do innych, m.in. wyżej wspomnianych systemów, jest bardziej skomplikowany w obsłudze.

 

– Linux i jego dystrybucje natomiast są obecne wokół nas w urządzeniach sieciowych, telefonach, urządzeniach gospodarstwa domowego czy samochodach. Nie zawsze mamy do niego świadomy dostęp, nie zawsze wyposażony jest w przyjazny interfejs graficzny, ale obsługuje większość urządzeń w połączonym siecią świecie. – zaznacza Artur Kmiecik, Head of Cloud and Data Services CIS w Capgemini Polska. Dla przeciwwagi warto jednak zaznaczyć, że wszystkie superkomputery (a przynajmniej te najlepsze – znajdujące się na liście Top500), jako system operacyjny mają wbudowany właśnie Linux lub zaimplementowany, przynajmniej częściowo, jego wybrany wariant.

 

Linux to system, który może nie przynieść porządanych korzyści osobom niezwiązanym ze światem IT. Co więcej, dla „zwykłego” użytkownika może okazać się dość skomplikowany (Windows i macOS są bardziej przyjazne). Natomiast dla osób mających styczność ze światem nowych technologii np. w kontekście zawodowym, ten system może być już prawdziwą rewolucją w codziennej pracy. Dlaczego?

 

Między innymi z uwagi na świetne możliwości implementacji automatyzacji czy podobny interfejs (CLI). Monotonne, powtarzalne zadania bardzo łatwo w Linuxie zastąpić prostym skryptem. W związku z tym, wiele automatyzacji rzeczywiście opiera się o Linuxa. System ten może też uruchamiać wiele procesów w jednym czasie, a dodatkowo cechuje się dostępem dla więcej niż jednego użytkownika, umożliwiając wielu osobom pracę na jednym komputerze, przy jednoczesnym zabezpieczeniu plików każdego z nich. Podobnie jest zresztą w kwestii środowisk chmurowych, które w dużej mierze opierają się właśnie o Linux a ich preferowanym interfejsem jest CLI. To tylko przykłady, których można mnożyć. Linux z uwagi na swoją niezwykłą stabilność i niezawodność, uznawany jest za jeden z najlepszych wykorzystywanych serwerowych systemów operacyjnych. Dodatkowo jest on mniej wrażliwy na ataki hakerskie niż na przykład Windows. Nic dziwnego, Linux jest bowiem stale rozwijany przez wielu ekspertów na całym świecie. Zbudowany jako oprogramowanie typu open source jest zaprojektowany tak, aby był publicznie dostępny, zdecentralizowany i oparty na współpracy. Jest on chętnie wykorzystywany przez specjalistów z zakresu technologii, głównie dlatego że obsługuje wiele najpopularniejszych języków, a dodatkowo oferuje szeroki wachlarz aplikacji przydatnych w programowaniu. – mówi Artur Kmiecik z Capgemini Polska.

 

W związku z ilością rozwiązań, które są oparte o Linuxa – po prostu dobrze jest go znać. Linuxa można śmiało określić mianem „drzwi”, które należy otworzyć, aby rozwijać się w dziedzinie nowych technologii.

 

Nie chodzi nawet o dogłębną znajomość tego systemu, tylko o podstawową umiejętność poruszania się w nim. Dla przykładu – osoby, które przychodzą do Capgemini z podstawowymi umiejętnościami technicznymi, znajomością języków programowania i już potrafią na podstawowym poziomie poruszać się w Linuxie, mogą swobodnie rozpocząć u nas pracę i skupić sie na swoim rozwoju. Możliwość odbycia szkoleń z podstaw Linuxa mają też nasi obecni pracownicy. Co ciekawe, biegłość w obsłudze systemów Linux pozwala na podwojenie zarobków w przeciągu już około dwóch lat dla osób rozpoczynających swoją profesjonalną przygodę z IT. – zaznacza Artur Kmiecik, Capgemini Polska. Dodam, że w prowadzonym przeze mnie zespole Cloud and Data Services CIS w Capgemini Polska, w którym pracuje juz 550 osób w czterech miastach (Katowicach, Krakowie, Opolu oraz Lublinie) skupiamy się nad tym, aby oceniać potencjał kandydatów pod kątem pracy z systemem Linux bądź analogicznymi. Takie osoby, gdy do nas dołączą, budują razem z nami swoją wiedzę od podstawy opartej właśnie o rzeczony system i w ciągu 2 do 5 lat stają się ekspertami. Stworzylliśmy dla naszych pracowników program rozwojowy, który ma wprowadzać w świat m.in. Linuxa i prowadzić do poziomu eksperta. Program wspiera rozwój, umożliwia współpracę z ekspertami z dziedziny, w której się rozwijamy i daje możliwosć wykorzystania zdobytych umiejętności w pracy oraz zdobycia doświadczenia, co warunkuje sukces całego programu.

 

Dobra znajomość Linuxa umożlwia szybkie poruszanie się w rozwiązaniach opartych o Cloud, gdzie umiejętność odnalezienia się w interfejsie poleceń w AWS CLI, Cloud Shell w GCP czy Azure CLI jest naturalna dla osób znających Linuxa. Nieocenione będą też tutaj umiejętności związane ze zrozumieniem produktów poszczególnych dostawców chmury, różnice i korzyści z zastosowania tych rozwiązań. W zespołach DevOps opartych o automatyzacje (dynamiczne i zmieniające się rozwiązania), kluczowe jest wykorzystanie narzędzi wspierających szybkie wdrażanie rozwiązań oraz umiejętności miękkie, które pomogą nam w sprawnej komunikacji DevOps. Natomiast w rozwiązaniach typu Infrastructure as a Code, gdzie łączymy umiejętności pracy w trybie tekstowym, kodowanie wraz z rozumieniem infrastruktury, baza wiedzy Linux jest niezbędna, aby poprawnie „zaprogramować” infrastrukturę.

 

Linux to nie tylko umiejętność pracy z systemem, ale przede wszystkim otwartość architektury i rozwiązania dla rozwiązań współpracujących – osobom zaznajomionym i doświadczonych, daje rozumienie również innych systemow bazujących na tej architekturze – to taki uniwersalny język do poruszania się w świecie profesjonalnego IT. – podkreśla Artur Kmiecik, Head of Cloud and Data Services CIS w Capgemini Polska. Nie bez powodu Linux jest domyślnym systemem operacyjnym najlepszych komputerów świata, a spośród miliona najlepszych serwerów na świecie, pracuje na nim 96,3 proc. 90 proc. całej infrastruktury chmurowej działa na Linuxie i korzystają z niego praktycznie wszyscy najlepsi dostawcy usług chmurowych. Popularność Linuxa w świecie IT jest niezwykle duża, a jego znajomość może stać się jedną z kluczowych umiejętności twardych, tak bardzo cenionych i poszukiwanych aktualnie na rynku pracy IT.

 

Intel Raptor Lake (Core 13. generacji) – czego spodziewać się po nadchodzącej rodzinie procesorów?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Newsletter

Social media

Najpopularniejsze

Feardemic rozbudowuje portfolio gier, liczy na poszerzenie grona odbiorców.

Feardemic - spółka-córka Bloober Team i wydawca gier z gatunku horror - poszerza swoje portfolio wydawnicze, aby trafić do większej grupy odbiorców, poinformował CEO...

Warszawski Instytut Bankowości/Związek Banków Polskich: 86% Polaków czuje się bezpiecznie, korzystając...

Liderem w obszarze cyberbezpieczeństwa są banki (54%), wyprzedzając tym samym firmy technologiczne (31%) oraz wojsko i policję (30%), wynika z badania "Postawy Polaków wobec...

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Rząd planuje powołanie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, które ma zajmować się wyłącznie problemami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Planowane są zmiany ustawy o...

Biuro Informacji Kredytowej: Wartość pożyczek od firm pożyczkowych wzrosła o 119,9%...

Firmy pożyczkowe udzieliły w czerwcu finansowania na kwotę 661 mln zł (wzrost o 119,9% r/r), wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Średnia wartość...

Huawei podczas International Automobile Industry Exhibition w Szanghaju ogłosił rozpoczęcie sprzedaży...

Huawei rusza ze sprzedażą na chińskim rynku pierwszego samochodu z technologią Huawei na pokładzie. Od środy 21 kwietnia, elektryczny samochód SERES SF5 będzie dostępny...

Najnowsze

Poważna luka bezpieczeństwa w procesorach Apple

Badacze z kilku amerykańskich uczelni (m.in. University of Texas w Austin i University of California, Berkeley) odkryli poważną lukę w zabezpieczeniach chipów Apple M1...

Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s za...

Cisco ogłosiło sukces, jakim jest przesył danych z prędkością 800 Gb/s transatlantyckim kablem komunikacyjnym Amitié, który biegnie przez 6 234 km - z Bostonu...

Snowflake współpracuje z NVIDIA, aby dostarczyć klientom kompleksową platformę AI

Snowflake, firma oferująca Chmurę Danych, ogłosiła na konferencji NVIDIA GTC rozszerzoną współpracę z firmą NVIDIA. Jej efektem będzie wzmocnienie pozycji klientów korporacyjnych dzięki platformie...

Bank BNP Paribas rozpoczął wdrażanie Oracle Fusion ERP Cloud, pierwszym na...

Bank BNP Paribas rozpoczął wdrażanie Oracle Fusion ERP Cloud. Będzie to pierwszy w sektorze bankowym system Enterprise Resource Planning (ERP) działający całkowicie w chmurze....

OVHcloud poszerza portfolio chmury publicznej o usługę Managed Rancher Service inicjując...

Grupa OVHcloud, europejski lider w dziedzinie chmury, podczas konferencji KubeCon Europe 2024 ogłosiła wprowadzenie nowych usług do rosnącej oferty chmury publicznej, liczącej ponad 40...